Sezona zelí vrcholí a jezdí sem lidé pro hlávky na nakládání. Pracovníci vezmou ostrý nůž, hlávky na poli odříznou a nanosí do místnosti, kde se o ně pak další postarají. Jedni sloupnou vrchní listy, váží, jiní rozseknou hlávky na polovic a další se postarají o nezaměnitelnou vůni v místnosti, když zelí vhazují do krouhačky, aby do přistavěné nádoby napadaly nakrouhané voňavé proužky zeleniny.

Na poli u Drásova pěstuje zeleninu Zemědělské družstvo Dlouhá Lhota. Je to jeden z mála zemědělských podniků, kde se ještě nějaká zelenina na Příbramsku pěstuje. „Dělali jsme i jahody, mrkev a podobně, ale postupně jsme od všeho ustoupili a zůstali u pěstování zelí. I tak je to spíše z důvodu dodržení tradice a pomoci lidem. Zelí tady pěstujeme od nepaměti,“ řekl předseda družstva Oldřich Jarůšek.

Lidé, kteří si nedokáží představit knedlo vepřo zelo bez podomácku naloženého zelí, mají ještě příležitost hlávky nakoupit a případně si je nechat nakrouhat. Prodej zelí a krouhání potrvá minimálně do konce října. Zelí se prodává od začátku září, ale praví gurmáni teprve přijdou až zelenina přejde prvními mrazíky a podzimními mlhami, aby hlávky nasály vláhu a byly ještě šťavnatější.

Že je nakládání kumšt, není třeba připomínat. Do Drásova za kvalitní krouhárenskou odrůdou jezdí pravidelně parta nadšenců, kteří mezi sebou soutěží o nejlepší kysané zelí.

Na tomto poli tudíž začíná dnes už tradiční soutěž o nejlepší nakládané zelí Březohorský košťál. Koná se každoročně v lednu, až naložené zelí pěkně vyzraje. Pak lidé přinesou surovinu a pokračuje hodnocení. „Hodnotíme vzorky, které jsou anonymní,“ sdělil Jan Míka, který stál u zrodu Březohorského košťálu, jenž se v lednu 2010 bude v příbramské restauraci Sport konat počtvrté, když pomineme nultý ročník. Hodnotí se vzhled, vůně, chuť a takzvaný křupink.

Drásovská krouhárna je v provozu třicet let a funguje díky partě nadšených pracovníků v důchodu. Pokud skončí, přestane jediná krouhárna na Příbramsku existovat.