VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař: Velmi častou příčinou neprůchodnosti střev jsou nádory

Příbram /LÉKAŘ RADÍ/ – Náhle vzniklé bolesti břicha, úporné zvracení nebo třeba zácpa, jsou jen jedny z příznaků, které nás mohou upozornit na život ohrožující stav neprůchodnosti střev. Na otázky ohledně této choroby odpovídá MUDr. Radko Pondělíček, lékař chirurgického oddělení Oblastní nemocnice Příbram.

28.2.2015
SDÍLEJ:

Oblastní nemocnice Příbram.Foto: Markéta Jankovská

Lze všeobecně říci, co je to neprůchodnost střev?

Neprůchodnost střevní (ileus), je náhlá příhoda břišní způsobená nemožností posunu tráveniny průsvitem střevním z různých příčin.

Existuje více příčin tohoto onemocnění?

Neprůchodnost střev může být způsobena více faktory. Podle příčiny se ileus dělí na mechanický, funkční a cévní. Mechanický ileus je způsobený překážkou, která může buď vyrůstat ze stěny střevní (u dospělých nejčastěji nádor) nebo překážkou, která vyplňuje průsvit střeva (cizí těleso, větší množství tráveniny, apod.). Další příčinou mechanického ileu může být nádor, který roste mimo střevní stěnu zvenčí a svým zvětšováním se střevo utlačuje. Dále může být mechanický ileus způsoben strangulací (zaškrcením) části střeva, např. při srůstech v dutině břišní či při uskřinutí vnější nebo vnitřní kýly. Funkční ileus je způsoben poruchou motility (hybnosti) střev. Tento stav může být způsoben například zánětem v dutině břišní. Cévní ileus vzniká na podkladě uzavření přívodných střevních tepen krevní sraženinou.

Jakou věkovou skupinu neprůchodnost střev nejčastěji ohrožuje a setkáváte se s tímto onemocněním často?

S ohledem na fakt, že velmi častou příčinou ileu jsou nádory střev, postihuje spíše starší ročníky. Nicméně není výjimečný ani u mladších pacientů, zejména u těch, kteří již v minulosti opakovaně prodělali břišní operace a je zde tudíž větší riziko tvorby srůstů.

Jakými obtížemi pacient trpí?

Nejčastěji takový pacient trpí bolestí břicha, která není lokalizovaná do specifického místa. U cévních ileů či u strangulace je bolest velmi intenzivní. Dále má pacient pocit „nafouknutého břicha", téměř vždy má zástavu plynů a stolice a velmi často zvrací. 

Doporučujete při takto závažném stavu volat záchrannou službu nebo transport do nemocnice může proběhnout i bez lékařského dohledu?

Vždy záleží na individuálním posouzení pacientova stavu. V úvahu je třeba vzít klinický stav, dobu trvání potíží, jiné choroby, kterými pacient trpí. Pokud je stav pacienta vážný, je transport vozidlem záchranky na místě.

Co následuje při příjezdu do nemocnice?

Pacient je vyšetřen chirurgem, důležitá je zde anamnéza (předchozí operace, užívané léky, doba trvání příznaků, apod.). Chirurg poté dle stavu pacienta indikuje další pomocná vyšetření. Základem je RTG snímek břicha, v případě nejasností lze doplnit i jiné vyšetřovací metody, například CT vyšetření. Po stanovení diagnózy je pacient přijat na chirurgické oddělení a další postup odvisí od klinického stavu a výsledků. V některých případech, kdy nejde o překážku či uskřinutí, lze postupovat konzervativně, tzn. neoperovat, pacientovi podat infuze s léky, které posilují střevní motilitu a nasadit odpovídající dietu. Pokud je příčinou překážka či zaškrcení střeva, je na místě akutní operace.

Jak dlouho se pacient z takto těžkého stavu zotavuje a jak dlouho trvá hospitalizace?

Vše závisí na způsobu léčení, věku a celkové kondici pacienta před začátkem onemocnění, v případě operace i na celkovém hojení. Nelze tedy paušálně stanovit přesnou dobu léčení, neboť se vždy jedná o individuální záležitost.

Setkáváte se i s opakovaným výskytem tohoto onemocnění?

Ano, jak již výše bylo zmíněno, např. pacienti po předchozích operacích jsou náchylnější k opakovaným potížím.

Existuje nějaká prevence před touto chorobou?

Žádná prevence není stoprocentní. Můžeme pouze minimalizovat rizika, například pravidelnými preventivními prohlídkami, kam patří například test na okultní krvácení ze stolice, dále kolonoskopické vyšetření tlustého střeva pro včasný záchyt nádorových onemocnění. V případě pacientů, kteří již v minulosti ileus prodělali samozřejmě úpravou stravy - nejíst větší množství vlákniny (např. ovocné dužniny), dostatek tekutin a pohyb. DAGMAR ČERŇANSKÁ

Autor: Redakce

28.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Ilustrační foto.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dobříš bude o víkendu patřit psům. Hostí mezinárodní kynologický festival

Dobříš - O nadcházejícím víkendu se koná v Dobříši již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT. Tento již tradiční svátek kynologů je jednou z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení