Většina obyvatel Příbrami se ve městě necítí bezpečně. Vyplývá to z ankety, kterou mohli zájemci vyplnit a odevzdat na radnici v červnu a červenci.
„Je to alarmující, ale podobný výsledek jsme očekávali,“ připustil starosta Příbrami Josef Řihák. „Objektivní statistiky o kriminalitě máme z policejních zdrojů, ale zajímal nás také subjektivní dojem příbramáků,“ doplnil starosta. Podle oficiálních statistik se Příbram řadí mezi města s největší kriminalitou v zemi.
První a jedna z nejdůležitějších otázek dotazníku se shodovala i s jeho názvem. Cítíte se v Příbrami bezpečně? Dvě třetiny lidí uvedly, že se v místě svého bydliště a okolí bezpečně necítí. Mezi mladými lidmi do 25 let tak odpovědělo dokonce 90 procent dotázaných. Tato skupina tvořila desetinu ze 727 správně vyplněných dotazníků. Největší podíl měli na odpovědích lidé mezi 36 a 55 lety.
„Dost se bojím v noci, když jdu domů po příjezdové cestě z Junioru. Slyšela jsem už o několika přepadeních, co se tam stala. Je to tam odlehlé a ne moc dobře osvětlené, proto raději chodím s nějakou skupinkou dalších lidí,“ odpověděla devatenáctiletá Kristýna Jandíčková z Příbrami na otázku, které místo je podle ní nejnebezpečnější.
Tři čtvrtiny dotázaných si myslí, že kriminalita ve městě se váže na specifická místa. Dle odpovědí v bezpečnostním dotazníku patří mezi nejrizikovější oblasti kromě okolí Junioru například náměstí 17. listopadu, autobusové a vlakové nádraží, okolí kulturního domu a Snack baru na plaveckém stadionu, drkolnovské sídliště, podchody ve Školní ulici, hřbitovy, prostory kolem heren, jakými jsou podniky U Burdů či Na Chmelnici, ale i Jiráskovy sady nebo Brodská ulice.
Polovina občanů v Příbrami uvádí, že se ve městě necítí bezpečně kvůli nedostatečné pochůzkové činnosti jak strážníků městské policie, tak příslušníků státní policie. Funguje sice program Strážníci do ulic, lidé je ale prý v ulicích nevidí. Mnozí by se dokonce přimlouvali i k pravidelnějším a důslednějším kontrolám, a to i na silnicích. Nicméně policistům zřejmě nechybí profesionální vystupování a i informovanost veřejnosti je na dobré úrovni.
Občané také trpí obavami z častého výskytu problémových osob. Za tyto problémy se řadí i obavy o majetek. Lidé okolo čtyřiceti let se bojí nejvíce o své děti.
Strach nahánějí především partičky mladých delikventů či takzvaných kapucářů. Mladíci s kapucami přetaženými přes hlavu tak, že jim není vidět do obličeje, mají na svědomí již řadu násilných činů.
„Přepadávají ženy bez rozdílu věku. Mají zájem o kabelky,“ řekla příbramská policejní mluvčí Lenka Pavlová.
Největšími problémem strážců zákona i civilistů je vandalismus a pouliční drobná kriminalita, která popuzuje tři čtvrtě příbramáků. Následuje ji v těsném závěsu vylupování aut. Mladí lidé však považují za větší rizika násilnosti a přepadávání.
„V současnosti připravuje velitelka městské policie plán, jak by se dal vylepšit systém hlídek strážníků,“ řekl starosta Josef Řihák. „V srpnu se navíc sejde komise prevence kriminality, které probere výsledky ankety a připraví do září plán prevence kriminality pro rok 2009 až 2011. Své připomínky bude mít možnost vyslovit řada stran, jako například K – centrum nebo poradce pro romskou problematiku.“