VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Opuštěná, ale často i zbytečně sebraná mláďata plní záchranné stanice

Příbram - Každé jaro mají stanice pro zraněná zvířata plno. Lidé nosí opuštěná nebo zraněná mláďata. Mnoho zvířat zraní stále výkonnější zemědělská technika.

3.6.2009
SDÍLEJ:

Srnče ve votické stanici.Foto: Ochrany fauny ČR

Malí zajíci, srnčata, koloušci a také mláďata ptáků v tomto období plní záchrannou stanici ve Voticích. Ve stanici, kterou provozuje Ochrana fauny ČR, najdeme i zvířata z Příbramska.

„Každé jaro se do stanice dostává několik savčích mláďat, která jsou přinesena lidmi v dobrém úmyslu, leč zbytečně. K nejčastěji přinášeným mláďatům patří srnčata a zajíčata. Lidé je nacházejí při svých jarních procházkách ležet v trávě či mlází a domnívají se, že jsou opuštěná,“ řekla Lucie Spálenková z Ochrany fauny. Jenomže většina mláďat není opuštěna. Zdánlivě opuštěné srnče jen vyčkává příchodu matky, která se zdržuje v povzdálí a mládě se vrací krmit v pravidelných intervalech.

„Taková mláďata první dva týdny leží nehybně na zemi a nevydávají žádný pach. Je to jejich přirozená ochrana před predátory, proto se nesnaží utéci ani před lidmi,“ dodala Spálenková s tím, že pokud takové mládě objevíme, nesmíme na něho sahat. „V této době je spousta mláďat, a proto bych chtěl poprosit návštěvníky přírody, kteří mají psy, aby je měli na vodítku. Pes totiž často mládě najde, olízne nebo dokonce vezme do mordy a v ten moment se z něho stane sirotek. Samice savců cítí pach psa a mládě opustí,“ doplnil Pavel Křížek a potvrdil, že také stále dost lidí z neznalosti sebere ptačí mládě nebo zajíčka či koloucha, protože se domnívají, že jsou opuštěná.

Mladí ptáci po opuštění hnízda neumí létat, ale rodiče o nich ví a krmí je, proto je vhodné odejít a nerušit. Něco jiného je, pokud je mládě nebo dospělé zvíře viditelně poraněné, uvízlé nebo napadené parazity. V takovém případě je dobré zavolat na stanici a pracovníci pro zvíře přijedou. Vychovat mládě nebo zraněné zvíře není jednoduché a ve stanici už mají bohaté zkušenosti. „Zrovna vezu malého zajíčka pustit do přírody,“ konstatoval Pavel Křížek. I toto mládě přinesli lidé v domnění, že je opuštěné.

„Smutnější byl nález jednodenního srnčete mezi auty na louce při rybářských závodech na Sedlčansku. Vzhledem k velkému pohybu lidí bylo jasné, že se srna k mláděti nevrátí. Vysílené srnče bylo poměrně silně zamořeno ektoparatity. Přes veškerou péči během několika hodin po transportu uhynulo,“ vzpomněla Lucie Spálenková.

S ochránci se shoduje i mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha. „V červnu je příroda plná mláďat spárkaté i drobné zvěře i dalších volně žijících živočichů. Spatřit můžeme srnčata, kolouchy, mladé zajíčky, bažantí či koroptví kuřata a mláďata většiny našich pěvců. Právě mláďata jsou nejvíce vystavena predačnímu tlaku a negativnímu působení člověka, proto je důležitý v tomto období především klid v honitbě,“ řekl Šilha s tím, že také vznikají velké škody na zvěři při kosení pícnin a travních porostů. Myslivci po dohodě se zemědělci vyhánějí zvěř před sklizní pícnin a zachraňují ji před jistou smrtí pod rychlými širokozáběrovými sklizňovými stroji. „Většina žacích strojů ale není vybavena plašiči zvěře, které jsou ze zákona povinnou výbavou.

Nové žací stroje i traktory jsou tiché, proto je nutno předcházet masakrům zvěře vyhnáním myslivci před sečením luk. Ohrožena jsou zejména mláďata, která nemohou před rychle jedoucí mechanizací uniknout,“ dodal myslivec.

Autor: Karel Hutr

3.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení