VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský krizový štáb varuje před vzestupem hladin řek na soutoku Vltavy a Labe

Praha - V pondělí ráno opět jednala pracovní skupina krizového štábu Středočeského kraje. Pracovníci správy vodních toků a Českého hydrometeorologického ústavu nejprve členy komise informovali o aktuální povodňové situaci a o nejnovější předpovědi počasí.„Předpověď srážek zůstává stejná, v pondělí má spadnout 5-20 milimetrů deště, na úterý je zatím hlášeno maximálně 8 milimetrů, na středu meteorologové předpovídají maximálně 6 milimetrů srážek.

3.6.2013
SDÍLEJ:

Velká voda. Zásah příbramských dobrovolných hasičů.Foto: Martin Poulíček

Na vodních tocích je situace stále vážná. Na Berounce, Sázavě a dolní Vltavě stále platí třetí stupeň povodňové aktivy – to je ohrožení. Přítok do přehrady Orlík právě kulminuje na 1800 metrech krychlových za vteřinu. V přehradě zbývá ještě asi 40 cm do dosažení maxima. Podle hydrologů by se ale přítok do přehrady měl začít snižovat.

Na Berounce v Berouně průtok v těchto okamžicích již klesl a to na 775 metrů krychlových za vteřinu. Přičemž před pěti hodinami zde teklo 844 metrů krychlových za vteřinu. Očekáváme druhou kulminaci Berounky v Berouně a to dnes přibližně v 19 hodin, kdy by mohl průtok dosáhnout hodnoty až 950 metrů krychlových za vteřinu.

Na Sázavě v Nespekách již řeka kulminovala na 510 metrech krychlových za vteřinu, nyní již řeka klesá. Podobný pokles jsme již zaznamenali i na dalších středočeských řekách – například na Kocábě ve Štěchovicích, nebo na Brzině v Hrachově.

Na Labi ve středočeském úseku řeky je setrvalý stav. Kostelec nad Labem hlásí průtok 660 metrů krychlových za vteřinu, Mělník 2200 metrů krychlových za vteřinu. S tím, že očekáváme další vzestup hladiny Labe v průběhu následujících dvou dnů, kdy by zde řeka měla kulminovat minimálně na 3500 metrů krychlových za vteřinu. V těchto okamžicích v Mělníku pokračuje stavba protipovodňových hrází, zavírají se vrata do přístavu, je vypínán plyn v místech, kde se očekává zaplavení. Obyvatelé části Rybáře byli vyzváni k evakuaci. Meteorologové vydali nyní hlášení, že během dneška dojde na soutoku Labe s Vltavou k výraznému vzestupu hladin obou řek v důsledku dotoku vody z horních částí povodí," informoval hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Hasiči evidují ve středních Čechách celkem 1152 evakuovaných osob. Od 1. června do dnešního rána řešili středočeští hasiči celkem 1285 událostí souvisejících s povodněmi. 116 hlášených událostí hasiči ještě řeší. Podle velitele středočeských hasičských záchranářů Miloslava Svatoše bylo prověřeno krizové spojení s jednotlivými obcemi, rovněž již dobře funguje předávání zásob do obcí, rozvoz pytlů s pískem a dek pro evakuované.
Bohužel si povodně ve středních Čechách vyžádaly další oběť na životě, u Olbramovic na Benešovsku se utopil 82 letý senior, který se vydal čistit rybníček od nánosů větví.

Podobně jako hasiči pracují nyní na principu solidarity i policisté. Z okresů, kde je klid, se přesouvají operativně desítky policistů tam, kde je potřeba pomoci při řešení problémů s povodněmi. Zvýšený počet policistů hlídá, aby nedocházelo k rabování, například v Kralupech nad Vltavou.
Během dnešní noci řešili hasiči technický problém s krizovou linkou. Ta byla zahlcena tisíci telefonáty a v tuto chvíli nefunguje. Nové telefonní číslo, na které mohou občané volat o pomoc, je 950 870 424. Linka 950 870 420 funguje i nadále.

„Povodně ve středních Čechách dále komplikují dopravu. V tuto chvíli je v kraji uzavřeno již sto silnic. Apeluji na všechny řidiče, aby nikam nejezdili. A ti, co se na mokré silnice vydají, aby byli maximálně ohleduplní a umožnili nerušený průjezd vozidel integrovaného záchranného systému," vyzval hejtman Josef Řihák a informoval, že Středočeský úřad práce nabízí pomoc při povodních. „Obeslali jsme všechny ředitele středních škol, aby sami zvážili, jestli vyhlásí prázdniny nebo ne. Je to na nich, ať se sami rozhodnou podle lokální situace. Ne všechna místa jsou zasažena povodněmi," vyzval hejtman ředitele středočeských středních škol.

Na krajském úřadě bude rovněž zřízena pracovní skupina k posouzení škod na majetku. Ta bude ustanovena a začne pracovat ihned, jak voda opadne, a budou škody patrné. Příští schůzka pracovní skupiny krizového štábu se uskuteční dnes v 18 hodin opět na Krajském úřadu Středočeského kraje.

Autor: Redakce

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení