VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lyry mu navždy změnily život

Příbram – Šlápoty v prachu, jemné částečky pilin čpí do nosu, na zdech všude pověšené hudební nástroje, které se však těm dnešním moc nepodobají. Se zpěvem přichází osoba, která mě srdečně vítá.

21.8.2010
SDÍLEJ:

Na lyru hrající Rostislav AntonFoto: archiv Rostislava Antona

Navštívili jsme Rostislava Antona, jehož největším koníčkem je hudba a výroba hudebních nástrojů. Vyrábí však tak netradiční nástroje, že se tím v naší zemi stává jedinečným.

Nabízí se hned otázka, co to vlastně vyrábíte za nástroje?

V současné době stavím především sopránové a altové lyry, dětské pentatonické kantelky, smyčcové chropty, ale i velkou škálu zcela odlišných historických především gotických hudebních nástrojů. Spousta z nich se používá také při muzikoterapii jako léčebné nástroje.

Říkáte, že některé se používají jako léčebné nástroje. Jakým způsobem se to praktikuje?

Tak například lyra. To je skutečný zvukový fenomén. Její dlouhý chvějivý tón vytváří most mezi slyšitelným a neslyšitelným a působí velmi příznivě na srdce a city člověka. Rozezní-li hráč struny, trvá dozvuk podle velikosti a provedení nástroje až desítky vteřin, než se pozvolna vytratí a chvění ustane. Při pozorném naslouchání se však ani poté tón zcela nevytrácí, ale jakoby přešel do jiné roviny vnímání a dále zněl v duši člověka.

Co vás vůbec vedlo k tomu vyrábět lyry?

Zhruba deset let jsem hledal něco zajímavého, co by propojilo dohromady vše, co mám rád, ale zároveň co by bylo přínosné a užitečné druhým lidem. Chtěl jsem též nějakým způsobem uplatnit své výtvarné a řemeslné zkušenosti. Zlomový okamžik v mém životě bylo setkání s Josefem Krčkem, který hru na lyru vyučoval a zároveň se věnoval muzikoterapii. Od té doby se vlastně navždy změnil můj profesní život.

Jestli vám dobře rozumím, tak vaše původní profese byla úplně jiná.

Ano, rozumíte mi naprosto správně. Pracoval jsem v různých provozech na zpracování dřeva, potom jsem dělal písmomalířské a výtvarné práce. Také jsem dělal u jedné firmy, která vyráběla pevná pouzdra a příslušenství na hudební nástroje. Do toho jsem si přivydělával malováním obrazů a nakonec jsem skončil jako učitel. Na částečný úvazek se tomu věnuji dodnes.

Nemohu se nezeptat, jestli vás tato profese uživí?

Jistě, že mě uživí. Kdyby tomu bylo jinak, tak bych to nemohl dělat. Tedy alespoň ne na plný úvazek.

Prodáváte nástroje i do zahraničí nebo jste omezen pouze na Českou republiku?

Posílám nástroje do celého světa. Samotná Česká republika by mě asi neuživila.

Kolik už jste vyrobil nástrojů?

Vyrobil jsem 260 lyr a těch ostatních bude něco kolem tří stovek. Je podstatné uvědomit si, že každý nástroj dělám sám a ručně.

To je obrovské množství nástrojů. Jistě máte spoustu zkušeností, ale jaké byly začátky?

Začátky jsou vždycky těžké. Vzpomínám si, jak jsem vyrobil první repliku. Tehdy bylo úžasné zjištění, že je plně funkční, i když se jednalo o pokus. To se stalo hnacím motorem pro moji další výrobu. Sbíral jsem zkušenosti, kde se dalo.Střípeček po střípečku. Také jsem hledal nový tvar skutečně českého nástroje, který by se stal mým rukopisem a bude splňovat veškerá kritéria kvalitního funkčního a zvláště pak esteticky přijatelného nástroje.

Myslíte si, že o tyto netradiční nástroje bude stále zájem?

V době hudebního smogu si myslím, že člověk naopak potřebuje takovéto niterné nástroje, které ho přirozeně nutí k pozornému naslouchání a vytváří v něm harmonii a klid. Jsem přesvědčen, že časem bude přibývat stále více lidí, kteří naleznou při hře na tyto nástroje životní motivaci a skutečnou radost a naplnění.

Autor: Robert Nusl

21.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

The Tap Tap odehrají šedesát koncertů ročně

Příbram /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Naprosto neobyčejná česká kapela The Tap Tap loni oslavila plnoletost a sklízí zasloužené úspěchy nejen u nás, ale i za hranicemi. Spolupracuje se známými zpěváky a nebojí se nazývat věci správnými jmény. To potvrzují nejen texty, ale i mluvčí kapely Ladislav Angelovič a kapelník Šimon Ornest, kteří Deníku poskytli rozhovor před koncertem v příbramském letním kině v rámci programu legendární kapely Keks.  

U pevnosti vznikne zřejmě dělostřelecká expozice

Příbram /FOTOGALERIE/ - Armáda předala Vojenskému historickému ústavu do užívání cvičný objekt Jordán. Jde o pěchotní srub československého opevnění v severním svahu kopce Houpák v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Bývalá cílová plocha Jordán spolu s pěchotním srubem náleží k nejnavštěvovanějším lokalitám oblasti.  

OBRAZEM: Huťské hasičky na domácí půdě zvítězily v útoku

Stará Huť – V sobotu se konal XII. ročník Pouťové soutěže v požárním útoku ve Staré Huti. Na domácí půdě muži skončili druzí a ženy vybojovaly první místo. Místo klasických dvou útoku, jak bývá zvykem, se běžely útoky tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení