VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanice Ochrany fauny se má stěhovat na Příbramsko

Příbram, Votice /FOTOGALERIE/ - Votická stanice pro zraněná zvířata je prý časovanou bombou. Kapacitně nevyhovuje poptávce ani veterinárním normám.

4.8.2009 5
SDÍLEJ:

Studie připravovaného projektu výstavby nového areálu Ochrany fauny ČR v Hrachově.Foto: Ochrana fauny ČR

Votické stanici pro zraněná zvířata hrozí kolaps. Čtyřiadvacet hodin denně drží pohotovost dva lidé. Stanice nevyhovuje ani veterinárním normám a neustále se potýká s nedostatkem peněz. Přitom ročně projdou zařízením stovky zraněných zvířat. Ochrana fauny ČR, pod níž stanice patří, se rozhodla postavit nové zařízení, a to v Hrachově na Příbramsku.

„Nezbývá nám nic jiného, než postavit nový areál. Tlačí na nás i veterinární správa,“ řekl Deníku šéf votické stanice Pavel Křížek. Na moderní areál potřebuje Ochrana fauny desítky milionů. Kde je ale vzít?

Dotace z operačního programu životního prostředí může stavbu pokrýt z devadesáti procent. Zbývající částku má hradit Ochrana fauny ČR, která je neziskovou organizací a ty zpravidla nemají peníze na spoluúčast. Stavba areálu v Hrachově by vyšla na 45 milionů a 4,5 milionu korun potřebují nadšenci z Votic získat od těch, kteří jejich služby využívají. Jsou to pověřené úřady na území Benešovska, Příbramska a Táborska.

Zaměstnanci stanice dojedou pro zraněné zvíře, odvezou ho, případně zajistí jeho veterinární vyšetření a pak se o něj starají. Všechny následující náklady jdou na účet stanice. Nebýt sponzorů a finanční pomoci od obcí, nemohla by stanice vůbec fungovat.

„Jsme s votickou Ochranou fauny naprosto spokojeni. Dělají toho hodně nejenom pro zvířata a přírodu, ale pořádají rozličné akce zaměřené na ochranu přírody a krajiny pro školy. Navázali jsme s nimi spolupráci ještě za existence okresního úřadu, nyní se stanicí spolupracujeme z pozice Odboru životního prostředí při Městském úřadu Příbram,“ zhodnotil práci votické stanice vedoucí odboru Petr Walenka. „Ochrana fauny je všeobecně známým pojmem a perfektně spolupracuje jak s městem, tak i s městskou policií či hasiči. Když jim zavoláme, přijedou do několika hodin. Jsou spolehliví a jejich činnosti nesmírně fandíme,“ dodal Petr Walenka.

Dobrou spolupráci s votickou stanicí potvrdil i Ladislav Hadrbolec, zástupce velitelky Městské policie Příbram. „Měli jsme i tenhle rok dost případů, kdy nám lidé volali, že našli poštolku nebo ježka či zraněné ptáky. Zavoláme a oni přijedou. Jsou fakt dobří a spolehliví,“ řekl na adresu nadšenců z Votic strážník.

Ochrana fauny běžně spolupracuje se složkami záchranného integrovaného systému i s odbory životního prostředí. Služba ale pochopitelně funguje pro kohokoli, kdo zavolá, že našel zraněné zvíře nebo opuštěné mládě.

Stanice zatím přežívá díky štědrosti sponzorů. Votický mecenáš přispívá ročně jedním milionem korun. Když prý viděl, jak se ke službě staví jednotlivá města, dal stanici k dispozici pozemek, na kterém by mohl areál vzniknout.

V současné době už na něm stojí psí útulek a stáje pro týraná hospodářská zvířata. Druhá část, na kterou se zpracovává projektová dokumentace, bude sloužit pro volně žijící živočichy. Její součástí bude i veterinární zázemí, školící zařízení, prostory pro veterináře a pracovníky státní správy. Pavel Křížek si od projektu navíc slibuje,že už díky své poloze u známého letoviska na Slapské přehradě bude areál vyhledávaným turistickým cílem.

Pokud se tedy Ochraně fauny podaří sehnat peníze na dofinancování projektu, vznikne v Hrachově areál svého druhu ojedinělý v celé České republice. Pavel Křížek momentálně oslovuje radnice, kde se pokouší sehnat potřebných 4,5 milionu korun.

„Pokud teď nevyužijeme tenhle dotační titul, už nám nikdy nikdo devadesát procent nedá. Ve všech osmi městech, kterým služby poskytujeme, se postupně objednávám na radu,“ shrnul Křížek. Ten votickou stanici nazval časovanou bombou, která může každou chvíli vybuchnout. Kvůli bezpečnosti práce je podle svých slov stále jednou nohou v kriminále, protože hygienické normy do nekonečna nelze ignorovat.

Votická stanice jen loni svými akcemi oslovila šestnáct a půl tisíce lidí. Ročně poskytne azyl okolo sedmi stovkám zvířat. Nabízí se otázka, kde tento průměrný počet zvířat, který projde stanicí, bude končit, pokud se Křížkovi nepodaří přesvědčit radnice, aby mu pomohly z dofinancováním projektu.

„Objednávám se na všech osm městských úřadů a doufám, že budou vstřícní. Nakonec, areál není pro Ochranu fauny, ale zejména pro potřebu úřadů,“ doplnil Křížek.

Už nyní všechny pověřené úřady přispívají značnými částkami na činnost sdružení. Celkem ho podporuje dalších 140 malých obcí. "Je úplně jedno, jestli nám přispějí stovkou nebo sto tisíci. Vážíme si toho, že naši práci region bere," uzavřel šéf sdružení.

Autor: Karel Hutr

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení