VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum otevřelo stezku věnovanou politickým vězňům

Příbram /ROZHOVOR/– Hornické muzeum v Příbrami nezahálí. V sobotu totiž otevřelo novou naučnou stezku. Návštěvníci se na ní vydají po stopách politických vězňů.

25.11.2013 AKTUALIZOVÁNO 25.11.2013
SDÍLEJ:

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.Foto: Kateřina Chourová


„Na trasu spojující Svatou Horu a bývalý tábor Vojna jsme umístili sedm informačních panelů. Prostřednictvím příběhů politických vězňů si tak lidé připomenou neslavnou historii našeho národa," informoval Příbramský deník ředitel hornického muzea Josef Velf.

Mezi zastávky také patří i příbramské nádraží. „Toto místo je s vězni symbolicky spojené. Odtud přijížděli a odjížděli nejen samotní vězni, ale také jejich rodiny, aby je zde navštívili," vysvětlil ředitel. 
K dalším zastávkám patří i Žežice či Lešetice.

Otevření stezky se proto také zúčastnil bývalý politický vězeň František Zahrádka.

„Nutno říci, že na vzniku památníku má velkou zásluhu právě František Zahrádka, který zde sám jako politický vězeň strávil nějaký čas. Památník Vojna je tedy jeho dítětem," nezapomněl dodat Josef Velf.

Stezku začalo budovat hornické muzeum na jaře tohoto roku. Na projektu se finančně podílel Česko-německý fond budoucnosti, Středočeský kraj a také město Příbram.

Nová stezka přibližuje osudy bývalých politických vězňů

V sobotu otevřelo hornické muzeum novou naučnou stezku, která také přibližuje příběhy politických vězňů.

„Na panelech je pojednání o lidech, kteří sem byli proti své vůli a zcela bezdůvodně, mnohdy zcela smyšleně, internováni na základě stranických institucí," přiblížil ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Slavnostní otevření si nenechaly ujít desítky lidí všech věkových generací. Památník Vojna navštívil také František Zahrádka, který zde jako politický vězeň sám pobýval.

„V nejrůznějších lágrech, mimo jiné i tady na Vojně, jsem strávil třináct let. Od svých devatenácti do dvaatřiceti," řekl František Zahrádka, který během prohlídky vylíčil také několik vlastních zážitků z táboru Vojna.

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl o nové stezce říká: Vězni byli v táboře trestáni i za zpívání koled

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl. 

Ředitel Hornického muzea Příbram Josef VelflŘeditel hornického muzea Příbram Josef Velfl otevřel novou naučnou stezku a při této příležitosti také poskytl Příbramskému deníku rozhovor.

Jak dlouho jste stezku budovali?
Příprava stezky se odvíjela od letošního jara, kdy za námi s tímto nápadem přišel Josef Hovorka, který se o tuto problematiku zajímá.

Podle čeho jste vybírali umístění panelů?
Umístění panelů kopíruje již současnou cyklostezku a panely jsou zároveň umístěny tak, aby mělo jejich umístění spojitost s příběhy vězňů či táborem Vojna.

Naleznou zde návštěvníci i příběhy samotných Příbramáků?
Ano, například příběh Františka Zahrádky, který byl členem ilegální skautské organizace a podílel se mimo jiné i na převádění osob ohrožených zatčením. Také on strávil nějakou dobu zde v táboře Vojna.

Jakým dalším faktům se stezka věnuje?
Na panelech jsou informace i o tajně sloužených mších v lágru. Je zde uveden i případ, kdy vězni byli potrestáni i za zpívání koled. Vězni byli například umístěni do takzvané korekce, kde nebylo ani topení a kde dostávali jen snížené dávky potravy.
 

Autor: Kateřina Chourová

25.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení