VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský krizový štáb varuje před vzestupem hladin řek na soutoku Vltavy a Labe

Praha - V pondělí ráno opět jednala pracovní skupina krizového štábu Středočeského kraje. Pracovníci správy vodních toků a Českého hydrometeorologického ústavu nejprve členy komise informovali o aktuální povodňové situaci a o nejnovější předpovědi počasí.„Předpověď srážek zůstává stejná, v pondělí má spadnout 5-20 milimetrů deště, na úterý je zatím hlášeno maximálně 8 milimetrů, na středu meteorologové předpovídají maximálně 6 milimetrů srážek.

3.6.2013
SDÍLEJ:

Velká voda. Zásah příbramských dobrovolných hasičů.Foto: Martin Poulíček

Na vodních tocích je situace stále vážná. Na Berounce, Sázavě a dolní Vltavě stále platí třetí stupeň povodňové aktivy – to je ohrožení. Přítok do přehrady Orlík právě kulminuje na 1800 metrech krychlových za vteřinu. V přehradě zbývá ještě asi 40 cm do dosažení maxima. Podle hydrologů by se ale přítok do přehrady měl začít snižovat.

Na Berounce v Berouně průtok v těchto okamžicích již klesl a to na 775 metrů krychlových za vteřinu. Přičemž před pěti hodinami zde teklo 844 metrů krychlových za vteřinu. Očekáváme druhou kulminaci Berounky v Berouně a to dnes přibližně v 19 hodin, kdy by mohl průtok dosáhnout hodnoty až 950 metrů krychlových za vteřinu.

Na Sázavě v Nespekách již řeka kulminovala na 510 metrech krychlových za vteřinu, nyní již řeka klesá. Podobný pokles jsme již zaznamenali i na dalších středočeských řekách – například na Kocábě ve Štěchovicích, nebo na Brzině v Hrachově.

Na Labi ve středočeském úseku řeky je setrvalý stav. Kostelec nad Labem hlásí průtok 660 metrů krychlových za vteřinu, Mělník 2200 metrů krychlových za vteřinu. S tím, že očekáváme další vzestup hladiny Labe v průběhu následujících dvou dnů, kdy by zde řeka měla kulminovat minimálně na 3500 metrů krychlových za vteřinu. V těchto okamžicích v Mělníku pokračuje stavba protipovodňových hrází, zavírají se vrata do přístavu, je vypínán plyn v místech, kde se očekává zaplavení. Obyvatelé části Rybáře byli vyzváni k evakuaci. Meteorologové vydali nyní hlášení, že během dneška dojde na soutoku Labe s Vltavou k výraznému vzestupu hladin obou řek v důsledku dotoku vody z horních částí povodí," informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Hasiči evidují ve středních Čechách celkem 1152 evakuovaných osob. Od 1. června do dnešního rána řešili středočeští hasiči celkem 1285 událostí souvisejících s povodněmi. 116 hlášených událostí hasiči ještě řeší. Podle velitele středočeských hasičských záchranářů Miloslava Svatoše bylo prověřeno krizové spojení s jednotlivými obcemi, rovněž již dobře funguje předávání zásob do obcí, rozvoz pytlů s pískem a dek pro evakuované.
Bohužel si povodně ve středních Čechách vyžádaly další oběť na životě, u Olbramovic na Benešovsku se utopil 82 letý senior, který se vydal čistit rybníček od nánosů větví.

Podobně jako hasiči pracují nyní na principu solidarity i policisté. Z okresů, kde je klid, se přesouvají operativně desítky policistů tam, kde je potřeba pomoci při řešení problémů s povodněmi. Zvýšený počet policistů hlídá, aby nedocházelo k rabování, například v Kralupech nad Vltavou.
Během dnešní noci řešili hasiči technický problém s krizovou linkou. Ta byla zahlcena tisíci telefonáty a v tuto chvíli nefunguje. Nové telefonní číslo, na které mohou občané volat o pomoc, je 950 870 424. Linka 950 870 420 funguje i nadále.

„Povodně ve středních Čechách dále komplikují dopravu. V tuto chvíli je v kraji uzavřeno již sto silnic. Apeluji na všechny řidiče, aby nikam nejezdili. A ti, co se na mokré silnice vydají, aby byli maximálně ohleduplní a umožnili nerušený průjezd vozidel integrovaného záchranného systému," vyzval hejtman Josef Řihák a informoval, že Středočeský úřad práce nabízí pomoc při povodních. „Obeslali jsme všechny ředitele středních škol, aby sami zvážili, jestli vyhlásí prázdniny nebo ne. Je to na nich, ať se sami rozhodnou podle lokální situace. Ne všechna místa jsou zasažena povodněmi," vyzval hejtman ředitele středočeských středních škol.

Na krajském úřadě bude rovněž zřízena pracovní skupina k posouzení škod na majetku. Ta bude ustanovena a začne pracovat ihned, jak voda opadne, a budou škody patrné. Příští schůzka pracovní skupiny krizového štábu se uskuteční dnes v 18 hodin opět na Krajském úřadu Středočeského kraje.

Autor: Redakce

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem
76

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Dobříšský sportovec Jan Tománek si vylepšil osobní rekord v polovičním Ironmanovi a pojede na mistrovství světa.
45

Tománek si vylepšil osobní rekord a získal nominaci na MS

OBRAZEM: Olympijský běh se letos pořádal i v Mníšku pod Brdy

Mníšek pod Brdy - Ve středu se na mnoha místech v České republice konal T-mobil Olympijský běh. Část výtěžku z akce putuje České olympijské nadaci. Ta pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, které nemohou sportovat právě kvůli nedostatku finančních prostředků. Celkově se běhu účastnilo kolem sedmdesáti tisíc běžců.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Násilník pokousal strážníka a nešetřil kopanci do hlavy

Březnice – Až čtyři roky ve vězení hrozí osmadvacetiletému muži, který v týdnu vyhrožoval ženě v Březnici podřezáním. Trochu pomohlo, když násilníka policie vyzvala, aby toho nechal, ale dal se na útěk.

OBRAZEM: Příbram uspořádala Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Příbram /FOTOGALERIE/ - Koncem května zemřel ve věku 88 let Antonín Dvořák III., vnuk slavného českého hudebního skladatele. Město Příbram proto ve středu v podvečer uspořádalo v Galerii Františka Drtikola za účasti zástupců města, rodiny a blízkých přátel Antonína Dvořáka III. a veřejnosti Podvečer pro Antonína Dvořáka III.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies