VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí v Březnici bude dominovat kašna s meteorologickými sloupky

Březnice /ROZHOVOR/ – Od léta pokračují na březnickém náměstí stavební úpravy a obyvatelé by se tak v květnu 2013 mohli dočkat nejen nové podoby centra, ale také dalších přilehlých a architektonicky hodnotných Lokšan, konventu a kulturního domu. Revitalizace náměstí nabývá každým dnem finální podoby, a proto jsme si o tomto často diskutovaném tématu povídali se starostou Březnice Jiřím Štěrbou.

18.12.2012 1
SDÍLEJ:

Studie březnického náměstí.Foto: RotaGroup

V současné době probíhá revitalizace náměstí, která od první chvíle vyvolala řadu diskuzí. Vznikl dokonce petiční výbor, který měl k tomuto záměru určité výhrady. Jak se situaci podařilo vyřešit, popřípadě k jakým kompromisům nakonec došlo?

Na jaře roku 2010 proběhla v kulturním domě dosti bouřlivá diskuze o tom, zda náměstí revitalizovat či nikoliv, poté vznikl petiční výbor, který pod svou petici získal přes 600 podpisů. Jelikož však tento dokument nesplňoval potřebné náležitosti petice, nebyl minulým vedením města ani přijat.
V loňském roce jsme svolali další veřejné jednání s projektanty a novými zástupci města, na které se dostavilo pouze pár, snad deset občanů. V současné době je stav takový, že občané tuto stavbu bedlivě sledují. Občas se ozve i nějaký jednotlivec, který spíše než rázný nesouhlas, řeší postup a průběh stavby. Práce probíhají, náměstí se mění před očima, počkejme si tedy na to, jaký bude výsledek.

Kdo jsou autoři vítězného návrhu a jaké přednosti má právě jejich projekt?

V rámci výběrového řízení byla v roce 2008 vybrána firma EC Consulting a.s., která následně vypracovala v souladu s požadavky vedení města projektovou dokumentaci na celkové řešení revitalizace městského centra. Pro stavbu byla vybrána z několika kandidátů společnost EC Consulting ve spolupráci s Rota Group, která vyhotovila projektovou dokumentaci.

Proč byla vybrána právě tato firma? Cenová nabídka nebyla nejvýhodnější a zkušenost s revitalizací náměstí je podložena pouze projektem náměstí ve Vlašimi.

Jak jistě pochopíte, na tento dotaz vám nemohu poskytnout fundovanou odpověď vzhledem ke skutečnosti, že jsem v té době nebyl ve vedení města. Tento dotaz proto směrujte na mé předchůdce.

Které z komponentů původního náměstí zůstanou respektovány, popř. zachovány?

Při rekonstrukci náměstí se snažíme v co nejvyšší míře zachovat původní charakter s maximálním využitím stávajících prvků. Po celkové rekonstrukci bude dominantou náměstí původní kašna včetně dvou meteorologických sloupků, při stavbě využíváme i původní dlažbu včetně obrubníků.

Jak se v návrhu vyřešila parková úprava a výsadba nové zeleně? Vladislav Bouše ve svém posudku vytkl nevhodný výběr keřů či vzrostlých stromů. Zároveň uvedl, že ceny keřů jsou dokonce až dvojnásobné oproti běžnému standardu.

Oproti původnímu stavu budou vysazeny lípy po obou stranách náměstí. Je nasnadě, že tato část prací proběhne na jaře příštího roku. Při samotné realizaci projektu dochází ke změnám, ať již z důvodu technických řešení, tak z důvodu dalšího doprojektování detailního zpracování nově vzniklých požadavků investora, například vánoční osvětlení, slavnostní nasvícení kašny včetně radnice, změna zádlažby chodníků, pochozí mříže okolo stromů a tak dále. V podstatě jde o to, abychom beze zbytku využili možnosti zrealizovat již v průběhu stavby to, co již projekt nezahrnuje a přesto to se stavbou souvisí.

Stavební práce mají být dokončeny v květnu 2013. Jaké úpravy ještě náměstí čekají?

Termín dokončení je smluvně stanoven na konec května 2013. Téměř jako každou stavbu, tak i tuto provázely počáteční potíže s plněním stanoveného harmonogramu prací. Přesto se firmě podařilo skluz dohnat a před zimou máme práce dokončeny v souladu s harmonogramem. Věřím, že po zimní pauze počasí dovolí na jaře pokračovat tak, aby termín dokončení nebyl ohrožen. KATEŘINA CHOUROVÁ

Autor: Redakce

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení