VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lásku k angličtině žáci ukázali při olympiádě

Příbram /FOTOGALERIE, ROZHOVOR, ANKETA/ – ,,I love English," by možná řekli žáci, kteří se ve čtvrtek v Základní škole v Jiráskových sadech Příbram zúčastnili sedmého ročníku okresního kola soutěže v angličtině.

15.2.2013
SDÍLEJ:

Vědomostní olympiáda v angličtině v Základní škole Jiráskovy sady Příbram.Foto: Kateřina Chourová

Děti se angličtině věnují rádi nejen ve škole, ale také ve volném čase a nebojí se znalosti prezentovat například i na této soutěži. To s úsměvem na rtech také potvrdila Příbramskému deníku soutěžící Veronika Andrejsková:
„Angličtina mě hodně baví, byla jsem i v létě čtrnáct dní v Anglii a tam mě prostředí donutilo mluvit jen anglicky, nikdo mi nemohl napovídat jako ve škole."

Podle Jana Konvalinky, který ve škole anglický jazyk vyučuje a je zároveň i jedním z organizátorů této vědomostní olympiády, se zúčastnilo dokonce 43 dětí z čtyřiadvaceti škol.

„Z toho zájmu i usuzujeme, že zájem o angličtinu a její úroveň na českých školách stoupá," dodává. Nejúspěšnější jazykoví olympionici byli odměněni knižními poukázkami a postupem do dalšího kola.

Jan Konvalinka: Zájem o jazyk na školách stoupá

Vědomostní olympiáda v angličtině v Základní škole Jiráskovy sady Příbram.

Jan Konvalinka, učitel. Foto: Kateřina Chourová

O angličtině a soutěži, kterou škola už sedm let pro mladé lingvisty pořádá, jsme hovořili s učitelem Základní školy v Jiráskových sadech Příbram Janem Konvalinkou.

Z čeho se soutěž skládá a v čem žáci musí obstát?
Děti musí obstát v gramatice, lexikálním testu, zkoumáme, jestli se vyznají v angličtině, jestli umí používat ustálené fráze a reagovat. Otázky jsou koncipovány tak, aby žáci vycházeli z reálných situací, aby na reálný podmět dokázaly reálně reagovat.

V jakých kategoriích žáci soutěží?
Zkouška se odehrává na dvou úrovních, ve dvou kategoriích. První kategorie jsou žáci šestých a sedmých tříd a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Druhá kategorie jsou žáci osmých a devátých tříd a opět odpovídající ročníky víceletých gymnázií.

Na jaké znalostní úrovni se zkouška probíhá?
Úroveň soutěžích odpovídá kategoriím, které jsou dány závaznými školskými dokumenty, to znamená, že ten výstup, který je dán v osmém ročníku, v devátém ročníku, ten my v naší soutěži zohledňujeme.

Pozorujete za ty roky u dětí zlepšení znalostí?
Vnímáme zvyšující se počet soutěžících, dnešní den se zúčastnilo 43 dětí z čtyřiadvaceti škol. Z toho i usuzujeme, že zájem o angličtinu a její úroveň na českých školách stoupá.

Zajímá děti se o studium jazyka nejen z povinnosti, ale i z vlastní iniciativy?
Všichni soutěžící, kteří přijdou na tuto soutěž, jsou ti, kteří se o angličtinu zajímají, mají ji rádi a chtějí se v ní zdokonalovat. Je to spíše výběrová olympiáda. Zda je to plošný trend na školách, to nechť posoudí každý učitel.

Anketa: Jak jste se na soutěž připravovali?

Miroslav Maier, Příbram.

Miroslav Maier, 
15 let, Příbram

"Přípravou bylo víceméně to školní kolo 
a pak materiály, co jsme dostávali. V Anglii jsem ještě nebyl a zatím nemám ani zkušenost s rodilými mluvčími."

Nikol Schmidtová, Sedlčany.

Nikol Schmidtová, 14 let, Sedlčany

"Psala jsem si testy, vypisovala slovíčka, ale jinak jsem to nechala na znalostech, co už mám. Zaměřila jsme se víc na gramatiku. Mám zkušenost i s rodilými mluvčími, strýc je 
z Norska, tak s ním mluvím anglicky."

Veronika Andrejsková, Dobříš.

Veronika Andrejsková, 14 let, Dobříš

"Vyplňovala jsem cvičení, nacvičovala rozhovory a zkoušela jsem mluvit na rodiče. Opakovala jsem si slovní zásobu. Angličtina mě hodně baví, byla jsem i v létě 
v Anglii a tam mě prostředí hodně donutilo mluvit jen anglicky."

Josef Krubner, Dobříš.

Josef Krubner,
14 let, Dobříš

"Připravoval jsem se doma i ve škole pomocí přípravných testů a improvizačních cvičení.
Mám i pár známých, kteří angličtinu vyučují. Chci se také do Anglie časem podívat."

Kateřina Chourová

Autor: Redakce

15.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení