VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Příbrami lidi divadlo táhne mnohem více než koncerty

Příbram – Město Příbram je podle některých lidí místem kulturních příležitostí a kulturního vyžití. Jiní cítí pravý opak.

28.11.2010
SDÍLEJ:

Nedávný rockfest v BřezniciFoto: Robert Nusl

Je pátek večer a Příbramáci vyráží za pobavení různého druhu. Kino, divadlo a příležitostně také estrádní sál jsou dostatečně zalidněné. Když se podíváme v pátek večer do restauračních zařízení a barů, najdeme v nich také dostatek lidí. V sobotu se tento jev opakuje pouze výjimečně.

Od neděle až do čtvrtka to vypadá, že se snad tři čtvrtiny města někam odstěhovaly. Místa, kde se člověk v pátek pomalu nehne, najednou zejí prázdnotou. Pochopitelně tento jev silně ovlivňuje kompletně kulturní dění v Příbrami. Přesto jsou města, kde to takzvaně žije celý týden, a přitom se tam zrovna neděje nic mimořádného.

Nabízí se hned několik faktorů, které společenskou situaci v Příbrami ovlivňují. Jednak velké procento příbramských obyvatel dojíždí do zaměstnání mimo město. Dalším faktorem by mohla být dlouhodobá průmyslová historie Příbrami a lidé nejsou zvyklí chodit se bavit.

Ke kulturní situaci v Příbrami se vyjádřili někteří majitelé nebo provozovatelé restauračních zařízení.

„Nejvíce lidí chodí v pátek, v sobotu už méně a přes týden je to podstatně horší. Otřepaným faktem je to, že asi nemají peníze. Často také neví, že se někde něco koná. Pak tu hraje svou roli velké množství hospod a barů v poměrně malém městě. Navíc to funguje tak, že většina lidí je naučená chodit pouze na jedno místo a jinam nejdou. Příbram je v tomto trochu zakletá,“ vypověděl Martin Šlenc, majitel příbramského klubu Semtex.

V Příbrami určitě snaha dostat co nejvíce kultury do města je. Například pořádání koncertů slavných skupin nebo zpěváků. Ovšem mockrát už se stalo, že když slavná osobnost do Příbrami dorazila, návštěvnost byla tristní. To znamená nemalý prodělek a tím pádem si majitel příště hodně rozmyslí, zda ještě s takovým rizikem pozve top hudebníky a podobně.

„Situace bude všude stejná. Lidé by chtěli všechno, ale když mají tu příležitost, tak nikdo nepřijde. Tak ať potom nebrečí, že tady nic není. Další věc, že město by mohlo podporovat všechny akce rovným dílem. Pochopitelně lidé také nemají peníze a nejsou ochotni utrácet za zábavu. V našem podniku to šlo za poslední dva roky celkově tak o padesát procent dolů,“ sdělil Petr Stawarz, provozovatel Příbramského bowlingu a baru.

Martin Beran
Příbram
Podle mě je v Příbami kulturní vyžití dost velké. Nejvíce lidí vídám na koncertech, protože na ně sám chodím. Nevím tedy, jak je to s návštěvností na koncertech mimopříbramských kapel, já totiž chodím pouze na místí skupiny. Jinak myslím, že je i zájem o divadlo v Příbrami. Do kina nechodím a do divadla už také ne, protože mi to neumožňují časové podmínky. Stejně tak to mám také s plesy a zábavami, ale jinak mám tyto akce rád.

Petr Černohorský
Příbram
Lidé v Příbrami chodí méně na koncerty rockových kapel. Je tady zvykem navštěvovat spíše diskotéky. Plesy a zábavy asi navštěvují, ale to je pouze moje domněnka. Myslím, že do divadla asi také moc lidí nechodí. Sportovní akce podle mě rovněž upadají. Na rozdíl od jiných měst jsou Příbramáci asi méně kulturně založení. Je možné, že nemají peníze nebo se dokonce bojí, nevím. Jed to také tím, že spoustu věcí dnes lidé najdou ke stažení na internetu.

Jana Roškotová
Příbram
V Příbrami je příjemně. Člověk se má kam podívat. Mám pocit, že se tady pořád něco děje. Co vím, tak divadlo v Příbrami se stává dost oblíbeným. Kino už asi méně. Hodně lidí raději vyrazí do kina do Prahy. Není to tak daleko a je tam velký výběr. Navíc někdo to spojí s výletem nebo obědem. Tak bych to alespoň řešila já. Koncerty v Příbrami moc nenavštěvuji, pouze občas někam zajdu. O sportovních akcích nevím, protože mě nezajímají.

Marek Stránský
Příbram
Myslím, že by to v Příbrami mohlo být lepší. Když to srovnám s Plzní, kde studuji, mohlo by se město více angažovat v kulturním dění. Mám pocit, že pouze malé procento chodí v Příbrami za kulturou. Na druhou stranu, divadlo a kino se zvedlo, ale vlastně i letní kino. Nejsem si úplně jist, ale když už nějaké akce jsou, tak tam lidé jdou. Ohledně sportovních akcí to vidím tak, že by město mohlo dávat více peněz i jiným klubům. Ne podporovat pouze někoho.

Autor: Robert Nusl

28.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Strakonice – Na ukazateli svítilo v 15. minutě hrozivé skóre 0:4. Bylo tomu tak v prvním přípravném utkání hokejistů Strakonic doma proti Příbrami. Čtyřgólové manko však Jihočeši v sobotu 19. srpna dokázali vyrovnat, ale v závěru zápasu inkasovali popáté a prohráli nakonec 4:5 (0:4, 3:0, 1:1).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení