VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nádraží by nyní stálo méně, kraj chce šetřit

Příbram /FOTOGALERIE/ - Po roce a půl v pondělí zástupci města, středočeského kraje, dodavatele či policie slavnostně otevřeli rekonstruované autobusové nádraží. Investici za 63 milionů korun pokryly z větší části finance poskytnuté dotačním programem Evropské unie.

19.4.2010
SDÍLEJ:

Na nádraží už začalo fungovat infocentrum, jehož provoz zajišťuje Knihovna Jana Drdy.Foto: Zbyšek Seifert

„Projekt přestavby nádraží vznikl ještě za předchozího vedení kraje, dnes už bychom zvolili jiný způsob hodnocení projektu. Projekt bychom tlačili k větší efektivitě a funkčnosti, tak jak tlačíme většinu současných projektů,“ uvedl středočeský hejtman David Rath.

„Myslím, že převažují v případě příbramského nádraží pozitiva, nicméně pokud by se tvořil projekt dnes, myslím, že by byl o něco výrazně levnější. Běžně autobusová nádraží těchto rozměrů doporučujeme v ceně okolo dvaceti třiceti milionů korun,“ tvrdí hejtman.

Při otevírání nádraží, které už od začátku dubna slouží cestujícím včetně nově vystavěné haly, padlo také přání ze směru od vedení kraje a města, aby k podobné rekonstrukci přistoupily co nejdříve i České dráhy, a sousední vlakové nádraží by tak dostalo také novou tvář. Plný provoz terminálu včetně všech doprovodných služeb začne na začátku května. Nyní už v hale funguje například informační služba, kterou má na starosti zaměstnankyně Knihovny Jana Drdy.

„Město Příbram několik let usilovalo o modernizaci tohoto tehdy ošklivého koutu Příbrami. Už kdysi Příbram získala evropské peníze na tento projekt, nemohli jsme je ale uplatnit z toho důvodu, že bylo napadeno výběrové řízení a o dotaci jsme přišli. Museli jsme to zkusit tedy podruhé,“ přiblížil historii starosta Příbrami Josef Řihák.

V kontrastu k modernímu nádraží stojí téměř devadesátiletá budova přezdívaná dům hrůzy. Město jej prodalo soukromému majiteli. „Záleží na investorovi, zda tento dům opraví. My samozřejmě máme určité páky, abychom s nimi jednali, aby zde udělali třeba nové byty případně něco jiného. Situace je složitá, ale myslím, že povedeme jednání se soukromým investorem, aby zlepšil tuto část města Příbrami,“ dodal starosta.

Ke zvýšení bezpečnosti v lokalitě okolo nádraží má přispět také šestice kamer a nová služebna městských strážníků, kterou budou využívat i policisté. „V Příbrami byla historicky kriminalita vždy veliká. Okolo nádraží tomu tak i obvykle bývá. Myslím, že zřízení služebny určitě pomůže snížit kriminalitu v této oblasti,“ řekl Jiří Šiler, vedoucí Územního odboru vnější služby Policie ČR Příbram.

Informace o projektu Modernizace dopravního terminálu AN Příbram

Výchozí situace:
- budova z roku 1978 v katastrofálním stavu
- informace o dopravě pouze tištěné (bez možnosti získání osobních informací, případně dalších informací o navazujících spojích atd.)
- nulový komfort pro cestující při čekání na spoje
- kritická vstupní brána do města pro návštěvníky města

Technické řešení projektu:
- moderní budova splňující podmínky bezbariérovosti
- horní plocha - meziměstská přeprava – celkem 11 stání pro autobusy, spodní plocha - provoz MHD
- vybudování informačního centra, služebny Městské policie, kvalitního zázemí pro cestující (čekárna, infocentrum, tzv. galerie)
- vybavení mobiliářem, informačním systémem a kamerovým systémem pro zvýšení komfortu a poskytovaných služeb cestujících bez ohledu na zdravotní stav
- vybudování systému infokiosků (jízdní řády, webové stránky) pro zlepšení dostupnosti informací

Partnerství na projektu:
- dopravce Veolia Transport zajistí poskytování informací cestujícím v prostorách AN Příbram
- Knihovna Jana Drdy – provoz informačního centra poskytující komplexní informace pro cestující/návštěvníky města a pro tento účel vytvoří jedno nové pracovní místo
- Okresní hospodářská komora v Příbrami – partner zejména v oblasti propagace projektu

Provoz nádraží:
- zajištění kompletní udržitelnosti Technickými službami Příbram na základě mandátní smlouvy – pro tento účel vytvoří jedno nové pracovní místo
- plný provoz terminálu včetně všech doprovodných služeb od 1. května

Informace o financování a realizaci projektu:
- celkový rozpočet projektu je cca 63 mil. Kč
- výše dotace v případě přiznání podpory: 92,5 procenta způsobilých výdajů, tj. 85 procent ze strukturálních fondů a 7,5 procenta ze státního rozpočtu, příspěvek z rozpočtu města byl 7,5 procenta, tj. necelých 5 mil. Kč
- doba realizace: od 10/2008 do 04/2010

Celkově splněné cíle projektu podle starosty Příbrami:
„Díky nově modernizovanému nádraží město Příbram získalo nyní vyšší kvalitu veřejné dopravy a doprovodných služeb. Došlo ke zlepšení dopravní obslužnosti v regionu s vysokou vyjížďkou a dojížďkou na bázi integrovaného systému dopravy. Očekávám, že také zásluhou nového nádraží dojde ke zvýšení zájmu obyvatel o veřejnou dopravu jako ekologicky šetrnou formu přepravy, celkové zvýšení územní mobility realizací aktivních opatření pro zvýšení mobility osob se sníženou schopností pohybu resp. orientace. Došlo k vytvoření bezbariérového řetězce tras, které umožní všem skupinám obyvatelstva svobodný a bezpečný pohyb všemi prostředky. Došlo ke zvýšení bezpečnosti dopravy v lokalitě s vysokým výskytem přepravujících se osob. Zásluhou nového nádraží zajišťujeme a zlepšujeme dopravní obslužnost v turisticky atraktivní lokalitě Příbramska. Dochází ke zvýšení atraktivity regionu pro turisty, návštěvníky i investory. V neposlední řadě došlo k posílení celkově pozitivní image města Příbram. Došlo ke zlepšení životního prostředí v místě a k rozvoji informační společnosti“ řekl starosta Příbrami MVDr. Josef Řihák.

Zdroj: Městský úřad Příbram

Autor: Zbyšek Seifert

Splnila rekonstrukce autobusového nádraží vaše představy?

Ano

63 %

Ne

19 %

Ano, ještě je překonala

4 %

Nevím, nemám dostatek informací

0 %

Ne, je to hrůza

15 %

Hlasovalo: 27

Anketa byla ukončena

19.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení