VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Navrhnout, jak pozměnit tvář Brd, by měl pomoci nový spolek

Příbram /FOTOGALERIE/ – Nakreslit do mapy, co nového by mělo vzniknout v Brdech a blízkém okolí, a současně dokázat ohlídat, aby těch novinek nebylo moc a vesměs šlo jen o menší věci. To by mělo být jedním z hlavních úkolů nově vznikajícího spolku Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, jehož založení chystá středočeské hejtmanství.

12.9.2017
SDÍLEJ:

Příroda Brd je pestrá.Foto: Deník / Hutr Karel

 Má pomoci otevřít oblast Brd turistům – ovšem bez toho, že by se objevilo cokoli, co by místními nebylo vítáno. Co by narušovalo zdejší klid a možnosti odpočinku, což vedle přírodních krás patří k lákadlům oblasti, jež po desetiletí zůstávala uzavřeným vojenským prostorem.

Zázemí ano, velké projekty ne

Představy Víta Rakušana (STAN), náměstka středočeské hejtmanky, k jehož kompetencím patří i cestovní ruch, hovoří o zřízení dřevěných přístřešků pro výletníky, infocenter – a především kvalitního značení cyklotras; pěším výletníkům již slouží značení, o něž se postaral Klub českých turistů. Dále je třeba stanovit, která místa by se měla stát hlavními vstupními branami do regionu – pokud si to místní budou přát – a je potřebné vybudovat tam parkoviště. A důležité také je nezapomínat na zázemí v podobě důstojných toalet a odpadkových košů.


Vznikat by to mělo po dohodě všech, kteří mají rozvoji turistiky v regionu co říci. Především s radnicemi obcí a měst, vlastníky pozemků (zhruba tři čtvrtiny oblasti Brd spravují Vojenské lesy a statky ČR; významnými držiteli majetku jsou zde také rodina Colloredo-Mannsfeldů a katolická církev reprezentovaná pražským arcibiskupstvím) – a samozřejmě také s ochranáři. S tím, že by se oblast otevřela pro developerské projekty, se nepočítá.

Hranice krajů nemá hrát roli

K dohodě o tom, co se vybuduje, kdo to zařídí a z jakých peněz, by měla pomoci právě činnost nově ustavovaného spolku, u něhož se snad podaří, že bude vyvíjet činnost nejen ve středočeské části Brd, ale i na území Plzeňského kraje. Ve spolupráci se Středočeskou centrálou cestovního ruchu by měl spolek také pomáhat zajišťovat návštěvnický servis – od propagace přes mapy či brožury až po balíčky regionálních nabídek či vývoj turistické aplikace. A ano, spolek by měl rovněž pomoci mírnit napětí, pokud se objeví – tak alespoň byly v minulosti vnímány samostatné záměry na podporu cykloturistiky, s nimiž přicházeli představitelé města Příbram a Ekologického Centra Orlov. 


Zajišťovat každodenní kontakt s jednotlivými členy spolku zřejmě bude stálý zaměstnanec. Na počátku by se měl podílet i na přípravě celkové strategie. Ne ovšem tak, že by snad sám určoval, kde by bylo vhodné vybudovat dejme tomu infocentrum s parkovištěm. Jeho úkolem bude zjistit, kde by si takové zázemí přáli členové spolku – a zda o něco podobného stojí i místní radnice. A jeho činnost by měla napomoci tomu, aby návštěvnická parkoviště nevznikla třeba ve třech sousedících obcích – a pak široko daleko nikde nic.

Ať je slyšet názor malých obcí

Aktuálně podle Rakušanových slov vrcholí debata o návrhu stanov spolku; v pátek dojde za účasti právníků na posouzení předaných námitek. Do 14 dnů by pak na adresu možných budoucích partnerů měla dorazit konečná nabídka ke spolupráci. Připojit se mohou obce a města (ať už samostatně, nebo jako sdružení), různé organizace i podnikatelské subjekty, a to v poměrně široké oblasti: ve středních Čechách od Mníšku až po Rožmitálsko. 


V případě obcí se počítá s tím, že budou přispívat částkou 10 Kč na obyvatele – a podle tohoto klíče také bude upraveno hlasování (ovšem se zvýhodněním těch nejmenších členů, aby jejich názor měl šanci být slyšet například v porovnání s městem Příbram); v případě pozemkových vlastníků, institucí či podnikatelských subjektů jsou dány limity maximálního vkladu, aby nikdo nemohl v rámci společného rozhodování získat jednostrannou převahu. Což platí i pro zakladatele spolku – Středočeský kraj.

Vojáci sice Brdy opustili, úplně odejít ale nemíní To, že byl v Brdech zrušen vojenský újezd, ještě neznamená, že by vojáci odešli nadobro. Armáda si ponechává možnost návratu, pokud by se proti současným poměrům významně změnila mezinárodní situace. Ne do celých Brd se také návštěvníci dostanou. Zůstává zapovězený prostor s ochranným pásmem, který lze využít jako střelnici; nepřístupná zůstane také již nevyužívaná dopadová plocha, kterou od pozůstatků munice nejen že nelze spolehlivě vyčistit, ale bezpečné by nebylo ani provádět pyrotechnický průzkum. Naopak úvahy o možné výstavbě brdského radaru už zřejmě definitivně patří minulosti.

Autor: Milan Holakovský

12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Písničkář Jiří Holoubek.

Pořad Jak se hladí duše bude mít v Sedlčanech premiéru

Ilustrační foto.

Jeden ze zápasů roku před kamerami: bitva u Hradce

Sedlčany senzačně loupily u lídra, Dobříš zaplatila za krátký kolaps

Příbramsko – Druhou porážku v řadě si připsali fotbalisté Dobříše, kteří v sedmém kole divize A podlehli na domácím hřišti Klatovům 3:4. Naopak druhý zástupce okresu – Sedlčany, urvaly senzační tři body ze hřiště vedoucích Karlových Varů. Vyhrály 5:3 a v tabulce se dostaly na páté místo. Dobříš je teď s jednobodovou ztrátou až za nimi – sedmá.

Běžci si užili další ročník nejstaršího českého maratonu z Prahy do Dobříše

Dobříš /FOTOGALERIE/ - V sobotu se z Prahy do Dobříše běžel nejstarší český maraton, jenž měl premiéru v roce 1908. Letos se běhu brdskými lesy zúčastnilo téměř 70 běžců a vítězem se stal Libor Dočkálek z STS Chvojkovice Brod.

Sedlčanské učiliště slavilo 130 let, za založením školy stál kněz

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Sedlčanské střední odborné učiliště si připomnělo v sobotu celodenním programem 130 let od založení zemědělského školství. Za tu dobu škola, která v průběhu let prošla řadou změn, připravila v různých učebních a studijních oborech a vyslala do praktického života více než 7700 absolventů. 

OBRAZEM: Spolek Půlnoc si střihl představení na Nováku

Příbram - Ani o uplynulém víkendu nezůstal areál Nového rybníku opuštěný. Přestože předpovědi počasí mluvily spíš o dešti, to sobotní nemělo chybu a vytáhlo lidi ven. A když ne na houby do lesa za město, tak alespoň na Novák. O to větší důvod tam vyrazit, nastal v sobotu odpoledne, kdy se kamenné pódium proměnilo v divadelní prkna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení