VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Karas: Jestli se do Brd nahrnou lidé, dopadne to zle

Obecnice /ANKETA/– Mezi hodně diskutovaná témata patří budoucnost Středních Brd, které chce Armáda ČR do roku 2015 opustit. Znamená to, že budou Brdy po téměř devadesáti letech pravděpodobně znovu zpřístupněné veřejnosti.

6.6.2011 7
SDÍLEJ:

Děti z obecnické školy se zrovna vrátily z vycházky v lese.Foto: Markéta Jankovská

Zpráva o zpřístupnění újezduprobudila mezi lidmi obavy z devastace přírody. Jednou z turisty často navštěvovaných obcí na okraji Vojenského újezdu Brdy je Obecnice. Obec jsme navštívili, abychom se místních lidí zeptali, co na možné zpřístupnění újezdu říkají.

„Lidi stejně do lesa vždycky jezdili přes zákaz. Teď tu hlavně převažuje cykloturistika. Co je horší? Lidi v lese nebo tuny dřeva, co odtud pomalu denně odvážejí? A motorky a čtyřkolky? S tím stejně nic neuděláte,“ myslí si Martin Sirotek z Obecnice.

Z Obecnice vede cesta lesem na Zaječov, což je pro lidi významná zkratka mezi dvěma okresy a kraji. Ti, co zákaz respektují, musejí použít objížďku na Jince. Kdekdo ale zákaz vjezdu do lesa bez povolení nerespektuje.

„Zpřístupnění újezdu se mi nelíbí. Když se otevře cesta na Zaječov, hrozí, že bude jezdit velké množství náklaďáků a osobáků i přes vesnici. Lidi budou v lese dělat nepořádek a případně by se tam mohlo začít stavět. Co já vím, co se chystá. Příroda by hodně utrpěla,“ bojí se Kamil Matuška.

A co na chystané změny říká starosta Obecnice Josef Karas? „Chceme, aby se les zachoval, jaký je. Všichni tam máme studny. Jestli se tam lidé nahrnou, dopadne to špatně. Denně z lesa uklízíme odpadky. Chtělo by to tam lidi nepouštět bez omezení. Zatím si neumí asi nikdo představit, co to bude znamenat. Bojím se, že se tam začne stavět,“ reagoval starosta Karas.

Na návsi jsme potkali skupinku dětí s učitelkou. Právě se vracela z procházky po lese školní družina. Prozradily je kytičky, které si děti udělaly z listů. Paní učitelka otevření újezdu pro veřejnost úplně nezavrhuje.

„Bude tady určitě víc lidí a myslím si, že tu krásu může vidět každý. Jde ale o to, jak se k tomu každý postaví. Určitě bych nechtěla, aby si tu začali dělat táboráky a podobně. Co bych vítala, je zprůjezdnění cesty na Zaječov, abych to nemusela objíždět,“ říká Hana Poláková z Obecnice.

ANKETA:Těšíte se, až se Vojenský újezd Brdy jednou otevře veřejnosti? Co vy na to?

Hana Poláková, 37 let

Bude tady určitě víc lidí a myslím si, že tu krásu může vidět každý. Jde ale o to, jak se k tomu každý postaví. Určitě bych nechtěla, aby si tu začali dělat táboráky a podobně.

Miroslav Hotový, 92 let

Teď už nemůžu moc chodit, ale dřív jsem chodil do lesa na houby. Zatím byla brdská příroda uchráněná, poněvaď tam tolik lidí nepřišlo. Pokud ji zpřístupní, bude to horší.

Kamil Matuška, 42 let

Zpřístupnění újezdu se mi nelíbí. Když se otevře cesta na Zaječov, hrozí, že bude jezdit velké množství náklaďáků a osobáků i přes vesnici. Ještě by se tam mohlo začít stavět.

Martin Sirotek, 46 let

Lidi stejně do lesa vždycky jezdili přes zákaz. Teď tu hlavně převažuje cykloturistika. Co je horší? Lidi v lese nebo tuny dřeva, co odtud pomalu denně odvážejí?

Autor: Markéta Lišková

6.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení