Každoročně se na Příbramsku najde a poté bezpečně zlikviduje poměrně značné množství nevybuchlé munice. Ta se najde nejenom ve Vojenském újezdu Brdy, ale i mimo něj.

Například minulý týden musel pyrotechnik vyrazit do lesního prostoru Budínek na Dobříšsku, kde byl objeven dělostřelecký granát ráže 152 milimetrů. Okolí bylo uzavřeno a prohledáno. „Nedaleko od nalezeného granátu se nacházel ještě jeden kus. Pyrotechnik granáty zajistil a odvezl k likvidaci,“ řekla Deníku policistka Lenka Pavlová.

Další nález na sebe nenechal dlouho čekat. Tentokrát zasahovali pyrotechnici z vojenské policie, protože zaměstnanec vojenských lesů objevil ve středu munici asi kilometr severozápadně od Obecnice.

„Na místo byla vyslána pyrotechnická hotovost, která sídlí na expozituře vojenské policie v Jincích. Pyrotechnici vojenské policie kolem místa nálezu objevili ještě dalších pět nevybuchlých granátů převážně ráže 122 milimetrů, jeden v ráži 75 mm a zapalovač z munice,“ řekl mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Stáří nálezu podle Čermáka odhadli policisté na období z druhé světové války. „Po vyhodnocení nebezpečnosti se rozhodli, že nalezenou munici zneškodní výbuchem v trhací jámě. Večer se tak vojenským výcvikovým prostorem rozlehly dva výbuchy, při kterých vojenští policisté bez problémů zlikvidovali všechny nalezené věci,“ dodal policista.

Pyrotechnici z vojenského prostoru doporučují lidem, aby v případě nálezu munice podobné té, co byla ve středu objevena, s ní vůbec nemanipulovali. „V žádném případě se nenechte zmást skutečností, že jsou pokryté vrstvou rzi. Nevybuchlá munice může být velmi nebezpečná i po několika desítkách let. Místo nálezu viditelně označte a kontaktujte nás,“ upozorňují vojáci. Nejlépe je volat na stálého operačního dozorčího velitelství Vojenské policie Tábor na čísle 973 303 333.
Že podobné nálezy nejsou nijak vzácné, dokazuje statistika. Podle přednosty újezdního úřadu Emila Rybárika se v loňském roce našlo a následně zlikvidovalo 128 kusů munice.