VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelka mateřinky: Nikdy bych neměnila

Příbram /NAŠE ŘEMESLO, ROZHOVOR/- Naše řemeslo. To je seriál Příbramského deníku, který čtenářům každý týden představuje řemeslníka, který má, jak se lidově říká, zlaté české ručičky. Tentokrát jsme se rozhodli malinko vybočit z koleje. Nepůjde o řemeslo jako takové, ale o povolání učitelky v mateřské škole.

3.3.2011
SDÍLEJ:

Lenka Říhová mezi dětmi uprostřed.Foto: Markéta Jankovská

Navštívili jsme školku v Bohutíně a popovídali jsme si s Lenkou Říhovou, která s dětmi pracuje už devětadvacet let.

Když srovnáte svoje začátky v profesi se současností, pozorujete nějaké zásadní změny?
V profesi jako takové asi ne, spíš bych řekla, že rozdíly jsou v přístupu rodičů ke kantorům. Změnily se vztahy mezi lidmi. Děti ale v tomto věku zůstávají stejné.

Učila jste vždycky v malé vesnické školce, nebo i ve městě?
Na vesnici, i ve městě. Musím říct, že práce s vesnickými dětmi je úplně jiná, než s městskými. Děti z vesnice mají podstatně větší přehled o okolí, prostředí, lidech, zvířatech. Mají vřelejší vztah k přírodě. Neměnila bych. Zrovna tak bych neměnila za větší kolektiv. V menší školce je vztah spíš rodinný, děti jsou k sobě vstřícnější. Řekla bych, že jsou tu lepší vazby mladších a starších dětí, fungují jako celek, mladší se rychleji učí od starších. Vzájemně se znají, je to o něčem jiném.

Zažila jste v mateřince i komunistický režim. Co byste už nechtěla nikdy vrátit?
Možná to rozdělení dětí a také to, jakou pozici dříve měli nadřízení, osobní hodnocení učitelek, takové to škatulkování. Složky, kde bylo psáno, jak a kde jste se angažovala a podle toho jste byla ohodnocená. Tohle už naštěstí nefunguje. Stejně jako inspekce, která dříve chodila do školek. Dneska už je spíš jako rádce, ale dřív byla striktní. Pořád bylo všechno špatně.

Kdo vlastně organizuje režim dne ve školce? Existují nějaké osnovy?
Režim dne si organizuje každá školka. Je to dáno také lokalitou a potřebami rodičů. Máme daný výchovně vzdělávací program, ten si ale také děláme sami. Každý rok ho můžeme obměnit. Dřív jsme měli daný časový úsek různých činností, ten jsme museli dodržet. Dnes už si můžeme vzdělávací nebo hrací bloky podle potřeb posouvat.

Kolik sem chodí dětí?
Máme pětačtyřicet dětiček s tím, že v průměru nám sem chodí pětatřicet, když bývají nemocné. Jsou tu v podstatě děti místní, jen dvě jsou „od vedle“.

Báli jste se někdy zániku školky? Měli jste krizi?
Kdysi dávno to vypadalo na jednotřídní mateřinku, ale ustáli jsme to. Teď máme kapacitu plnou a příští rok to bude docela problém. Odchází nám čtrnáct školáků a už máme jednadvacet zájemců. Kapacitně bychom potřebovali rozšířit. Teď se projeví populační exploze. Posíláme dětičky do Lázu, tam je jednotřídka, kde mívají pět, šest míst volných.

Co vám práce s dětmi v životě dává?
Nedovedu si představit, že bych dělala jinou práci. Navíc jsem z kantorské rodiny, takže to beru jako pokračování. Dává mi to radost, optimismus, životní elán. S dětmi se mládne.

Nikdy jste nechtěla dělat něco jiného?
Chtěla. Kdysi dávno jsem chtěla dělat archeologii, a to je z úplně jiného soudku.

Máte dvě dcery. Také vás budou následovat?
Ani jedna. Obě dvě šly ekonomickým směrem. A nevěřím tomu, že by se mým směrem někdy vydaly.

V obci zastáváte funkci místostarostky. Máte ještě čas na nějaké záliby?
Plavu, lyžuji, sportuji, tancuji, ráda něco vytvářím, pracuji na zahrádce. Jsem takový brouk Pytlík. Skloubit funkci s profesí je časově velmi náročné, přesto, že mi to doma všichni říkali. Kromě toho ještě musím dělat školu managementu kvůli funkci ředitelky.

VIZITKA LENKY ŘÍHOVÉ:

Lence Říhové je sedmačtyřicet let a má dvě dcery. Profesi učitelky ve školce se věnuje devětadvacet let. V bohutínské školce je zároveň ředitelkou. Je také místostarostkou obce. Při tom ještě zvládne spoustu zálib, jako například plavání, lyžování, tanec, rukodělné práce, zahrádkaření.

Autor: Markéta Lišková

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

Ilustrační foto

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Na farmu v Žežicích přijede 42. příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka

Příbram /FOTOGALERIE/ - Rok se s rokem sešel a opět k posluchačům pohodové hudby přijíždí Příbramský huntík plný muziky. Jako několik posledních let se i letos festiválek uskuteční na K-Farmě v Žežicích, a to 2. září od 13 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení