„Ryby letos měly horší podmínky. Nejprve bylo studené jaro, obsádky pak pomíchaly povodně a pak srpnová vedra, kdy ryby nepřirůstaly," hodnotí s předstihem letošní produkci rybář Václav Milota z Blatenské ryby, která obhospodařuje nejen jihočeské rybníky, ale i několik na Příbramsku jako například Cunát (Chraštice), Oblouček (Březnice), Podtochovický, Horčápský nebo Podzámecký rybník v Rožmitálu.

Jestli letos ryby vzhledem k nižší produkci podraží, zatím Václav Milota nechce předvídat. „Musíme počkat na konec výlovů. Pokud ceny nezůstanou stejné, podraží jen minimálně," říká rybář.

Spokojeni s výsledky výlovů zatím nejsou ani rybáři z Rybářství Lnáře. „Máme za sebou dva výlovy, z toho v Bělčickém rybníku chybělo 70 procent ryb, které měly jít na prodej. Drahenický už na tom byl lépe, tam chybělo do dvaceti procent ryb. Ale další výlovy už by měly být úspěšnější," nechce dělat předčasné závěry Petr Vávra z Rybářství Lnáře, protože Metelský rybník na Strakonicku povodně prý nezasáhly.

Výlov rybníku s tržní rybou je odjakživa oblíbenou a vyhledávanou událostí doprovázenou jak prodejem a ochutnávkou ryb na místě, tak kulturním programem. Kapra, tolstolobika, amura nebo štiku bude možné v neděli a v pondělí ochutnat při výlovu největšího rybníka na Sedlčansku, kterým je padesátihektarový Musík.

Rybáři z Nedrahovic a Štičí Líhně Esox Tábor předvedou divákům své umění vždy od časného rána. Nejčastějším druhem ryb, která putuje z dopravníků do kádí a potom na sádky v Nedrahovicích, bývá kapr. Některé ryby si na sádkách ale vůbec nepobudou, protože putují do Hamburku nebo Mnichova. Lidé v regionu se však nemusí obávat, že by o svoji tradiční pochoutku na vánočním stole přišli. Kdo nechce jen na sádky, koupí ji obvykle čtyři dny před Vánocemi na sedlčanském náměstí. Za celoroční péči se rybník odmění rybářům v průměru 600 metráky ryb. Jak to bude letos, kdy do hospodaření zasáhla povodeň, si prý zatím netroufnou odhadnout.

Markéta Jankovská, Marie Břeňová