VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romské sdružení v Příbrami pomůže také s úklidem

Příbram - Představitelé města jednali v létě se zástupci Romů v Příbrami a projednávali možný vznik občanského sdružení, jehož účelem mělo být usnadnění hledání práce pro romské obyvatele či například možnost odpracovat si případné dluhy vůči městu.

21.10.2009
SDÍLEJ:

Schůzka na radnici v Příbrami Foto: Deník/Markéta Jankovská

Nápad se podařilo uskutečnit a v současnosti už funguje v Příbrami romské občanské sdružení Maro. Mimo jiné budou mít jeho členové možnost pracovat pro město při úklidu.

„Jedním z prvních nápadů bylo umožnit romským občanům podílení se na úklidu města s tím, že u těch, kteří dluží na nájemném, by se dluh odečítal z jejich platu. Podle právníků to tak ale možné prostě není, pracovník musí dostat celou mzdu a pak zas následně může splatit svůj dluh,“ vysvětlil příbramský místostarosta Václav Černý.

Celkem se možnost údržby města týká šesti pracovníků, na jejichž ohodnocení po první výplatě získá sdružení nárok na dotaci od pracovního úřadu. Vedení města probíralo záležitost také s ministerstvem pro lidská práva a menšiny, které vznik podobných sdružení podporuje. Od příbramské radnice se prý jedná o nadstandardní přístup, který v jiných městech není příliš běžný. Na příští rok má dokonce ministerstvo přichystané různé projekty, v rámci kterých se budou přerozdělovat evropské finance i právě podobným sdružením, jaké vzniklo nedávno v Příbrami.

Pokud počáteční jednání skončí úspěšně, uzavřou členové sdružení dohodu s příbramskými technickými službami, které jim svěří na starost několik lokalit. „Bude se jednat o úklid komunikací a veřejných prostranství, hrabání listí nebo částečně i o odklízení sněhu. Technické služby pak budou moci vlastní lidi nasadit na jiných místech, kde je bude potřeba,“ doplnil Václav Černý.

„Neříkám, že to není od města pěkné, jak Romům pomáhá, akorát se bojím, aby se necítili lidé ukřivdění. Někteří se nacházejí ve stejné situaci, ale nepatří k žádné menšině a postarat se o sebe také musejí sami. Každopádně je ale dobře, že se alespoň něco dělá, lepší než nic,“ komentoval situaci Jaroslav Feld z Příbrami.

Romští pracovníci ze sdružení Maro budou mít na starosti úklid například několika příbramských náměstí, areál okolo Hořejší Obory, Pražskou a Dlouhou ulici, Jiráskovy a Jarolímkovy sady nebo dva příbramské hřbitovy.

Zatím úřady i příspěvkové organizace vycházejí Romům vstříc, jestli bude tato přízeň pokračovat, závisí už prý na nich. Podle slov ředitele příbramských technických služeb Ladislava Michvocíka jednoduše ve spolupráci s romským sdružením nebude pokračovat, pokud se v ulicích města při úklidu neosvědčí.

„Mrzí mě postoj některých příbramských občanů, kteří se na mě obracejí se stížnostmi ohledně naší pomoci Romům. Podle nich bychom se měli věnovat raději jiným věcem. Já si nicméně myslím, že je dobře, že romským občanům pomáháme a nehodláme s tím přestat. Podobná sdružení v řadě měst fungují dobře,“ dodal druhý místostarosta města Příbram Václav Černý.

Autor: Zbyšek Seifert

21.10.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení