VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěvníci muzea se budou přetahovat se žentourem

Příbram - Hornické muzeum Příbram připravilo na čtvrtek 28. října od 10 do 16 hodin při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje naučný i zábavný program na hornické téma s názvem Havířské šprýmování. Na návštěvníky čeká řada her, soutěží, zábavný kvíz či všechny atrakce muzea a jeho poboček.

25.10.2010
SDÍLEJ:

Hornické muzeum PříbramFoto: Miroslav Rendl

Do tradiční podzimní akce Den Kraje se Hornické muzeum zapojuje od jejího počátku v roce 2006. „Poprvé to byl pořad Putování za příbramskými permoníky, při němž návštěvníci hledali v expozicích muzea permoníky. V roce 2007 jsme připravili neobvykle pojaté šermířsko-divadelní představení O Horymírovi podle Starých pověstí českých a v podobném duchu proběhlo následující rok další představení Libušino proroctví aneb O březohorském stříbru,“ zavzpomínal Roman Abušinov z muzea.

V loňském roce se muzeum vydalo ještě hlouběji do historie s populárně naučným programem Keltové na Březových Horách. Zachycoval život, řemesla a zábavu dávných keltských obyvatel, kteří kdysi na Příbramsku vyhledávali cenné kovy.

„Zájem veřejnosti se každým rokem zvyšuje, od několika set návštěvníků v roce 2006 až k loňským dvěma tisícům. Většinu tvoří rodiny s dětmi, neboť program je vhodně strukturován právě pro ně. Na své si přijdou děti i dospělí. K zájmu této skupiny návštěvníků přispívá i symbolické vstupné ve výši jedné koruny,“ zdůraznil Roman Abušinov.

Dnů Kraje se tedy muzeum účastní pravidelně, ale ani Havířské šprýmování není novinkou. Tento zábavný program plný soutěží a her se uskutečnil už v roce 2005 v rámci Dnů evropského dědictví. Letos je to tedy podruhé, ovšem při jiné příležitosti. Akce se sice zčásti inspiruje hornickými slavnostmi z minulosti, ale na žádnou přímo nenavazuje. Tradici si buduje teprve nyní.

Letošní ročník se koná v areálu Ševčinského dolu, kde budou připraveny netradiční hry a soutěže. Například těžba stříbrné rudy, nakládání zlatonosné rudy do huntíku, rýžování zlata, čerpání důlních vod, přetahovaná se žentourem, stloukání důlní výdřevy pomocí hřebíků, kutání do kamene, pokládání pražců důlní železnice nebo pošťuchování se zlobivým permoníkem. Na ty, kteří absolvují všechny úkoly, čeká sladká odměna.

Pro návštěvníky expozic je dále přichystán zábavný kvíz se slosováním o ceny. Zodpovězené otázky lze odevzdat do neděle 31. října v kterékoliv pokladně muzea. Výherci, vylosovaní ze správných odpovědí, budou oznámeni 8. listopadu na webových stránkách muzea.

V rámci celodenního programu bude 28. října možné absolvovat také jízdu hornickým vláčkem mezi Ševčinským a Vojtěšským dolem, jízdu důlním vláčkem v podzemí Prokopské štoly, fárání výtahem na dole Anna, prohlídku historického podzemí Wasserlauf nebo jízdu do dolu Drkolnov po skluzavce k obřímu vodnímu kolu.

Všechny expozice Hornického muzea Příbram, včetně poboček - Památníku Vojna Lešetice, Skanzenu Vysoký Chlumec, Muzea Špýchar Prostřední Lhota a Muzea zlata Nový Knín, budou otevřeny nejen o svátku, ale i v ostatních dnech až do neděle 31. října.

A jaké akce chystá muzeum do konce roku? „Do Vánoc nezbývá mnoho času, proto již teď připravujeme dvě významné a oblíbené akce – výstavu betlémů na Zámečku-Ernestinu a Vánoce v hornickém domku spolu s nadílkou v Prokopské štole,“ uvedl pracovník muzea.

„Kromě toho je až do konce roku v cáchovně dolu Vojtěch otevřena archeologická výstava o mladší době bronzové na Příbramsku a v Památníku Vojna například výstava o šedesátileté činnosti NATO se zdánlivě nezajímavým, avšak pro naši zemi velmi důležitým tématem,“ uzavřel Abušinov.

Karel Souček

25.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení