VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náklaďáky se vyhýbají mýtnému, komplikují život obcím

Obořiště – Kdekdo by řekl, že obec, která je situovaná blízko dálnice nebo silnice pro motorová vozidla, má výhodu. V Obořišti a v Dlouhé Lhotě je to však jinak.

2.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Obcemi vede paralelně s rychlostní komunikací R4 silnice nižší třídy, kterou velice často používají řidiči, aby se vyhnuli mýtným poplatkům.

„Je to tady přetížené. Od čtvrtka do neděle přes naše obce jezdí mnoho řidičů především z velkých měst, ale nejhorší je nákladní doprava přes celý týden, i v noci. Hned vedle je R4, takže nevidím důvod, proč by měli jezdit zrovna přes naše obce,“ uvedl starosta Obořiště Karel Dlouhý.

Starosta z Obořiště dlouhodobě usiloval o omezení nákladní dopravy. Po čtyřech letech se konečně dočkal kladného vyřízení, které mu však bylo záhy zamítnuto.

„Poprvé jsem žádal už za bývalého hejtmana Bendla. Několikrát jsem s ním o tom mluvil. Nakonec to vždy přestal řešit. Když nastoupilo nové vedení kraje, osobně jsem mluvil s úředníkem, který to má na starosti. Řekl, abych žádost podal písemně a poslali k nám experta. Poté jsem dostal vyrozumění, že o případném omezení nákladní dopravy na silnicích druhé a třetí třídy v dané lokalitě rozhoduje Městský úřad Dobříš a Policie České republiky v Příbrami,“ sdělil Karel Dlouhý.

Odbor dopravy v Dobříši prý starostovi z Obořiště nevyhověl. Ten se přestal v problému angažovat s tím, že ministr dopravy usiloval zavést mýtné na všech silnicích.

Letos se kvůli těžké dopravě ozvali také obyvatelé Dlouhé Lhoty. Podle starosty Obořiště Karla Dlouhého, který se znovu pustil do boje s větrnými mlýny, se obyvatelé Dlouhé Lhoty ptali, zda mohou počítat s jeho podporou.

„Tak jsem se na základě požadavků, které poslali na příbramský odbor dopravy, znovu začal o problematiku zajímat. Brzy jsme dostali písemný souhlas s omezením těžké dopravy přes Dlouhou Lhotu a Obořiště. Všechny nás to potěšilo,“ řekl Deníku starosta Dlouhý.

Myslel si, že do konce roku bude obcím vyhověno. Nebylo. Nic se nedělo a tak starosta urgoval požadavek. „Byli jsme pozváni na jednání do Dobříše. To však skončilo dříve, než začalo. Komisařka nám dala podepsat rozhodnutí o zamítnutí našeho požadavku s tím, že vše přehodnotili. Vyjádřili jsme okamžitě nesouhlas s jejich jednáním. Navíc jejich argumenty byly nic neříkající a směšné,“ vysvětlil rozhořčeně Karel Dlouhý.

Kvůli těžké dopravě se objevují další problémy - v Obořišti jsou dva mosty, které jsou vystavěny na podstatně nižší hmotnost, než na auta, co přes ně denně jezdí. Ale ani na tento argument prý nikdo neslyšel.

Nakonec prý starostovi bylo doporučeno, aby vznesl sám za obec požadavek na Ředitelství silnic a dálnic o výjimku, aby řidiči nemuseli platit v tomto úseku sedmi kilometrů mýtné. Tím pádem by prý používali dálnici.

Zmíněné obce nejsou zdaleka jediné, kde si lidé stěžují na zatížení těžkou dopravou. Sice nákladní a kamionovou dopravu už řeší i hejtmani v různých částech republiky, ale obcím, kde je silnice III. třídy, to stejně nepomůže. Zatím nikdo neuvažuje o zpoplatnění těchto silnic třetí kategorie.

„Když jsem nevěděl, jak úředníky přesvědčit, žádal jsem alespoň zkušební omezení na jeden rok, ale ani v tomto případě jsem nepochodil,“ řekl Dlouhý a dodává, že je toho názoru, že bylo vše předem domluvené, tudíž nějaké jednání bylo dopředu odsouzeno k fiasku. „Ten zamítavý nesouhlas mohli klidně zaslat poštou a ušetřit nám tím cestu i čas. Zkrátka, když se nechce, tak se nechce,“ dodal zoufalý starosta.

Autor: Robert Nusl

2.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení