VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Brodu: Zatížení na další desítky let? Nepřípustné

Příbram, Brod /NÁZORY OBYVATEL/ – Pozůstatek tehdejší uranové těžby nechat raději spát. To je přání lidí, kteří roky žijí poblíž hald radioaktivního kameniva, a málo jich není, a nepřejí si jakkoli zasahovat do jejich likvidace. Sepsali petici.

4.8.2015
SDÍLEJ:

Brod leží pod haldou šachty číslo 15.Foto: Lea Enenkelová

Soukromá firma chce v následujících dvaceti letech z odvalu šachty číslo 15 odvézt a zpracovat pět milionů tun materiálu, jak již Příbramský deník informoval. Nyní se proti těžbě odvalu bouří obyvatelé osady Brod, kolem něhož navíc povede i obchvat. Život v osadě by tak pro ně byl neúnosný. Jedním z bojovníků za ekologii v Brodu je Josef Hovorka.

„Další znečištění na desítky let v podobě záměru těžby a úpravy kameniva z odvalu šachty číslo 15, která plánuje zřídit vlastní třídící a drtící linku umístěnou přímo na koruně odvalu, považuji za absolutně nepřípustné, protože tato činnost výrazně zhorší limity pro znečištění ovzduší, naruší lokální biocentrum a otevřením šachty dojde též k zvýšení radiace v okolí."
Společnost Ekototalbau CZ podle názoru obyvatel plánuje pouze ziskovou činnost, nikoliv jakoukoliv ekologickou rekultivaci krajiny. „Po odtěžení potřebného kamene místo opustí, nám navždy ještě více zničí životní prostředí," je přesvědčený Petr Štěpánek, předseda Osadního výboru Brod.

V poslední době vedení Příbrami usiluje o přilákání turistů, viz snahy o zpřístupnění Brd. Již nyní ale turisté přijíždějí do Příbrami kvůli Památníku Vojna, Naučné stezce po stopách politických vězňů: Příbram – Brod – Lešetice – Památník Vojna – realizováno za podpory Czech Tourism, Česko-německého fondu budoucnosti, města Příbram a Středočeského kraje). Není tedy plánovaná těžba odvalu silně kontraproduktivní?

„Asi těžko si lze představit, že turisté jak z ČR, tak ze zahraničí, návštěvníci a obyvatelé Příbrami, kteří zde tráví svůj volný čas, budou sportovat a trávit aktivně volný čas v místech s vysokou prašností, zvyšující se nákladní dopravou a činností zvyšující se radiační zátěží, která bude ohrožovat jejich zdraví," reaguje jeden z návštěvníků Příbrami.

V neposlední řadě se v lokalitě Brodu vyskytují chráněné druhy živočichů. V katastru Brod u Příbramě byl zjištěn zvláště chráněný druh slepýše křehkého a ještěrky obecné. Dále není vyloučen ani výskyt zvláště chráněného krkavce velkého.

„Výskyt chráněných druhů je zjištěn i v projektovém záměru, těžko se tedy můžeme ztotožnit se závěry odborníka, kdy hlavním zájmem všech je ekonomický zisk, který v tomto projektu není popsán. Dále na jižní patě suťového kužele odvalu č. 15, u obce Lešetice byl prokázán reprodukční výskyt skokana hnědého, skokana štíhlého a čolka obecného. Je tedy absolutně nerelevantní tvrdit, že daná činnost nezničí zmíněné živočichy a zmíněné lokální biocentrum," míní Josef Hovorka.

Podobný rozruch prožívali zhruba před osmi, devíti lety obyvatelé Hájů, Jerusaléma a okolí, kde po místní panelové cestě v těsné blízkosti rodinných domů měla vést trasa pro nákladní dopravu materiálu z odvalu číslo 9. Lidé se už tehdy nemohli shodnout, zda haldy odtěžit nebo je ponechat jako součást krajiny.

Jinými slovy, jeden tábor veřejnosti považuje haldy za spící zlo, druhý by uvítal práci pro lidi.

Autor: Markéta Lišková

4.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení