VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MUDr. Antoň: Návštěvy solné jeskyně pacientům doporučuji

Příbram /PTÁTE SE LÉKAŘŮ/  – Máme pro vás další díl seriálu z lékařského prostředí příbramské nemocnice. Své dotazy, námitky či připomínky k lékařům jednotlivých oddělení můžete zasílat každý týden, na jaké téma, vás budeme vždy předem informovat. Tentokrát jsme zavítali na otolaryngologické (ORL) oddělení příbramské nemocnice. Na otázky, které jste poslali, odpovídá zástupcem primáře ORL oddělení MUDr. Martin Antoň.

4.12.2013 1
SDÍLEJ:

Oblastní nemocnice Příbram.Foto: Markéta Jankovská

Mám chronicky nemocné dítě, mohu se domluvit v případě nutnosti na individuální návštěvě třeba o víkendu, aby jsme nemuseli čekat v přeplněné ambulanci marodů?


Pro tyto případy je možné se objednat na určitou dobu do specializované dětské ORL ambulance MUDr. Laštůvkové, která ordinuje každý pátek dopoledne, na telefonním čísle 318 641 368-353.

Trápí mě stafylokok /zlatý/ v krku. Výtěr je pozitivní, ale viditelné změny mi na mandlích nevytváří. Krk mě ovšem neustále bolí a to hlavně ráno. Co se s tím dá dělat? Pomohlo by odstranění mandlí?


Tyto obtíže se obecně označují jako nosičství. První volbou je přeléčení cíleným antibiotikem, ale úplná eradikace (vymizení) stafylokoka se popisuje u asi 15% pacientů. Obecně platí, že rozhodnutí o nutnosti operačního odstranění mandlí rozhoduje několik faktorů. Mezi ně také patří pozitivní výtěr, obtíže pacienta, ale i počet angín léčených antibiotiky za poslední 3 roky, hodnota ASLO, což je speciální laboratorní vyšetření z krve. Bližší informace je možné poskytnout po odborné konsultaci na jakémkoliv ORL.

Dceru trápí nadměrná tvorba ušního mazu. Co mohu jako matka udělat, abych zamezila této tvorbě a nebo se nám to snadno čistilo doma a nemuseli jsme s tím chodit k lékaři?


Na tyto problémy se v lékárnách prodávají ušní oleje na uvolnění mazu. Při čištění je nutno mít štětičku užší než je zvukovod a vlastní čištění se provádí krouživým pohybem směrem ze zvukovodu. Zároveň rodičům radím, že není vhodné čistit ucho často, tj. denně nebo ob den, protože pak se naopak mazové žlázky dráždí a poté je tvorba mazu spíše zvýšena.

Na krku mám velké množství uzlin, které se mi zvětšily v dětství a už tak zůstaly. Mám s tím v dospělosti něco dělat?
V tomto případě je nutné vědět, zda-li se tyto uzliny nezvětšují nebo se nezvětšil jejich počet za poslední dobu. Jestliže tyto uzliny máte dlouhodobě o stejné velikosti a nemáte jiné obtíže s největší pravděpodobností to nemá klinický význam. Pro úplnou jistotu je nutné posoudit tyto obtíže v ambulanci.

Jak mohu předejít opakovanému zánětu středouší u syna 5 let?
Obecně platí, že záněty středouší patří do skupiny zánětů horních cest dýchacích. Při zánětech v dutině nosní – rýmě – je nutné užívat nosní kapky a solné roztoky na toaletu sliznic nosu (tzv. mořské vody). Dalším pravidlem je dítě naučit co nejdříve smrkat k evakuaci sekretu z nosní dutiny. Z lékařského pohledu hraje největší roli pro opakování středoušních zánětů velikost nosní mandle (adenoidní vegetace). Tu vyšetřujeme u dětí speciální optikou přes nosní dírky. Děti musejí být bez akutního infektu a dle velikosti se rozhodneme o nutnosti operačního výkonu (operace nosní mandle). Pro děti se zvětšenou nosní mandlí jsou typické tyto příznaky – opakované rýmy a záněty středouší, chrápání, zhoršení sluchu, huhňavost, děti také dýchají více ústy.

Další možností ke snížení počtu zánětů středního ucha je očkování dětí, tyto informace získáte u svého dětského lékaře.

Poraďte mi, prosím. Pokud je dcera nemocná, má vždy zadní rýmu. Takže běžným smrkáním ji neodstraníme. Používáme kapky a inhalace, ale z té zadní části se stále drží.


Je vhodné vyšetření nosní mandle a provedení výtěru z dutiny nosní. O problematice nosní mandle jsem se již zmínil v předchozím dotazu. U menších dětí je nutné odsávání , u větších co nejdříve dítě naučit smrkat a zároveň používat solné roztoky při prvních projevech rýmy.

Jak rozpoznám chronickou rýmu od alergické?


Tyto dvě nemoci jsou z velké části totožné, jak příznaky, tak i léčbou. Pro alergickou rýmu je podklad vlastní alergie u pacienta, u chronické tento podklad chybí. Alergii je nutné vyšetřit u specialisty v alergo-imunologické ambulanci. Obě tyto onemocnění se léčí nasálními kortikoidy, ale více informací získáte při návštěvě ORL ambulance.

Doporučujete návštěvy solné jeskyně, a pokud ano, při jakých onemocněních?


Ano doporučuji, zvláště u pacientů s chronickým (dlouhodobým) onemocněním dýchacích cest.

Musím říci, že co se týče odbornosti, jsem s péčí spokojená. Ovšem co se týče ochoty, tak to už je mnohem horší. Mám na mysli obzvláště mužské osazenstvo ORL. Bylo by dobré si uvědomit, že kromě kapek do nosu a prášků, léčí také dobré slovo, porozumění a úsměv, páni doktoři!


Přiznávám za sebe i pana primáře, že ne vždy je na dobré slovo a úsměv čas nebo nálada. Oba máme v kompetenci vyšetření onkologicky nemocných a operace těchto pacientů. Vlastní vyšetření trvá až 1 hodinu a operace například 4-5 hodin a opravdu se může stát, že po této psychicky a fyzicky náročné práci není místo pro úsměv pro následující pacienty a někdy se pak může stát, že zůstáváme pouze na bázi profesionálně indikované léčby.

Velice chválím sestřičky. Ještě se mi nestalo, že bych narazila na nějaký problém. Vždy ochotné, trpělivé. Prostě sestřičky jak mají být.


Tato pochvala mě velmi těší. Se zdravotními sestřičkami tvoří lékaři jeden tým a spolupráce s nimi je nutná k dosažení co nejlepších výsledků. Za vaši pochvalu děkuji a všem to vyřídím.

Čtenáři, nyní posílejte otázky MUDr. Pavlovi Marčekovi, primáři dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram

Na další otázky čtenářů bude v příštím dílu odpovídat primář dětského oddělení Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Pavel Marček. Posílejte otázky týkající se zdraví či problémů vašich dětí. Své dotazy a připomínky posílejte na mailovou adresu redakce: redakce.pribramsky@denik.cz, a to do zítřejšího odpoledne. Odpovědi a reakce primáře Pavla Marčeka si pak přečtete za týden v Příbramském deníku a také na našem webu.

Autor: Redakce

4.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Červený Hrádek u Sedlčan

Benefiční festival pomůže dětem s ichtyózou

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

Bohutín - Turnaj s velkou tradicí, to je Hospoda cup v Bohutíně. Turnaje hraného od roku 1998 se letos zhostil tým EventPeople a uvedl jej do nového kabátu. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení