VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékař: Zatím výpověď nestáhnu

Příbram /ROZHOVOR/ - Odchody lékařů. Žhavé téma. A také hodně kontroverzní. Někdo se na akci Děkujeme, odcházíme dívá s opovržením. Vždyť je to zrada, na kterou doplatí pacient, říkají jedni. Druzí, kteří sbírají informace a snaží se do problémů ve zdravotnictví nahlédnout, situaci lékařů chápou.

12.2.2011 3
SDÍLEJ:

Zástupce primáře chirurgie příbramské nemocnice MUDr. Jan Bürger.Foto: Markéta Jankovská

Ke komu se přiklonit? To ať si každý rozhodne sám.

V příbramské nemocnici podalo před koncem roku výpověď osmadvacet lékařů. Z toho ne všichni se přidali k protestní akci.

Od 1. března by měli nemocnici opustit téměř všichni lékaři z porodnice, také traumatologové, chirurgové, anesteziologové a neurologové. To všechno jsou obecně těžko nahraditelné profese.

Lékaři ve výpovědích nejsou zrovna ve snadné pozici. Stejně jako pacienti.

Zajímalo nás, co si o tom všem myslí zkušený lékař. Oslovili jsme proto chirurga ve výpovědi Jana Bürgera. V příbramské nemocnici pracuje dvacet let. Pracuje prý jako doposud, ale nyní navíc bedlivě denně sleduje vývoj událostí a jednání odborů s vládou. Jak sám říká, bez tlaku by lékaře zase nikdo neposlouchal.

Myslíte tedy, že po dvaceti letech všech možných snah přetekl pohár lékařské trpělivosti?
Znám celou tu éru devadesátých let. Založili jsme lékařskou odborovou komoru (LOK) a snažili jsme se upozorňovat na věci, které jsou špatně.
Protestovali jsme, demonstrovali jsme, poukazovali jsme na to, že jsme snad sorta lidí, pro které neplatí zákoník práce. Ale nikdo nás příliš neposlouchal.

Zřejmě jste tuto protestní akci velmi uvítal…
To jsem byl moc rád. Konečně se doktoři vzchopili a shodli se na společném postupu. Totiž, doktoři jsou individuality, stejně jako všichni vysokoškolsky vzdělaní lidé. Každý má svůj rozum a ten se snaží uplatnit.
Na soudržnost, která je k tomu potřebná, na tu nikdy moc nereflektovali. Až teprve LOK dokázal poukázat na ty největší problémy, mezi něž patří například platy, a lékaře dokázal sjednotit. K malému navýšení platů před lety došlo, ale pak to zase ustrnulo a zůstalo to stejné.

A tak to chtělo vymyslet nějakou metodu, jak přinutit politiky, aby poslouchali…
Bylo potřeba na to jít politicky. Cesta vedla přes lékařskou komoru. Ukázalo se, že je tu Svaz českých lékařů. Vyšlo najevo, že cíle jsou úplně stejné, tak došlo ke sjednocení obou organizací. Doposud všechny snahy byly házením hrachu na zeď. Tomu všemu v posledních letech korunoval tehdejší ministr zdravotnictví Julínek, který se úplně přestal bavit s lékařskou komorou.

Dobře. Akce běží a každý den přináší něco nového, zatím nic není jisté. Doufáte ve zdárný konec protestu?
Jsem optimista. Věřím, že k tomu nejčernějšímu scénáři nedojde. Konečně mám pocit, že se ukazuje, že bez takového množství doktorů se to nedá zvládnout. Možná akutní péče na čtrnáct dní nebo měsíc, ale co potom dál? Poslední trumfy s armádou mi připadají úsměvné.

Kdybyste opravdu museli odejít, umíte si představit, co by se dělo? Netrápila by vás odpovědnost?
Já s tím mám osobní dilema. To jistě. Vždycky jsem cítil odpovědnost k pacientům. Vnitřně by mi to asi vadilo, ale to je právě to, na co celé ty roky spoléhalo. Že to nenecháme dojít tak daleko. Ale zodpovědnost za péči v takovém celostátním rozsahu má jednoznačně vláda.

Setkáváte se ve svém nejbližším okolí s napadáním nebo s nepochopením kvůli vašemu postoji?
S napadáním ne, ale cítím, že velká část veřejnosti tomu problému nerozumí. Můj vlastní bratr mi říká, že jsem hloupej, že se pouštím do takových akcí. Denně mu to vysvětluji. Když jsem dříve někomu řekl, že jdu do práce v pátek ráno a přijdu domů v pondělí večer, tak si myslí, že mám pak volno dva dny. No nemám volno. Jsem pořád v práci. Dělám přes třicet let. To je šest až osm služeb a jeden víkend měsíčně. To lidi nepochopí. Péče je nastavená na určitý rozsah a komfort pro ty lidi. Člověk téhle profese musí být svým způsobem fanatik, vždyť půl života stráví v nemocnici. Pak když vám někdo řekne: „Nechcete? Tak můžete jít dělat třeba taxikáře,“ jak se vyslovil v devadesátých letech náš nynější prezident v době, kdy stávkovali železničáři, tak mi to připadá naprosto urážlivé. Teď je tady poprvé akce, kdy se snad konečně něco vyřeší. Bez tlaku to prostě nejde. Nikdo z nás nechce odejít, ale rozhodně se nechystáme předem stáhnout výpověď.

Jak to tedy bude. Odejít nechcete, ale výpověď nestáhnete…?
Pokud budou jasné záruky, že lékaři dostanou peníze do základního platu a záruky, že do dvou, tří let se zefektivní systém zdravotnictví, pak stáhneme výpověď.

JAN BÜRGER

Věk:
60 let
Profese: zástupce primáře chirurgie Oblastní nemocnice Příbram
Zájmy: sport, lyže, kolo

Autor: Markéta Lišková

12.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení