VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LÉKÁŘ RADÍ: Fimóza, zdánlivě neškodná choroba chlapců, ale i mužů

Příbram – Podíváme – li se do lékařského slovníku, zjistíme, že za slovem fimóza se skrývá zúžení předkožky penisu. Sice se nám může zdát, že se nejedná o onemocnění jako takové, neboť našim malým synům nezpůsobuje žádné obtíže, ale Pavel Hanek, primář urologického oddělení Oblastní nemocnice Příbram rodiče v následujícím článku přesvědčí o opaku a vysvětlí, proč a jak je nutné o tuto část těla pečovat.

24.8.2013 1
SDÍLEJ:

Urolog Pavel Hanek.Foto: archiv nemocnice

Zúžení předkožky je vrozeným onemocněním nebo je možné ho získat i časem?

Zúžení předkožky nebo-li fimóza je onemocnění, které se může vyskytnout v kterémkoliv věku. Někteří chlapci se s fimózou narodí, jiní chlapci nebo muži získají fimózu během života. Velmi často je následkem kožních infekcí. Výrazně vyšší riziko vzniku fimózy mají nemocní trpící cukrovkou.

V jakém věku dítěte je vhodné začít přetahovat předkožku a proč?

Předkožku je vhodné zkoušet přetahovat již v časném věku, nejlépe při koupeli. Důležité je, nepoužívat násilí, jen mírný tah, předkožka je totiž u malých chlapců přirozeně slepená s žaludem. Na uvolnění těchto tzv. konglutinací není třeba nijak spěchat, dříve nebo později se uvolní bez většího násilí. Pokud mají rodiče pochybnost, je nejlépe navštívit urologa, aby zjistil, zda se nejedná o vrozenou fimózu.

Je pevně stanoven věk dítěte, kdy je již nutné, aby byla předkožka plně funkční?

Věkový limit není stanoven. Je s výhodou, když je předkožka uvolněná před nástupem do školy, ale pokud je v té době ještě částečně fixovaná, není důvod k panice.

Jak by měly probíhat první pokusy, abychom dítě neporanili?

Nejlépe zkusit při koupeli jen mírným tahem předkožku napnout, uvolnění slepení s žaludem probíhá postupně, obvykle je spojeno s uvolněním smegmatu, což jsou bělavé hmoty hromadící se pod předkožkou, které někdy prosvítají skrz kůži. Rozhodně ale nesmí být tyto manipulace bolestivé.

Co dělat v případě, že se nám to nedaří?

Pokud se vyskytnou potíže, nejlepší postup je návštěva urologa, který stav zhodnotí a doporučí další postup.

Jak následně probíhá léčba u odborníka?

Pokud urolog rozpozná, že se jedná o vrozenou fimózu, lze se pokusit stav řešit aplikací kožních mastí. V některých případech tento postup stav vyřeší, někdy je ale třeba přistoupit k provedení obřízky. Obřízka neboli cirkumcize odstraní zúženou část předkožky a řeší problém definitivně.

Jaká jsou rizika neléčené fimózy?

Neléčená fimóza může vést ke vzniku chronického zánětu. Takový zánět obvykle způsobí pozvolné jizvení a tím pádem další zúžení předkožky. Dlouhodobé dráždění, který infekce vyvolá způsobuje kožní změny, které mohou vést až ke vzniku prekanceróz nebo přímo zhoubných nádorů penisu.

V některých kulturách je obřízka nutností, jaký na ni máte vy jako lékař názor?

Z lékařského hlediska je obřízka indikovaná pouze v případě, že je k jejímu provedení medicínský důvod. To znamená fimóza, opakované záněty, nebo kombinace těchto problémů. Obřízka provedená z jakýchkoliv jiných pohnutek není hrazená ze zdravotního pojištění. DAGMAR ČERŇANSKÁ

Autor: Redakce

24.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení