VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Brdech byly objeveny vzácné druhy plavuní

Příbram /FOTOGALERIE/ - Do seznamu rostlin, které se vyskytují v lesním komplexu Brd, přibyly dva další druhy. V létě se Rudolf Hlaváček, botanik příbramského muzea, vypravil do jižní části brdského pohoří, aby zdokumentoval nález jednoho z několika mála druhů plavuní.

16.9.2009
SDÍLEJ:

Botanik Rudolf Hlaváček při dokumentaci nově objeveného druhu plavuníku v Brdech.Foto: Karel Hutr

Po důkladném zmapování lokality a určení druhu několika botaniky, specializujícími se na tyto druhy rostlin, se potvrdilo, že se jedná o plavuník cypřišovitý, nově trojklasý.

„S největší pravděpodobností se skutečně jedná o první nález tohoto ohroženého druhu plavuně v Brdech. Alespoň v regionální literatuře o tomto druhu není žádná zmínka. Rostlina není z Brd zmíněna ani ve velice podrobné Květeně České republiky, která postupně vychází již od roku 1988 a v jejímž prvém díle byly zpracovány právě plavuně a další příbuzné rody,“ řekl botanik Hlaváček.

Jiný druh plavuně byl nalezen v loňském roce poblíž Třemšína. V tomto případě se jednalo o ohrožený plavuník zploštělý. Plavuníky se podle botaniků chovají zcela nevyzpytatelně, protože se v příhodnou dobu někde objeví, ale pak můžou zase zmizet, když jim přestanou vyhovovat podmínky nutné k přežití.

Plavuně známe už ze základních škol, kde jsme se o nich učili, že v dávné minulosti dosahovaly spolu s přesličkami vzrůstu mohutných stromů a dnes díky nim máme zásoby uhlí. Ty dnešní plavuně i přesličky jsou však daleko menší. Zvláště plavuně rostoucí v našich zeměpisných šířkách jsou někdy velice malými a snadno přehlédnutelnými rostlinami.

Zaregistrovat může laik druhy, které tvoří větší porosty. Až několikametrové plazivé oddenky má nejběžnější druh - plavuň vidlačka. Nezřídka vytvoří porosty i na několika desítkách metrech metrů čtverečních. Je to u nás nejenom nejběžnější, ale i nejznámější druh. Porosty také tvoří plavuň pučivá, kterou známe především z vyšších poloh ve smrkových lesích, ale i z jedlobučin. V Brdech je známo několik lokalit, kde dosud roste. Ještě vzácnější je vranec jedlový, který je také horským druhem a v Brdech stále na některých místech, i když vzácně, roste.

Plavuník zploštělý je ohrožený druh. Plavuník cypřišovitý je řazen mezi kriticky ohrožené druhy a je nyní veden pod českým jménem plavuník trojklasý. Vranec jedlový je v červeném seznamu zařazen do kategorie C3, tedy také jako ohrožený druh. Plavuň pučivá patří rovněž mezi ohrožené druhy.

Autor: Karel Hutr

16.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Mistrovství v ručním česání chmele u Kutílků
2

Na ruční česání přijela posila z Moravy

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Příbramská policie dopadla sprejery

Příbram – Dva mladíci ve věku 20 a 21 let si posilněni alkoholem a dost možná i jinými návykovými látkami krátili dlouhou chvíli ničením cizího majetku. V Příbrami v ulici Boženy Němcové pobíhali se se sprejem a poničili s ním zaparkovaná auta a popelnice. Jedno z aut bylo podle policie dokonce jednoho z vandalů. Někdo na ně zavolal policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení