VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská střediska ekologického vzdělávání se rozrostla o centrum v Orlově

Příbram, Praha - Rada kraje dala v pondělí zelenou rozšíření sítě Krajských středisek Ekologického vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) o Ekologické centrum Orlov o.p.s.

9.3.2016
SDÍLEJ:

CHKO Brdy, podzim na Jordánu.Foto: Karel Hutr

„Tato střediska mají na starosti ekoporadenství, základní informovanost obyvatelstva, půjčování literatury, metodickou pomoc realizátorům EVVO a sledování stavu naučných stezek v kraji. Dosud byla tato střediska v kraji čtyři, Orlov bude páté v řadě. Věřím, že díky tomuto rozšíření pomůžeme lépe informovat občany o ekologii a chování k životnímu prostředí," sdělil středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

Pojmem „krajské středisko" se rozumí středisko EVVO, které pro Středočeský kraj smluvně zajišťuje plnění Koncepce EVVO. Mezi tato střediska byla zařazena:
•ZO ČSOP Vlašim (Podblanické ekocentrum ČSOP), Vlašim
•Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna, Kladno
•09/07 ZO ČSOP Polabí (Polabské ekocentrum), Nymburk
•Ochrana fauny ČR, Votice

„Tato střediska fungovala na základě smluv s krajem do roku 2011. Nyní s nimi kraj znovu zahajuje spolupráci a navíc je rozšíří o Ekologické centrum Orlov," upřesnil náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD). Po dohodě s krajem měla ekologická zařízení v minulosti na starosti také například výstavy, rekonstrukce naučných stezek, filmový festival o životním prostředí, tvorbu nových výukových programů, pořádání tematických dnů pro veřejnost, Týdny Země, semináře, kurzy a konference pro učitele a další. K těmto aktivitám se přidalo například také Centrum ekologické výchovy a vzdělávání při EKO Gymnáziu Poděbrady.

„Rozhodli jsme se spolupráci se středisky obnovit na základě akčního plánu Koncepce EVVO SK v letech 2011-2020. Vzhledem ke zrušení Vojenského újezdu Brdy a vzniku CHKO Brdy očekáváme zvýšenou poptávka po EVVO právě v této oblasti," vysvětlil náměstek Semerád.

Ekologické centrum Orlov o.p.s. je od roku 2011 součástí koncepce EVVO Středočeského kraje a již nyní zpracovává projekty ochrany přírody v regionu i další projekty v oblasti EVVO. Výrazně se angažuje ve zvýšení čerpání evropských fondů a spolupracuje i s nově vzniklou CHKO Brdy. Ve spolupráci s ní a s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR navíc připravuje v rámci projektu Dům Natury expozici k CHKO Brdy. Ekocentrum je připraveno pokrýt oblast nově zpřístupněné CHKO Brdy a okolí v činnosti EVVO, ale i v oblasti ochrany přírody a plánů péče o území zařazené do soustavy Natura 2000.

„Ekocentrum bude mít na starosti provozování a zajištění chodu Dům Natury (první ucelený objekt EVVO ve Středočeském kraji), zajištění informovanosti o ochraně přírody a EVVO s přihlédnutím k CHKO Brdy, provozování areálu Orlov (praktické ukázky a farma domácích zvířat – výukové terénní středisko), ochranářské a záchranné programy v regionu Brdy a Středočeského kraje. Dalšími činnostmi budou například také koordinace čerpání evropských fondů pro potřeby středisek EVVO a samospráv obcí či organizování setkání středisek EVVO," vyjmenoval hejtman Petera. Zdroj: Krajský úřad

Autor: Redakce

9.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení