VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V regionu brzy vypukne rozsáhlé mezinárodní cvičení

Příbram /FOTOGALERIE/ - V Příbrami a okolí se bude konat rozsáhlé mezinárodní cvičení složek integrovaného záchranného systému. Práci záchranářů u simulovaných haváriií může vidět veřejnost. Připraveno je kolem třiceti zásahů včetně požáru s únikem čpavku na zimním stadionu.

28.7.2009
SDÍLEJ:

Organizační tým mezinárodního cvičení Rescue Patrol 2009 se sešel v Příbrami, aby připravil do detailů tuto rozsáhlo akci. Hasiči si také v rámci přípravy procvičili zásah na Žákovském mostě přes Vltavu. Foto: SDH Příbram

V Příbrami se scházejí organizátoři mezinárodního cvičení záchranných složek Rescue Patrol 2009 z celé republiky. Cvičení se uskuteční v září přímo v Příbrami a jeho okolí. Hasiči upozorňují v té době na zvýšený výjezd techniky se zapnutými výstražnými světly a sirénami.

Pořadatelé si udělali další poradu před velkým cvičením včetně přípravy simulovaných zásahů v okolí Orlické přehrady. Martinu Poulíčkovi, starostovi příbramských hasičů a zároveň zástupci ředitele tohoto mezinárodního cvičení, jsme položili několik otázek.

Přibližte nám charakteristiku cvičení, na co je konkrétně zaměřeno a kdy přesně se koná?
Jedná se o několikadenní výcvikově-vzdělávací akci, která má za cíl prověřit připravenost záchranných složek na náročné záchranné akce. Cvičení je zaměřeno především na mimořádné události s hromadným výskytem poraněných osob. Rescue Patrol se svými extrémními nároky na fyzickou a psychickou zdatnost účastníků řadí k nejnáročnějším cvičením tohoto formátu pořádaným na území České republiky.

Zároveň si klade za cíl umožnění společné práce všech zúčastněných složek a zkvalitnění jejich vzájemné spolupráce při skutečných zásazích. V průběhu cvičení budou také testovány jednotlivé části nového vybavení, které záchranné složky pořizují podle své odbornosti a které jim umožňuje efektivněji a rychleji pomoci postiženým osobám.

Cvičení se bude konat ve dnech 8. až 13. září pod záštitou a s podporou středočeského hejtmana Davida Ratha, starosty města Příbram Josefa Řiháka a odborným garantem je Dana Hlaváčková, ředitelka krizové připravenosti ministerstva zdravotnictví.

Jaké složky integrovaného záchranného systému se akce zúčastní?
Především je určeno pro základní složky i ostatní složky integrovaného záchranného systému ČR, Armádu ČR a záchranné týmy ze zahraničí včetně dobrovolných organizací, věnujících se poskytování předlékařské první pomoci.

Celkem se zúčastní 18 týmů z celé České republiky a pět ze zahraničí. Jednotky vybíráme tak, aby byl vyvážený počet hasičů, vojáků a zdravotníků s ohledem na charakter cvičných zásahů. Protože ještě nejsou uzavřeny všechny přihlášky, tak zatím nemůžeme prozradit, jaké konkrétní jednotky do Příbrami přijedou.

Podle jakého scénáře se cvičení uskuteční?
První den budou fyzické testy prověřující připravenost účastníků na náročnost cvičení, kontrola všeho vybavení a techniky. Každý den dopoledne budou odborné přednášky zahrnuté do kreditního systému ČAS a odpoledne a v noci jsou pro jednotky připraveny náročné zásahy, jak hromadné, tak i úzce specializované.

Ve čtvrtek pak na záchranáře čeká náročný celodenní zásah na Orlické přehradě, který je určen pro všechny jednotky. V sobotu máme připravenou výměnu zkušeností mezi jednotlivými profesemi a ukázky pro veřejnost, které se konají v areálu Nového Rybníka v Příbrami.

Jak vám vycházejí vstříc místní úřady při organizaci cvičení takového rozsahu?
Tady musím moc poděkovat jak pracovníkům městského úřadu a jejich odborům dopravy, kultury, sportu, obrany a ochrany, ale i přímo vedení města za jejich pomoc, bez níž by cvičení ve městě nebylo možné uskutečnit. Zároveň musím poděkovat ale i jiným úřadům a institucím, jako jsou profesionální hasičský sbor v Příbrami, vedení příbramské záchranky, oblastní nemocnice, městská policie a mnoha dalším včetně Střední a vyšší zdravotnické školy v Příbrami, kteří nám umožnili cvičit v jejich prostorách a také nám pomáhají se zajištěním figurantů.

Můžete prozradit náměty některých cvičení? Bude mít veřejnost možnost sledovat některé části cvičení?
Máme připraveno okolo třiceti cvičných zásahů. Prozradím jen některé z těch větších. Mezi jinými jde například o požár s únikem čpavku na Zimním stadionu v Příbrami, výbuch kotle v příbramské teplárně, záchrana osob ze štol v podzemí Příbrami, požár vodní elektrárny Orlík s únikem ropné látky do Vltavy nebo o hromadnou dopravní nehodu dvou autobusů a osobních aut v ulici Legionářů v Příbrami.

Na většinu těchto zásahů se muže přijít podívat i veřejnost, s tím že musí dodržovat bezpečnostní pokyny organizátorů cvičení a nevstupovat jinam, než do vymezeného prostoru z důvodu bezpečnosti.

Chtěl bych touto cestou požádat občany o shovívavost a vstřícnost při průjezdu záchranářských vozidel městem, která budou používat výstražná světla v doprovodu sirény.

Jak se zapojí do cvičení příbramští dobrovolní hasiči?
Naši hasiči z jednotek Příbram 1 a Březových Hor, z nichž bude sestaven společný desetičlenný zásahový tým, se zúčastní všech cvičných zásahů. Některé zásahy dokonce povedou jako velitelé. Zasahovat budeme se dvěma výjezdovými vozidly CAS 15, MAN a technickým automobilem Ford Renger. Ostatní zásahové vozy hasičů města zůstanou k dispozici pro ostré výjezdy. Také hasiči ze Zdaboře, Jerusalema a nově i z Lazce pomůžou s týlovým zabezpečením celé akce.

Autor: Karel Hutr

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KrimiMix: Muž házel po policistech kameny a rozbil jim auto

Jiří Fröhlich
DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Školy ze svých hřišť o prázdninách děti nevyženou

Příbram - Děti, které zůstávají o prázdninách ve městě, se nemusejí doma nudit. Sportovní areály u základních škol v Příbrami jim budou přístupné i o letních prázdninách. Rozhodli o tom radní na svém posledním jednání. Hřiště budou pro veřejnost otevřena od 1. července do 31. srpna vždy od 8 do 20 hodin. Přístupná budou hřiště u základních škol v Jiráskových sadech, na Březových Horách, v ulici Bratří Čapků a ve Školní ulici.

Kdo obsadí spolkový dům se ukáže v létě

Dobříš - Chátrající bývalé kino v Dobříši má nahradit spolkový dům, na který už existuje studie. Ale město projekt stále nemůže dotáhnout do konce. Není totiž jasné, kdo a jak bude objektu dominovat.

Prázdniny odstartuje divadlo pod korunami stromů

Podlesí /FOTOGALERIE/ - Jak si prohlédnout sám sebe v dnešním uspěchaném a bláznivém světě, umožní lesní divadlo v Novém Podlesí. Soubor Skalka opět po roce zahajuje letní prázdniny několika večery pod korunami stromů.

OBRAZEM: Na Letišti Příbram je mistrovství kluzáků

Příbram – Na Letišti Příbram u Dlouhé Lhoty je v těchto dnech rušno. Až do 7. července tam pokračuje Mistrovství České republiky v bezmotorovém létání. Jde zároveň o takzvaný předzávod pro Mistrovství světa v roce 2018, které se také uskuteční na tomto letišti.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies