VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Listopadové události si připomenou lidé v Příbrami a také v Sedlčanech

Příbram – V pondělí uplyne 25 let od sametové revoluce. Vzpomínkové akce k tomuto výročí si připomenou obyvatelé Příbrami, ale i Sedlčan.

15.11.2014 1
SDÍLEJ:

Listopadové události v roce 1989 v PříbramiFoto: Archiv Hornického muzea Příbram

Setkání u kašny
v Příbrami

Příbramští patrioté zvou spoluobčany ke vzpomínkovému setkání ke kašně na náměstí 17. listopadu. „Vzpomínat se bude nejen na události, které se odehrály v Praze, ale hlavně na ty, které hýbaly v listopadových dnech a dnech následujících s Příbramí. Podle Evy Číhalové, členky Příbramských patriotů je důležité i zamyslet se nad tím, co svoboda nabytá právě v roce 1989 každému z nás dala, dává a může dávat.

„Mně osobně toto datum mnohem víc než osobní svobodu, přineslo svobodu profesní. Jako učitelka, která 30 let musela se svými žáky každoročně jásat na prvomájových a jiných manifestacích, oslavovat 7. listopad – VŘSR i narozeniny různých potentátů, jsem si ihned uvědomila, jaký je to dar, začít učit podle svých představ. Za to i po 25 letech děkuji všem statečným, kteří se pro svobodu a demokracii postavili odhodlaně i proti pendrekům a zvůli," vysvětlila Eva Číhalová. Podle ní za listopad vděčíme studentům.

„Ti nebyli avantgardou v naší historii poprvé a mně se chce věřit, že v případě nutnosti by opět nebyli mlčící většinou," dodává. Setkání s podtitulem Voláme studenty současné i minulé a všechny spoluobčany s demokratickým myšlením se uskuteční 17. listopadu v 17 hodin a 11 minut.

Vzpomínání pod sochou sv. Václava

V pondělí 17. listopadu si připomeneme 25. výročí znovunabyté občanské svobody také při setkání pod sochou sv. Václava v horní části Pražské ulice v Příbrami kolem čtvrté hodiny odpolední. „Můžeme se vzájemně setkat a chvíli si povídat při svařeném víně, zazpívat si s muzikanty, kteří přijdou jen tak bez nazvučení zahrát. Můžeme se radovat ze svobody, kterou dnes považujeme za tak samozřejmou. Na místě proběhne knižní bazárek. Jeho výtěžek bude určen pro Člověka v tísni, na sbírkové konto na pomoc obětem násilí na Ukrajině. Takže můžete věnovat knihu k prodeji, anebo si nějakou koupit. Můžete přinést svíčku, trikolóru vám připneme my. Pokud budete chtít," zvou pořadatelé ze Spolku ve čtvrtek a Spolku Pražské ulice.

Projekt Tváře 
v muzeu

Události před 25 lety, Václava Havla a další osobnosti sametové revoluce si připomínají žáci všech oborů Základní umělecké školy v Sedlčanech projektem Tváře. Jak se s tématem vypořádali, uvidí návštěvníci v úterý 18. listopadu v 18 hodin v sedlčanském muzeu.

Navštivte Památník Vojna

U příležitosti státního svátku bude v pondělí 17. listopadu tradičně otevřen Památník Vojna – muzeum obětí komunismu a dějin uranového hornictví. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin.

Svíčky vezměte 
s sebou

„Pojďme to zkusit ještě jednou," zve pozvánka na vzpomínkovou akci, která se uskuteční také v pondělí od 17 hodin na sedlčanském náměstí u kašny. Je na ní také logo Občanského fóra, které bylo symbolem sametové revoluce. Ladislav Havel, který byl jedním ze zakládajících členů OF v Sedlčanech, nepopírá, že jde o jeho spontánní aktivitu. „Napadlo mě to v úterý. Jak bude vypadat průběh vlastní akce, nemám vůbec představu. Jen doufám, že bude klidný a slušný," řekl nám Havel. „Nejedná se o nic oficiálního, přesto radnice tomu fandí," poznamenal.

„Vzpomínková akce nemá pevně určený žádný program. Třeba někdo přijde s kytarou, třeba někdo i zazpívá. Fakt nevím," připustil a dodal, že by byl rád, kdyby tak náhle a bezděčně, jako vznikl jeho nápad na pondělní akci, přišli i další lidé, kterým stále ještě stojí za to si tohle výročí připomínat. „Slavíme s úsměvem. Svíčky vezměte s sebou," zakončil Havel pozvání ke kašně. 

Autor: Redakce

15.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení