VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvolební inventura: Obecnice usiluje o faru, Dublovice splatily dluhy

Příbramsko – Zhruba za pět týdnů se konají komunální volby. Příbramský deník oslovil 15 obcí, abychom zjistili, co se v nich za poslední čtyři roky událo, opravilo, podařilo, a co naopak ne. Také nás zajímá, zda jdou v obcích do voleb známé nebo úplně nové tváře.

3.9.2014
SDÍLEJ:

OPRAVENÁ zbrojnice a věž na sušení hadic SDH Zvírotice. Tento sbor letos slavil 100. výročí od svého založení.Foto: archiv obce

Jak jsme již zmínili, volby letos minou jedinou obec na Příbramsku, a to Bukovany. Nepodařilo se tu sestavit kandidátku, do voleb se hlásí pouze čtyři lidé z potřebných pěti. Bukovany si tedy počkají na další volby do jara.

Pojďme se nyní podívat do Obecnice, kde se podařilo zrekonstruovat nevyužitý objekt na spolkový dům, který je dnes denně využíván dětmi, seniory a některými spolky v obci.

Fara si zaslouží důstojný vzhled

Fara, o kterou Obecnice už deset let usiluje.

FARA, o kterou Obecnice usiluje už několik let. Foto: Deník/Markéta Jankovská

„Začali jsme s výstavbou kanalizace v Oseči. Vybudovali jsme nový vodojem který je připraven na napojení vodovodu pro Oseč. Zateplili jsme bytové domy a opravili místní komunikace. Započali jsme také revitalizaci Malého Veského rybníka," vyjmenoval úspěšné akce obecnický starosta Josef Karas.

Co se ale stále nedaří, je najít společné řešení s majitelem místní fary vedle radnice, aby bylo možné dát této památce důstojný vzhled a účel. Jméno současného starosty Josefa Karase stojí i letos na kandidátní listině, která obsahuje celkem 20 kandidátů. „Kandidují někteří současní zastupitelé ale i noví lidé," dodává starosta Karas.

Dublovice stoply zbytečné výdaje

OPRAVENÁ zbrojnice a věž na sušení hadic SDH Zvírotice. Tento sbor letos slavil 100. výročí od svého založení.

OPRAVENÁ zbrojnice a věž na sušení hadic SDH Zvírotice. Tento sbor letos slavil 100. výročí od svého založení a hasiči si při rekonstrukci odpracovali spousty brigádních hodin. Foto: archiv obce

Spoustu změn v uplynulých čtyřech letech zaznamenaly také Dublovice, kterým se podařilo vyrovnat se s dluhy, což spustilo vlnu nových investic. „Doplatili jsme úvěry, leasing a proto jsme mohli investovat několik milionů do oprav obecního majetku jako je školka, škola a komunikace. Jenom letos to bylo více jak 3,6 milionu korun," říká dublovický starosta Otakar Jeřicha. Opravu má za sebou také hasičárna ve Zvíroticích, rybník v Chramostech a k silnicím přibyly čtyři autobusové čekárny.

K ozdravění financí vedlo podle starosty Jeřichy mimo jiné snížení všech provozních nákladů, které nebyly nutné, a také ukončení ztrátového hospodaření dceřinné společnosti obce Dublovická s.r.o.. „Mezi úspěchy patří i zlepšení třídění odpadů v obci, čímž se omezil vznik černých skládek, a do obecní pokladny přibývají finance," pokračuje v bilancování dublovický starosta a dodává, že lepší je nyní také informovanost obyvatel, kteří se o jednání a následujících zápisech z jednání zastupitelstva mohou dočíst v obecním zpravodaji Bubeník a na webových stránkách obce.

Jako ve většině obcí, tak i v Dublovicích jsou některé plány otázkou budoucnosti. Nepovedlo se například získat dotaci na výstavbu nové čistírny odpadních vod ve Zvíroticích. Blíží se ale rekonstrukce čističky v Dublovicích a v současnosti obec dokončuje dokumentaci k zateplení školky, což bude muset dokončit nově zvolené vedení, které zřejmě příliš velké změny nezaznamená.

„Kandidátní listiny nejsou zatím zveřejněné, ale co vím, jména kandidátů budou většinou stejná, jako při minulých volbách," prozradil starosta Jeřicha.

V předvolebním průzkumu pokračujeme, v dalších střípcích Příbramského deníku se dozvíte zajímavosti z Malé Hraštice, Hvožďan i Chrástu.

Autor: Markéta Lišková

3.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení