VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Litavku znečišťují na Příbramsku těžké kovy

Příbram - Šest českých řek zůstává v kategorii silně znečištěných. Mezi nimi je i říčka Litavka.

22.7.2009 1
SDÍLEJ:

Litavka v Brdech poblíž prameniště, kde mají vodohospodáři měřící stanici. Foto: Karel Hutr

Kvalita vody se v českých tocích podle odborníků přes životní prostředí a také podle hydrologů za posledních dvacet let výrazně zlepšila.

„Obecně se situace v celém povodí od začátku 90. let mění k lepšímu a jakost vody se zvyšuje. Co se týče Vltavy, která byla zhruba před 15 lety zatížena PCB z říčky Skalice v Rožmitále, má voda vytékající z Vltavské kaskády obecně velmi dobrou kvalitu,“ sdělila Petra Krainová, mluvčí Povodí Vltava.

Přesto zůstává na mapách šest řek v Česku velmi silně znečištěných. Mezi nimi je i říčka Litavka pramenící ve středních Brdech.

Vodu neznečišťují jen továrny nebo intenzivní zemědělství, ale i chov kaprů a především absence čističek odpadních vod. V případě Litavky jsou největším zdrojem znečištění právě chybějící čistírny, ale i staré zátěže a důlní vody. Z toho důvodu se v Litavce vyskytují těžké kovy jako je kadmium, olovo a zinek. Tyto kovy nejsou v jiných řekách běžné. Ve skupině znečištění C, kam patří právě zatížení kovy a metaloidy, je tento vodní tok ve třídě IV. , což je velmi silně znečištěná voda. Tento typ znečištění ale čističky nemůžou zvládnout. Řešením je postupné odstraňování starých ekologický zátěží. Nedávno byla předána skládka sodné strusky, která je poslední starou ekologickou zátěží v areálu firmy Kovohutě, firmě Hochtief. Společnost se postará o sanaci tohoto problémového místa, které také způsobuje znečišťování Litavky. Připravena je státní zakázka za 115 miliard korun, která se bude týkat sanace všech starých hald po důlní těžbě v Příbrami a okolí.

Ke snížení množství znečištění vypouštěného v odpadních vodách významně přispěla rekonstrukce čistírny v Příbrami. Když se před několika dny zvedla po vytrvalém dešti hladina říčky, poukazovali mnozí lidé, kteří sledovali průtok, na zápach z vyplavených septiků a jiní tvrdí, že voda je někdy cítit saponáty. I to by mělo změnit. Otázkou zůstává kdy. „Na příbramskou čističku se mají postupně napojit další obce v rámci původního projektu Čistá Litavka,“ řekl Deníku mluvčí radnice v Příbrami Jiří Kubík. Některé obce ale pracují na projektech samy a v současné době, kdy se nedostává kvůli krizi peněz, to může ještě trvat několik let.

V Česku chybí asi 300 obcím a městům nad 2000 obyvatel čistírny. Ty mají být postavené do roku 2010, jinak nám hrozí pokuta z Bruselu. Mezi těmito obcemi jsou i vesnice podél Litavky.

Autor: Karel Hutr

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení