VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový systém dopravy šetří peníze, ale čas ne

Příbramsko  /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Cestovat po celém regionu na jednu jízdenku, a to bez ohledu na počet přestupů, zvolený dopravní prostředek a dopravce. To je základní myšlenkou zavádění Pražské integrované dopravy (dále PID) na Příbramsku.  

17.7.2017
SDÍLEJ:

V Sedlčanech zahájen systém integrované dopravy.Foto: Marie Břeňová

 Tři a půl měsíce uplynuly od doby, kdy k rozšíření systému integrované dopravy došlo také na trase Sedlčany Praha v podobě zřízení nové linky číslo 360. Současně byly rozšířeny původní autobusové spoje D91 a D92.

Starosta Sedlčan Jiří Burian zvláště kvituje, že na nové lince byly posíleny spoje na Prahu z původních jedenácti na devatenáct. Znamená to, že cestující mohou odjet prvním ranním autobusem ze Sedlčan do Prahy již o půl páté a poslední autobus odjíždí z hlavního města pětadvacet minut před půlnocí. Starosta upozornil, že úpravu si pochvalují lidé, kteří jezdí do Prahy do zaměstnání. Daleko lepší spojení je také od dubna letošního roku o víkendech.

„Za pozitivní lze označit i částečné snížení ceny jízdenky, protože část trasy na hranice hlavního města hradí pražský magistrát,“ podotkl starosta.

Nový systém ale přináší i problémy. Jiří Burian konkrétně zmínil, že autobusy přijíždějí a odjíždějí ze Smíchovského nádraží, protože prostor Na Knížecí je určen k zástavbě.

„V některých případech je špatná návaznost ostatních regionálních linek na pražskou linku 360,“ uvedl.

Připomněl, že v příštím roce by se měl systém rozšířit o vlakové spoje, což by mohlo vyvolat v počátcích řadu dalších problémů. Vyzval proto starosty ze Sedlčanska k předání připomínek obyvatel obcí, aby je mohl před tvorbou nových jízdních řádů s dopravci projednat.

Oslovili jsme několik z nich a zjišťovali, co cestujícím vadí a co naopak chválí. „Názory na PID Praha Sedlčany a zpět jsou opravdu různorodé. Senioři nad 70 let si velmi chválí cestování do Prahy a zpět a jízdy po Praze zdarma. Občané od 65 let vědí, že si mohou pořídit průkazku na padesátiprocentní slevu. Zajímavá je linka s odjezdem ve 23.35 hodin, což jim umožňuje navštívit v Praze kulturní a společenské akce,“ hodnotí Vlasta Roubíková, místostarostka Petrovic. Naopak Petrovičtí kritizují nevábné prostředí na Smíchově, nebo že se doba dojezdu oproti dřívějšku prodloužila přibližně o čtvrt hodiny.

Martin Krameš, starosta Kosovy Hory, má zatím na PID velice pozitivní ohlasy.

„Lidé zejména kvitují četnost spojů, cenu a možnost zakoupení lístku na městskou hromadnou dopravu,“ sdělil s tím, že jediný negativní ohlas zaznamenal na delší dobu cestování.

„Našim občanům pouze vadí, že v Sedlčanech musí z autobusu vystoupit a znova do toho samého nastoupit, protože spoj ze Sedlce není v integrované dopravě zahrnut,“ upozornil na poněkud kuriózní situaci Miloslav Hrazánek, starosta Jesenice.

Dublovický starosta Otakar Jeřicha uvedl, že vyzval obyvatele prostřednictvím webu o jejich názory na PID. „Žádné reakce zatím nemám k dispozici, kromě jediné, že autobusy všude zajíždějí, zastavují, a tak je cesta ze Sedlčan do Prahy časově náročnější,“ prohlásil starosta Dublovic.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

Jste s Pražskou integrovanou dopravou na Sedlčansku spokojeni?

Ano

67 %

Ne

33 %

Hlasovalo: 12

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Oblastní nemocnice Příbram.

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení