VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdražší poštovní holub chovatele Ladislava Peška má svoji kavárnu

Sedlčany – Osmdesátiletý jubilant Ladislav Pešek ze Sedlčan má svůj účinný recept, jak se udržet v duševní i fyzické kondici. „Každý chlap musí mít koníčka a já mám pořádného koně," tvrdí.

7.4.2016
SDÍLEJ:

DOBŘÍ HOLUBI se vracejí – doma u svých holubic se snaží být co nejrychleji. Osmdesátiletý chovatel Ladislav Pešek získal za dobu, po kterou se „pošťákům“ věnuje, 115 pohárů. Většinu z nich má v Kavárně U holuba Ferdy. Foto: Marie Břeňová

Více než půl století chová poštovní holuby a své zálibě se hodlá naplno věnovat i v pokročilejším věku. O své „pošťáky", kterých má stále 140, se stará pečlivě a s láskou. Než si ráno uvaří kávu, jde jim dát vodu a krmení, ve voliérách i v budníku udělá nutný úklid. Přes zimu zůstávají holubi ve voliéře, v tomto období je nechá dopoledne prolétat alespoň na dvacet minut, v sezoně je vypouští na hodinu už v pět ráno a navečer jim dopřeje další hodinu letu.

Prostudovaný má již dopodrobna „letový plán" závodů na letošní rok. V cizině prý nebyl dobrých dvacet let, cestují jeho opeřenci. Má však jasno, kam všude se během dvou desítek startů letos podívají, respektive z jakých zahraničních měst se musí co nejrychleji vrátit domů ke svým holubicím.

Nejcennější pohár je z olympiády

V Čechách je kolem dvou tisíc chovatelů poštovních holubů a na Moravě prý také tolik – možná o několik set méně. Ladislav Pešek patří k těm nejúspěšnějším a nejuznávanějším. Když všechny trofeje spočítal, došel k úctyhodnému číslu 115.

Většinu pohárů, které od roku 1963 v soutěžích získal, opatruje v garáži rodinného domku. Může se pochlubit tím, že titul nejlepšího chovatele ve Středočeském kraji mu byl udělen osmkrát. Dvakrát dosáhl na trofej mistra Čech a jeden pohár má na štítku napsáno, že je pro nejlepšího šampiona Čech a Moravy. Nejvíc si však chovatel považuje ocenění z olympiády v polské Poznani z roku 2011. „Tam se dostalo jen deset nejvýkonnějších holubů z republiky a z toho dva byli moje," říká pyšně.

Garáž Peškových pamatuje mnohá setkání chovatelů a vyprávění u kávy nebo u sklenky dobrého vína přivezeného z Moravy. Kamarád František Větrovec místo povýšil ještě tím, že přinesl chovateli ceduli Kavárna U holuba Ferdy. Ladislav Pešek vysvětluje, že nejde o náhodný nápis. „Holuba Ferdu jsem koupil kdysi od belgického chovatele za dvanáct a půl tisíce korun. I když to nemusí být pravidlo, povedl se. Ferdu snad znají holubáři napříč republikou," pochvaluje si. Dodává, že holubi jsou v nejlepší kondici tak od dvou do šesti let. „Mohou se dožít dvaceti let. Ferdovi je devatenáct, nelétá, už se jen tak šochtá," poznamenal s tím, že „vejminek" si vysloužilec užívá u dalšího sedlčanského chovatele.

První body 
připíše v Ambergu

Startem prvního letošního závodu, který se bude bodovat, je 1. května německé město Amberg. Následují další místa Erlangen, Kupferzell, Heibron. „Nejvzdálenějším bude z devatenácti startů 6. srpna Orleans ve Francii," říká Ladislav Pešek. Do Sedlčan to budou mít jeho šampioni kolem 980 kilometrů. K moři do Orleansu je ale chovatel nepoveze.

„Nakošujeme je u Petra Sirotka, sejde se nás u něj zhruba dvacet. Přímo ze Sedlčan jsme tři – ještě pošťáky chová Jan Náhoda a právě Petr Sirotek s partnerkou Drahuškou. Kromě rodového kroužku každý dostane na nohu čip," upozorňuje, že dříve užívané startovací hodiny jsou minulostí. „Čip je rychlejší, aktivuje se podobně jako když v supermarketu platíte kartou. Když doletí holub domů, tak sedne na takovou anténku, kde ovladač zaznamená data," vysvětluje zjednodušeně.

Z Orleansu do Sedlčan za 24 hodin

Ladislav Pešek využívá při chovu metodu, kdy nechává holubici v budníku jen jedno vajíčko, aby se nevysilovala a vychovala jen jedno holoubě. Ostatní vejce si odváží jeho kamarádi chovatelé. „Holoubata odstavím a jak snesou ´kvočny´ vejce podruhé, tak do týdne je seberu. Pak žijí holubi a holubice odděleně – stanou se z nich vdovci a vdovy. Několik dnů před závodem je dávám zase k sobě, a je radost pozorovat, jak se vítají, vrkají a náramně se k sobě mají. Holub pozná, že má svoji milou doma a chvátá, aby se k ní z místa, kde je vypuštěn, vrátil co nejdřív," říká. „Vdovci se musí krmit opatrně, aby neztloustli, nezlenivěli, ale byli tak akorát," upozorňuje, že i na správné výživě záleží.

Chovatel si stěžuje na krahujce a kuny, kteří dokážou udělat pořádnou rotiku. Musí ale počítat i se ztrátami během závodu. Při vypuštění z Kupferzellu musel například dva kusy oželet. Některým kolegům se vypuštění holubi vůbec nevrátí. Zalistuje sešitem a říká: „V Orleansu byli nasazeni čtyři moji holubi a všichni se nejen vrátili, ale i umístili," připomíná si stoprocentní úspěch z loňského roku.

„Erlangen je odtud asi 350 kilometrů, start byl v šest hodin ráno a první doletěl už za tři hodiny," uvádí pro představu. „Z Orleansu jim to trvá do Sedlčan tak 24 hodin – na cestu měli jasno a denní teplotu 28 stupňů," dodává. V sešítku má také záznam o opeřenci, kterého už v duchu odepsal. „Vrátil se za osm dní, cestou se mu něco přihodilo, zřejmě ztratil orientaci," soudí.

Ladislav Pešek potvrzuje, že v každém chovu se vyskytne některý jedinec, který patří k jeho oblíbencům – buď je dobrý na střední nebo na dlouhé tratě. „Ale v poslední době mě nejvíc hřeje, když se dozvím, že někteří holoubci třeba i z Moravy, kteří pocházejí ode mne, vyhráli nějakou prestižní cenu," dodává.

Nikdo z rodiny se „nepotatil"

Ladislav Pešek plánoval oslavu svých osmdesátých narozenin, které měl 4. dubna, nadvakrát. „S kamarády holubáři se sejdeme v Lovčicích. Rodinná sešlost bude nejen k mým osmdesátinám, syn Láďa má 55. narozeniny a dcera Jana padesátiny – všichni jsme se narodili v dubnu, oslavíme to devátého," vysvětluje. Podotýká, že ještě má syna Zdeňka, který se ale narodil v jiném znamení zvěrokruhu.

„Mám tři děti, čtyři dospělá vnoučata, jedno malé a jedno se má narodit a také dvě pravnoučata," sčítá potomstvo. Z těch dospělých však žádný zájem o chovatelství neprojevil. „Kluci měli jako malí své holuby, ale omrzelo je to," dodává. Možná i proto daroval dvacet pohárů předsedovi organizace, aby vyměnil jen štítky a měl motivační ceny pro mladé chovatele z Příbramska.

O politice se chovatelé nebaví

Ladislav Pešek nemá rád, když se vedou u piva politické řeči a srovnává se, jaké to bylo za komunistů a jaké je to teď. Místo nadávání, jak se z někoho snaží podnikatel v práci sedřít kůži, dává přednost jiným tématům. „Ještě, že jsem u těch holubářů, tam se bavíme o tom, jak kdo holuby páří, pochlubíme se, komu se co povedlo, některé kusy si vyměníme, hecujeme se, čí holub bude v další sezoně lepší. Takové povídání člověku dává radost a chuť do života," poznamenal oslavenec. Marie Břeňová

Autor: Redakce

7.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení