VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V síti chráněných území jsou Padrťsko i Tok

Příbramsko - Rozšíření sítě evropsky významných lokalit (EVL) soustavy Natura 2000 schválila vláda na podzim loňského roku. Jenom ve středních Čechách jich přibylo 71. Lokality jsou chráněny kvůli vzácným živočichům, rostlinám nebo biotopům.

9.2.2010
SDÍLEJ:

BrdyFoto: Karel Hutr

Seznam lokalit musí ještě projít schválením evropskou komisí a maximálně do šesti let se musí vyřešit režim ochrany v daných lokalitách a vyhlásit je za chráněná území či chránit smluvně. Pro veřejnost to nebude znamenat žádné omezení, budou moci lokality navštěvovat jako doposud.

Vytvoření soustavy Natura 2000 – tedy sítě ptačích oblastí a evropsky významných lokalit – je povinností každého členského státu Evropské unie. „Soustava chrání evropsky významné druhy živočichů, především ptáků a také rostlin a zachovalé typy ekosystémů. Na územích pod ochranou soustavy Natura 2000 je třeba hospodařit takovým způsobem, aby nedošlo k ohrožení předmětu ochrany – tedy zmíněných živočišných a rostlinných druhů nebo ekosystémů. V seznamu jsou zapsané například louky se vzácnými bylinami, části lesů, rybníky, lomy, ale také třeba půdy kostelů, na nichž žijí netopýři,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Na Příbramsku se také rozšířil seznam těchto území a to o Brdu (66 ha) ve vojenském újezdu, kde jsou předmětem ochrany vřesoviště, rašeliniště a třasoviště, dále je to Padrťsko, kde je v zájmu ochrana rašelinných lesů, luk, vodních ploch a bučin v okolí padrťských rybníků na rozloze 830 hektarů. Předmětem ochrany je zde i rak kamenáč.

Ve Vojenském újezdu Brdy nebo vůbec v Brdech jde ještě o lokalitu Teslíny (41,5 ha), kde jsou zajímavé louky, dále Tok (156,6 ha) s vřesovišti, rašeliništi a třasovišti, a Trokavecké louky (11 ha).

Evropskou komisí jsou již od jara loňského roku schváleny na území Vojenského újezdu Brdy Evropsky významné lokality (EVL) - Padrťský potok (Klabava), kde je předmětem ochrany rak kamenáč. Dále pak EVL Felbabka - předmětem ochrany je žába kuňka žlutobřichá, v EVL Octárna se chrání mihule potoční, podobně jako v EVL Ohrazenický potok. Kuňka žlutobřichá je pak předmětem ochrany i v EVL Hrachoviště. V Evropsky významné lokalitě Ledný potok jsou v zájmu ochrana drobné ryby vranky obecné.

Pro tyto Evropsky významné lokality byly s orgánem ochrany přírody, v tomto případě s újezdním úřadem, uzavřeny smlouvy o ochraně přírody a krajiny týkající se konkrétní podoby zajištění jejich ochrany. „Je možné také lokality vyhlásit jako zvláště chráněná území v kategorii přírodní památka. K tomu je ale kompetentní podle zákona ministerstvo obrany. Pro některé lokality se v současné době domlouvá management – tedy způsob ochrany,“ řekl Vladislav Seidl z generálního ředitelství Vojenských lesů a statků ČR.

O ochranu okolí padrťských rybníků, tedy již nově schválenou EVL Padrťsko, měla zájem Agentura ochrany přírody a krajiny. Vyhlášení chráněného území by do budoucna mohlo podle ekologů znamenat značné omezení, možná i konec chovu ryb v rybnících, tedy alespoň v takovém rozsahu, jako je tomu doposud.

V rámci Příbramska jsou také schváleny jako EVL Malý Drahlín kvůli výskytu motýla modráska bahenního, Kotelský potok a také Nový potok vytékající z Nového rybníka u Rožmitálu kvůli vrance a mihuli. U Rožmitálu je na seznamu také lokalita, kde žije čolek velký.

Významné jsou z pohledu výskytu mnoha druhů obojživelníků rybníky na Hvožďansku. Tam je na národním seznamu kvůli ochraně kuňky a čolka velkého Velký Raputovský rybník. Lokalita Vočert a Lazy je předmětem ochrany kuňky obecné. Na seznamu jsou také další brdské toky kvůli výskytu raka kamenáče a to je říčka Bradava, Bílý potok a také potok Bojovka.

Chráněny jsou po schválení evropskou komisí vrchy v severních Brdech – Hradec a Kuchyňka, kde jsou předmětem zájmu ochrany bučiny. Do seznamu přibyly loni na podzim i dvě oblasti z jižních Brd - Třemšín a Hřebence.

Autor: Karel Hutr

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z přípravného utkání hokejistů: Strakonice - Příbram (4:5).

Hokejisté Příbrami udělali z jasného duelu drama

Vepřín v Letech
AKTUALIZOVÁNO
4

Odkoupíme vepřín v Letech, schválila vláda

KrimiMix: Policie hledala nemocnou dívku

Příbram – Ve čtvrtek 17. srpna přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o pohřešování sedmnáctileté dívce, která trpí autismem. Podle uvedených údajů měla odejít zřejmě se psem do přilehlého lesa, a to v jedné obci na Příbramsku.

Postřižiny se definitivně rozloučí v Mníšku

Mníšek pod Brdy - Sedm úspěšných sezon a desítky vyprodaných představení po celé republice má za sebou původní muzikál Postřižiny. Letošní sezona je osmá a derniérová. Kdo ještě neviděl Maryšku a paní hostinskou koupající se v pivovarském sudu, pana De Giorgiho skákajícího z komína či Francina na prskajícím motocyklu, má poslední příležitost v pátek 25. srpna v Mníšku pod Brdy.  

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Dobříš - Fotbalisté Dobříše jeli ve druhém kole divize na hřiště soupeře. Po dobrém výkonu uspěli a zaslouženě si odvezli první tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení