VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci tuší, že v Brdech najdou vzácné druhy netopýrů

Brdy /FOTOGALERIE/ - Neprozkoumané Brdy jsou plné vzácných druhů zvířat, jak tuší ochránci přírody zí organizace Nyctalus, kteří provádějí s podporou Lesů České republiky průzkum výskytu netopýrů v naší nejnovější chráněné krajinné oblasti. Při něm používají moderní způsoby mapování s využitím speciálního technického vybavení. Předpokládají, že objeví zajímavé druhy.  

17.7.2017
SDÍLEJ:

Netopýr. Ilustrační foto.Foto: Deník / Loskot Jaroslav

„Na území dnešní CHKO Brdy nebyl nikdy proveden letní systematický výzkum netopýrů. Dosavadní záznamy uvedené v publikacích z této oblasti jsou povětšinou často staršího data, spíše náhodného rázu nebo spadajících do období zimování. Z širší oblasti Brd bylo historicky zaznamenáno čtrnáct druhů netopýrů. Lze však předpokládat, že uvedené druhy se podaří objevit i přímo na území CHKO, jehož část sloužila donedávna jako vojenský prostor a kvůli tomu je zde hustota osídlení lidmi a míra světelného znečištění v porovnání s okolními oblastmi nízká,“ což je podle Petra Stýbla z Českého svazu ochránců přírody důvod k vzácným nálezům.

Pro průzkum ochránci vybrali tři linie o délce přibližně 15 kilometrů, které jsou situovány na jih a sever od Míšova do okolí Padrťských rybníků a lesních porostů a nádrže Pilská.

„Zde budeme mapovat echolokační aktivitu netopýrů za pomocí ultrazvukových detektorů. Echolokační signály jsou desetkrát zpomaleny a nahrány na paměťovou kartu a dále pak na počítači analyzovány v akustických programech. Poloha záznamu signálu bude vždy zaznamenána pomocí GPS. Výzkum zahrnuje aktivitu netopýrů v obdobích jejich laktace, postlaktace a podzimní migrace,“ vysvětluje Petr Stýblo, jenž vzhledem k nenarušenému prostředí očekává záznamy méně běžných, lesních druhů.

V rámci průzkumu ochránci sbírají i data o úkrytech netopýrů a výskytu doupných stromů. Tyto informace pak pomáhají k ochraně netopýrů a doupných stromů místním lesníkům a pracovníkům CHKO.

Autor: Markéta Lišková

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovenský operní pěvec Štefan Margita.

Štefan Margita nedělá mezi publikem rozdíl

MOL CUP, FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram
21

Příbram se hodinu držela na dostřel

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

Rekonstrukce úpravny vody za 70 milionů korun skončila

Příbram - Pro odběratele pitné vody v Příbrami a v okolních obcích mají místní vodohospodáři dobrou zprávu. Po více než rok a půl trvající přestavbě skončila celková rekonstrukce a modernizace úpravny vody Hvězdička.

Sedláček zářil, ve světové časovce dojel jedenáctý!

Příbram – Cyklista Vojtěch Sedláček je šťastný, stejně tak jeho mateřský klub CK Windoor Příbram. Na juniorském mistrovství světa v norském Bergenu zajel mimořádný výkon v časovce na 21 kilometrů a skončil na jedenácté pozici.   

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze základní školy v Příbrami

Příbramsko - Představujeme vám prvňáky ze základní školy v Příbrami.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení