VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vševilský lom byl využíván bezmála sto let

Vševily /ROZHOVOR/ – Lom Vševily aneb Pohledy do minulosti i současnosti je název druhé výstavy, kterou si v těchto dnech mohou prohlédnout návštěvníci vševilské Galerie 10.

17.7.2010
SDÍLEJ:

Vydolované území v roce 2003. Foto: Milan Süsmilich

V prostorách knihovny je otevřena každou neděli od 17 do 18 hodin nebo po předchozí domluvě. Více již v rozhovoru s kurátorem galerie Josefem Pekárkem.

Kolik fotografií nová výstava nabízí a z jaké doby pocházejí?

Jak vyplývá z koncepce a názvu naší galerie, tak fotografií je opět deset. Nově jsme ovšem pro druhou výstavu připravili i informační panel, na kterém se mohou návštěvníci seznámit s doprovodnými texty, obrázky a mapkami, vztahujícími se k tématu vševilského lomu. Stáří fotografií je rozličné, pohybuje se mezi lety 1924 až 1994. Použili jsme snímky, které nám zapůjčili občané Vševil a dokonce někteří chalupáři.

Co mají společného?

Jediným scelujícím bodem všech fotografií je lokalita lomu. Návštěvníci mohou spatřit výjevy z provozu, ale častěji jednotlivé momentky, při kterých je zachycena původní podoba této přírodní lokality jako pozadí pro portrét.

Kdo je jejich autorem?

Jelikož se jedná o sebrané fotografie z rodinných alb, tak o autorství nemám vždy informace. U třech historických snímků autory neznám, ze svého archivu nám je zapůjčila paní Holešová. Z novější doby od konce 70. let se pak jedná o Vladimíra Němce, Karla Daniela, Milana Süsmilicha, Jitku Pekárkovou a Viktora Šefčíka.

Jakými peripetiemi lom prošel?

Lom ve Vševilech je s několika přestávkami v provozu bezmála sto let. Dozvídáme se o tom ze záznamů Pamětní knihy obce z počátku 20. století. Mezitím mělo lom pronajato několik firem: Žid & spol., Šilhavý, Tlustý a synové a jako poslední současná firma Herlin, s.r.o. Všechny těžily kámen jak pro ušlechtilé, tak i pro běžné zpracování.

Poslednímu nájemci se podařilo zvětšit těžební oblast na dvojnásobek, respektive na 4,7 hektaru. Nás však kromě těžby granodioritu zajímá období klidu mezi lety 1964–1994, kdy lom zarůstal vegetací a byla zde význačná lokalita raka bahenního. Myslím si, že u spousty lidí je stále v živé paměti kauza z roku 1994, kdy se raci kvůli opětovné těžbě měli přestěhovat. V té době se o to velice zajímal i Příbramský deník.

Jaké bylo další využití lomu?

Současně s procesem zarůstání začaly zdejší vody sloužit lidem z Rožmitálska a Březnicka ke koupání. K tomu jistě přispělo i to, že od roku 1964 měla vševilský lom pronajatá Báňská záchranná stanice Kladno, která zde pravidelně cvičila. V současné době jej má stále pronajatá firma Herlin, která však již skoro rok v lokalitě netěží. Mezitím se lom pozvolna zatopuje vodou, která přitéká spodními prameny.

Jaký je zájem veřejnosti o tuto výstavu?

Na vernisáži výstavy Lom Vševily se začátkem června sešlo okolo 25 lidí, kteří projevili veliký zájem o toto téma.
Jinak v průběhu výstavy ji navštívilo několik dalších osob, které přichází s vlastními zážitky a navíc nabízí i vlastní historické fotografie do námi budovaného veřejně přístupného digitálního archivu obce Vševily. Což nás velice těší! Další zájemci mají možnost zhlédnout výstavu až do konce srpna.

Už víte, jaká bude další výstava?

Na podzim chceme po prvních dvou „startovacích“ výstavách zahájit spolupráci s lokálními fotografy. Prvním z nich by měl být MUDr. Ladislav Velebný z Březnice, u kterého nás bude zajímat čtvrť Lokšany a přilehlý židovský hřbitov.
Březnice má totiž celorepublikově významnou lokalitu těchto památek v čele se synagogou. Ale detaily si zatím ponechám pro sebe.

Karel Souček

17.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení