„Přivolaný pyrotechnik rozbušku zneškodnil a granáty pocházející z druhé světové války odvezl k zneškodnění,“ řekla k nálezu policejní mluvčí Lenka Pavlová.

Munice různého typu se každoročně najde na Příbramsku poměrně značné množství. A to prakticky na celém území, i když nejvíce nálezů pochází z Vojenského újezdu Brdy.

Na to, proč je na Příbramsku každým rokem objeveno poměrně značné množství munice pocházející z druhé světové války, jsme se zeptali Josefa Velfla, ředitele Hornického muzea Příbram.

„Je to vcelku logické. Ke konci druhé světové války od Prahy přes Příbram směrem na Milín a poté ke Strakonicím nebo na Rožmitál a dále na Plzeň ustupovala vojska hitlerovské branné moci. Její příslušníci se pak snažili zbavit nejen munice, ale i uniforem, aby se převlékli do civilu. Přes tyto oblasti také postupovali do amerického zajetí vojáci z výcvikového prostoru SS, který byl na Sedlčansku. Proto se doposud nacházejí zbraně a munice na Příbramsku při těchto trasách, kolikrát i na dně vodních nádrží či pod mosty nebo v brodech a to i v Povltaví. Je známým faktem, že tady skončila druhá světová válka v Evropě,“ přiblížil historik Josef Velfl.

Že podobné nálezy nejsou v Brdech nijak vzácné, dokazuje statistika. Podle přednosty újezdního úřadu Emila Rybárika se v loňském roce našlo a následně zlikvidovalo v újezdu 128 kusů munice.

Často se jedná o ostrou munici, která po dopadu neexploduje. V Brdech je podle vyjádření armády z toho důvodu velké množství selhaných dělostřeleckých granátů, střel i leteckých bomb. Taková munice není jen v cílových plochách, kam je vstup zakázán i držitelům propustek, ale v celém prostoru. Hranice dopadových ploch, střelnic a rovněž i újezdu se v průběhu let měnily a tím pádem je možné narazit na munici kdekoliv.

Řada munice nalezené i mimo vojenský prostor často končí také v Brdech, kde má totiž armáda takzvanou trhací jámu na bezpečnou likvidaci.

Pyrotechnici z vojenského prostoru doporučují lidem, aby v případě nálezu s municí vůbec nemanipulovali. „V žádném případě se nenechte zmást skutečností, že je pokrytá vrstvou rzi. Nevybuchlá munice může být velmi nebezpečná i po několika desítkách let. Místo nálezu viditelně označte a kontaktujte nás,“ upozorňuje mluvčí Vojenské policie Jan Čermák. Nejlépe je volat stálého operačního dozorčího velitelství Vojenské policie Tábor na číslo 973 303 333. Na místo je pak vyslána pyrotechnická hotovost, která sídlí na expozituře Vojenské policie v Jincích.