VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mistr světa Antonín Baborovský věnoval muzeu medaile I legendární motocykl

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Členové Veterán klubu Sedlčany potěšili příznivce motorismu, a to hned třikrát. Program městských slavností Rosa obohatili v sobotu na náměstí ukázkami historických i současných automobilů, motocyklů, ale i traktorů, autobusů, hasičských vozů a stříkaček.

26.6.2017
SDÍLEJ:

VETERÁN klub Sedlčany potěšil příznivce motorismu hned třikrát – jednodenní výstavou na náměstí, výstavou v muzeu Pokrok nezastavíš, která potrvá do 1. října a trvalou expozicí Sedlčanské kotliny.Foto: Marie Břeňová

V muzeu byla v přízemí slavnostně zahájena výstava Pokrok nezastavíš aneb Motorismus dříve a nyní. Záslužným počinem je ve druhém poschodí muzea trvalé otevření expozice připomínající historii Sedlčanské kotliny.

Plochu náměstí zaplnilo hned ráno osmdesát vozidel nejrůznějších značek a stáří. „Každý stroj má svoje kouzlo. Z motocyklů bych upozornil například na předválečný výrobek firmy Jawa 56OAV, kterých bylo vyrobeno jen velmi málo. Je tu Praga 500 – jeden ze dvou typů motocyklů, které se v závodě Praga vyráběly. Z aut je pěkným sběratelským kouskem Tatra 57, Felicie – nejkrásnější ze škodovek, která byla kdy vyrobena, Aero 30. Pěkně zrenovovaný je například traktor Zetor 25," zmínil alespoň některé motoristické skvosty jeden z hlavních pořadatelů Ivan Janeček.

Na výstavě Pokrok nezastavíš aneb Motorismus dříve a nyní, kterou si mohou prohlédnout návštěvníci v muzeu až do 1. října, je zajímavé porovnávat dopravní prostředky a jejich doplňky a sledovat proměnu v průběhu desetiletí až téměř stovky let. K vidění jsou motokrosové motorky z roku 1960 a 2014, například u jízdního kola je rozdíl mezi rokem výroby 96 let.

Událost si nenechaly ujít ani motokrosové legendy šedesátých a sedmdesátých let minulého století, které mají Sedlčany spojeny s největšími životními úspěchy a dobou svého mládí – Antonín Baborovský, Karel Pilař, Jaroslav Falta nebo Miroslav Souček, který tu při autogramiádě představil i svoji novou knihu Srdcové Eso.

Po krátkém úvodním slově ředitele sedlčanského muzea Davida Hrocha přestřihl pásku při zahájení výstavy sedlčanský starosta a senátor Jiří Burian společně s Antonínem Baborovským, mistrem světa z motokrosu národů v Sedlčanech v roce 1975. Starosta Burian poznamenal, že měl možnost se s celou expozicí seznámit den předem a vřele ji doporučil. „Zaujaly mě nejen exponáty, ale dokumenty, které se podařilo klubu a muzeu shromáždit," poznamenal.

Motoristický sport k městu patří od padesátých let minulého století, kdy areál Sedlčanské kotliny vznikal. Trvalá expozice, která byla v sobotu 24. června otevřena, připomíná její největší slávu – závody Mistrovství světa, které se tu jely v letech 1960, 1965 a 1967, tak Motokros národů v roce 1975. Je zde pamatováno také na místní nadšence bratry Stiborovy, díky kterým především mekka motorismu vznikla.

Pavel Chýle, prezident Veterán klubu Sedlčany, doplnil, že v trvalé expozici je na panelu zachyceno také setkání mistrů světa v roce 1986 i v roce 2015, informace o tom, že Sedlčanská kotlina nebyla jen motokrosový areál, ale postupně hostila i automobilové závody a jiné sporty a aktivity.

„Zajímavostí je panel o motobalu, který se tam také hrával. Cenným předmětem je přilba Karla Pilaře, ve které v roce 1965 stál v Sedlčanech na stupni vítězů na druhém místě při prvním mistrovství světa. Z roku 1965 pochází pohár Josefa Hřebečky, který v Sedlčanech získal. Za povšimnutí určitě stojí přilba Luboše Houšky, který v areálu jezdil první motokrosy. Jsme Antonínu Baborovskému vděčni za darování motocyklu, na kterém v roce 1975 získal titul mistrů světa," uvedl Chýle. Ve vitríně jsou vystaveny medaile a další nejvzácnější trofeje Baborovského. Ten nám řekl: „Přál jsem si, aby v Sedlčanech, kde jsem prožil šťastné okamžiky a kam se rád vracím, po mně zbyla památka."

Marie Břeňová

Autor: Redakce

26.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský cyklista Vojtěch Sedláček (uprostřed) se stal juniorským mistrem České republiky v časovce jednotlivců.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Třída I. B ZŠ Příbram v ulici Bratří Čapků pod vedením učitelky Heleny Ryčlové.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Obce investují miliony, aby udržely lékaře

Příbramsko – Dětský lékař, praktický lékař, zubař v menší obci už zdaleka není takovou samozřejmostí, jako tomu bývalo dříve. Po pediatrech, kteří odešli do důchodu, zůstaly prázdné, často i dobře vybavené ordinace. Obyvatel vesnic, ale i menších měst, se proto dojíždění do těch větších nevyhnou. Vybavená, ale opuštěná ordinace zůstala před dvěma lety například v Milíně po odchodu pediatra do důchodu.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Ve středu v Příbramském deníku: prvňáčci z 2. ZŠ Bratří Čapků!

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 6. základní školy. Už ve středu v Příbramském deníku.

Zastupitelé udělali tečku za aférou kolem kotlíkových dotací. Přidali peníze

Střední Čechy – Dodatečné peníze pro žadatele o dotaci na výměnu starých kotlů v rodinných domech za nové schválili v úterý středočeští zastupitelé. Po delší debatě přikývli argumentu, že je spravedlivé, aby v rámci druhého kola výzvy kotlíkových dotací byli uspokojeni i žadatelé čekající na sklonku zimy ve frontě před krajským úřadem, na které by se dostalo, kdyby je nepředběhly žádosti doručené prostřednictvím kurýrů. V kauze provázené emocemi nakonec zastupitelé dospěli k vzácné shodě: pro se zvedlo 46 rukou, proti nebyl nikdo – a sedm volených zástupců občanů se hlasování zdrželo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení