VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový dům pro seniory v Příbrami byl slavnostně otevřen

Příbram – Noví nájemníci Komunitního domu seniorů (KoDuSu) si ve středu symbolicky převzali klíče od svých bytů. Slavnostní otevření se uskutečnilo za účasti představitelů města i kraje. Přítomen byl také ministr financí Andrej Babiš. Noví nájemníci se budou moci nastěhovat 1. května.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Noví nájemníci Komunitního domu seniorů (neboli KoDuSu) si ve středu symbolicky převzali klíče od svých bytů. Slavnostního otevření za účasti představitelů města i kraje se účastnil také ministr financí Andrej Babiš.Foto: Michaela Synková

Otevření zahájily děti z Mateřské školy Jana Drdy zpěvem. Na závěr děti předaly novým nájemníkům symbolické klíče. „Velmi si cením toho, že město Příbram dokázalo získat dotaci a vybudovat tento dům pro seniory. Já si myslím, že podpora aktivního stáří je velmi důležitá. Staří lidé by neměli zůstávat se svých bytech osamoceni, a proto tu stojí takovýto komunitní dům," řekla Alena Ženíšková, místostarostka města, která byla hlavní iniciátorkou projektu KoDus.

Dům seniorů vznikl přestavbou jednoho pavilonu bývalé základní školy v Žežické ulici. Najdeme zde 23 bytů a společenské zázemí. Pro získání dotovaného bytu musel nájemník splňovat určitá kritéria. Jeho věk musel být vyšší než 60 let. Nájemník musí mít trvalé bydliště v Příbrami více než 20 let. Jeho příjem za poslední rok musí být nižší, než průměrná mzda v republice a nesmí mít žádné dluhy vůči městu. I přes tato kritéria byl dům pro seniory naplněn brzo před jeho otevřením a o byty byl velký zájem.

KoDuS vznikl za podpory Ministerstva pro místní rozvoj. Město získalo na stavbu komunitního domu dotaci ve výši 12,6 milionu korun. Celkové náklady na stavbu domu pro seniory byly 19,8 milionu korun.

"Původně očekávaný zájem nepřevýšil možnou nabídku bytů, proto bylo možné uspokojit současnou poptávku téměř všech žadatelů, kteří splnili stanovené podmínky. Sociální odbor Městského úřadu Příbram přijímá žádosti i nadále, do pořadníku," uvedla mluvčí radnice Pavlína Svobodová.

Jak KoDuS vypadá dispozičně?

V prvním a druhém nadzemním podlaží jsou umístěny bytové jednotky tvořené pokojem s kuchyňským koutem, předsíní, hygienickým zařízením a komorou. Vnitřní dispozice objektu je koncipována s ohledem na sníženou schopnost mobility jeho obyvatel. V budově je proto také osobní výtah a rovněž prostory pro umístění invalidních vozíků s úpravou pro dobíjení jejich elektrických baterií. V prvním nadzemním podlaží se nachází společenská místnost s příručním skladem umožňující seniorům společná posezení a to jak se spolubydlícími, tak s jejich rodinami. V bezprostřední blízkosti domu je pobytová zahrada s městským mobiliářem a hřištěm na pétanque. Poloha budovy je výhodná z hlediska docházkových vzdáleností do obchodů, nemocnice či zastávky MHD.

Michaela Synková

Autor: Redakce

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Horálek se podíval i do Číny.

V knihovně bude astrolog přednášet o hvězdách

Parkovací dům. Ilustrační foto.

Parkovací dům by měl uvolnit místa v centru Příbrami

Sukovo stezkou pochodovalo přes padesát lidí

Sedlčany – Od Kulturního domu Josefa Suka, který nese jméno slavného hudebního skladatele, vyšlo v sobotu 51 pěších účastníků a na kole vyjelo několik skupinek cyklistů.

Dálnice má zlepšit dopravu i na jih Evropy

Sedlčany – Spolek pro výstavbu dálnice D3 a rychlostní komunikace R4 svolal do Kulturního domu Josefa Suka v Sedlčanech na pondělí 24. dubna setkání, kterého se zúčastnili kromě zástupců Ředitelství silnic a dálnic nebo Státního fondu dopravní infrastruktury ČR také starostové dotčených obcí.

Cyklisté vyjedou do Brd s průvodcem

Příbram - Destinační agentura Brdy ukáže cyklistům krásy bývalého vojenského újezdu. V pondělí na 1. máje chystají cyklovýlet do Brd s průvodcem. Zájemce čeká 40 kilometrů dlouhá trasa okolo Padrťských rybníků.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies