VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci tuší, že v Brdech najdou vzácné druhy netopýrů

Brdy /FOTOGALERIE/ - Neprozkoumané Brdy jsou plné vzácných druhů zvířat, jak tuší ochránci přírody zí organizace Nyctalus, kteří provádějí s podporou Lesů České republiky průzkum výskytu netopýrů v naší nejnovější chráněné krajinné oblasti. Při něm používají moderní způsoby mapování s využitím speciálního technického vybavení. Předpokládají, že objeví zajímavé druhy.  

17.7.2017
SDÍLEJ:

Netopýr. Ilustrační foto.Foto: Deník / Loskot Jaroslav

„Na území dnešní CHKO Brdy nebyl nikdy proveden letní systematický výzkum netopýrů. Dosavadní záznamy uvedené v publikacích z této oblasti jsou povětšinou často staršího data, spíše náhodného rázu nebo spadajících do období zimování. Z širší oblasti Brd bylo historicky zaznamenáno čtrnáct druhů netopýrů. Lze však předpokládat, že uvedené druhy se podaří objevit i přímo na území CHKO, jehož část sloužila donedávna jako vojenský prostor a kvůli tomu je zde hustota osídlení lidmi a míra světelného znečištění v porovnání s okolními oblastmi nízká,“ což je podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody důvod k vzácným nálezům.

Pro průzkum ochránci vybrali tři linie o délce přibližně 15 kilometrů, které jsou situovány na jih a sever od Míšova do okolí Padrťských rybníků a lesních porostů a nádrže Pilská.

„Zde budeme mapovat echolokační aktivitu netopýrů za pomocí ultrazvukových detektorů. Echolokační signály jsou desetkrát zpomaleny a nahrány na paměťovou kartu a dále pak na počítači analyzovány v akustických programech. Poloha záznamu signálu bude vždy zaznamenána pomocí GPS. Výzkum zahrnuje aktivitu netopýrů v obdobích jejich laktace, postlaktace a podzimní migrace,“ vysvětluje Petr Stýblo, jenž vzhledem k nenarušenému prostředí očekává záznamy méně běžných, lesních druhů.

V rámci průzkumu ochránci sbírají i data o úkrytech netopýrů a výskytu doupných stromů. Tyto informace pak pomáhají k ochraně netopýrů a doupných stromů místním lesníkům a pracovníkům CHKO.

Autor: Markéta Jankovská

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Novotná si běží pro první místo ve štafetě na ME kategorie U17.

Pětibojaři na mistrovství světa nezklamali

Oblastní nemocnice Příbram.

Péče ORL v Příbrami i přes krizi s lékaři zůstane

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Sezóna mláďat pomalu končí, je čas na pořádné letní akce, říká Pavel Křížek

Hrachov /FOTOGALERIE/ - Ochrana fauny je nezisková organizace působící v Hrachově a ve Voticích. V Hrachově je záchranná stanice pro zraněné divoce žijící živočichy a ve Voticích Motýlárium. V hrachovském areálu se konají také kulturní a vzdělávací akce a přednášky pro veřejnost. Ředitel a zakladatel Ochrany fauny Pavel Křížek zodpověděl několik otázek týkajících se léta v záchranné stanici a také jaké plánují akce pro veřejnost.

Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog

Příbramsko - Porodníka Jana Rapsu bylo dříve možné potkat v příbramské porodnici, kde jeho uklidňující a pečlivý přístup usnadnil těžkou chvilku nejedné nastávající matce. Dnes se o své pacientky stará hlavně v gynekologické ambulanci v Sedlčanech. Jednou týdně si odskočí do IVF centra v Praze, kde pomáhá budoucím rodičům v problémových případech s otěhotním.  

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení