VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový systém dopravy šetří peníze, ale čas ne

Příbramsko  /FOTOGALERIE, ANKETA/ - Cestovat po celém regionu na jednu jízdenku, a to bez ohledu na počet přestupů, zvolený dopravní prostředek a dopravce. To je základní myšlenkou zavádění Pražské integrované dopravy (dále PID) na Příbramsku.  

17.7.2017
SDÍLEJ:

V Sedlčanech zahájen systém integrované dopravy.Foto: Marie Břeňová

 Tři a půl měsíce uplynuly od doby, kdy k rozšíření systému integrované dopravy došlo také na trase Sedlčany Praha v podobě zřízení nové linky číslo 360. Současně byly rozšířeny původní autobusové spoje D91 a D92.

Starosta Sedlčan Jiří Burian zvláště kvituje, že na nové lince byly posíleny spoje na Prahu z původních jedenácti na devatenáct. Znamená to, že cestující mohou odjet prvním ranním autobusem ze Sedlčan do Prahy již o půl páté a poslední autobus odjíždí z hlavního města pětadvacet minut před půlnocí. Starosta upozornil, že úpravu si pochvalují lidé, kteří jezdí do Prahy do zaměstnání. Daleko lepší spojení je také od dubna letošního roku o víkendech.

„Za pozitivní lze označit i částečné snížení ceny jízdenky, protože část trasy na hranice hlavního města hradí pražský magistrát,“ podotkl starosta.

Nový systém ale přináší i problémy. Jiří Burian konkrétně zmínil, že autobusy přijíždějí a odjíždějí ze Smíchovského nádraží, protože prostor Na Knížecí je určen k zástavbě.

„V některých případech je špatná návaznost ostatních regionálních linek na pražskou linku 360,“ uvedl.

Připomněl, že v příštím roce by se měl systém rozšířit o vlakové spoje, což by mohlo vyvolat v počátcích řadu dalších problémů. Vyzval proto starosty ze Sedlčanska k předání připomínek obyvatel obcí, aby je mohl před tvorbou nových jízdních řádů s dopravci projednat.

Oslovili jsme několik z nich a zjišťovali, co cestujícím vadí a co naopak chválí. „Názory na PID Praha Sedlčany a zpět jsou opravdu různorodé. Senioři nad 70 let si velmi chválí cestování do Prahy a zpět a jízdy po Praze zdarma. Občané od 65 let vědí, že si mohou pořídit průkazku na padesátiprocentní slevu. Zajímavá je linka s odjezdem ve 23.35 hodin, což jim umožňuje navštívit v Praze kulturní a společenské akce,“ hodnotí Vlasta Roubíková, místostarostka Petrovic. Naopak Petrovičtí kritizují nevábné prostředí na Smíchově, nebo že se doba dojezdu oproti dřívějšku prodloužila přibližně o čtvrt hodiny.

Martin Krameš, starosta Kosovy Hory, má zatím na PID velice pozitivní ohlasy.

„Lidé zejména kvitují četnost spojů, cenu a možnost zakoupení lístku na městskou hromadnou dopravu,“ sdělil s tím, že jediný negativní ohlas zaznamenal na delší dobu cestování.

„Našim občanům pouze vadí, že v Sedlčanech musí z autobusu vystoupit a znova do toho samého nastoupit, protože spoj ze Sedlce není v integrované dopravě zahrnut,“ upozornil na poněkud kuriózní situaci Miloslav Hrazánek, starosta Jesenice.

Dublovický starosta Otakar Jeřicha uvedl, že vyzval obyvatele prostřednictvím webu o jejich názory na PID. „Žádné reakce zatím nemám k dispozici, kromě jediné, že autobusy všude zajíždějí, zastavují, a tak je cesta ze Sedlčan do Prahy časově náročnější,“ prohlásil starosta Dublovic.

Marie Břeňová

Autor: Redakce

Jste s Pražskou integrovanou dopravou na Sedlčansku spokojeni?

Ano

69 %

Ne

31 %

Hlasovalo: 13

Anketa byla ukončena

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovenský operní pěvec Štefan Margita.

Štefan Margita nedělá mezi publikem rozdíl

MOL CUP, FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram
21

Příbram se hodinu držela na dostřel

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

Rekonstrukce úpravny vody za 70 milionů korun skončila

Příbram - Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. Po více než rok a půl trvající přestavbě skončila celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Příbram – Cyklista Vojtěch Sedláček je šťastný, stejně tak jeho mateřský klub CK Windoor Příbram. Na juniorském mistrovství světa v norském Bergenu zajel mimořádný výkon v časovce na 21 kilometrů a skončil na jedenácté pozici.   

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Příbramsko - Představujeme vám prvňáky ze základní školy v Příbrami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení