VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavební úpravy ničí úkryty chráněných netopýrů

Příbram - Velkoplošné stavební úpravy spojené se zateplováním budov mají podle ochranářů negativní vliv na populace chráněných netopýrů, ale i některých druhů ptáků.

22.5.2010
SDÍLEJ:

Netopýr pestrý je jedním z nejčastějších druhů nalézaných v panelových domech. Foto: Anna Bláhová

Paneláky lákají stále více různé druhy živočichů

„Panelová sídliště, kde jsou dutiny za větracími otvory do podstřeší či štěrbiny mezi panely poskytují úkryty nejen pro rorýse a další ptáky, ale i pro netopýry. Zdá se dokonce, že v posledním desetiletí se u středoevropských populací několika druhů netopýrů změnila úkrytová strategie a právě panelová sídliště se stala místy jejich nejčastějšího výskytu,“ řekla Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. Těchto krytů využívají především netopýr rezavý, netopýr hvízdavý, netopýr pestrý a také večerní. Panelové domy tradičně využívají pro zimování, v období jarních a podzimních přeletů, ale v poslední době pravidelně také v letním období jako úkryty mateřských kolonií.

„Při současných velkoplošných stavebních úpravách spojených se zateplováním budov, při kterém jsou zcela zaslepovány veškeré štěrbiny i ventilační otvory, dochází nejen k ničení samotných úkrytů, ale často také k přímé likvidaci netopýrů, kteří po uvěznění v těchto úkrytech masově hynou. Stejně negativní dopad může mít ale i odkrytí zimujících, tedy zcela ztuhlých a letu neschopných netopýrů, například při rekonstrukci střechy v průběhu mrazivého zimního počasí.

Mapování netopýrů začalo vloni

Vhodné postupy a technická opatření, jak minimalizovat tyto negativní dopady, jsou přitom známy a na řadě lokalit již také úspěšně aplikovány. Pro jejich efektivní plánování jsou však vždy nezbytným předpokladem relevantní informace o výskytu netopýrů v domech, kde mají být stavební úpravy realizovány. Bohužel, konkrétní údaje byly dosud k dispozici jen z malého zlomku celkového množství sídlišť, které na našem území existují. Proto byl v loňském roce zahájen rozsáhlý projekt mapování netopýrů v panelových sídlištích na území ČR, který pokračuje i v roce 2010,“ doplnila Schnitzerová. Získaná data by měla následně sloužit zejména jako podklad pro činnost orgánů ochrany přírody v souvislosti s plánovanými rekonstrukcemi budov a měla by tak přispět k zefektivnění ochrany uvedených druhů netopýrů.

Mapování probíhá podle odborníků jednoduchou metodikou a díky tomu se do něj může zapojit prakticky každý – stačí se několikrát do roka v podvečer za pěkného počasí projít zvoleným panelovým sídlištěm a v době soumraku zaznamenat zda, v jakém počtu a ideálně také odkud, vyletují netopýři. Možný úkryt lze dohledat podle směru vyletujících netopýrů, případně podle jejich hlasových projevů před výletem. Získané informace pak vložit do formuláře, který je volně k dispozici na internetové stránce http://www.ceson.org/pomoc_netopyrum.php, kde lze nalézt také bližší popis metodiky.

Druhové určení netopýrů není bezpodmínečně nutné, všechny druhy jsou zákonem chráněné. Velký význam mají i jednotlivé záznamy (včetně negativních), stejně jako záznamy podobných pozorování z dřívější doby, která jsou rovněž součástí databáze.

Více informací o projektu a problematice ochrany netopýrů při rekonstrukcích budov získáte na www.ceson.org, případně na tel: 605 870 323 (Petra Schnitzerová, nova-petra@centrum.cz).

Autor: Karel Hutr

22.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Ilustrační foto

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení