VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odklad školní docházky není ostudou, ale spíše předností

Příbram - Šestileté děti by měly v září nastoupit do školy. Pro některé z nich by ale mohl být nástup do první třídy traumatizující. Odborníci radí rodičům, aby se nebáli dát potomkovi odklad.

3.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Markéta Jankovská

Půjdu už do školy nebo mě necháte ještě rok doma? Na podobnou otázku někteří rodiče neznají odpověď ani po absolvování zápisu. „Náš Marek se do školy hrozně těší, ale učitelka ve školce nám doporučila odklad. Marek je prý velice šikovný, ale chvilku neposedí. Mohlo by se prý stát, že by se musel ze školy vrátit zpátky do školky,“ svěřila se Martina z Příbrami. Návrat z první třídy do školky by prý Marek těžce nesl. Postřehy učitelek v mateřské škole většinou rodičům v rozhodování hodně napoví. V tomto případě by Marek utrpěl veliké zklamání, které by ho mohlo poznamenat na velice dlouhou dobu.
Není to tak dávno, kdy se maminky málem propadaly hanbou, kdy společnost děti s odloženou školní docházkou brala jako opožděné. Předškolák může být totiž dokonce i nadprůměrně inteligentní a dostane odklad. Důvodem může být jeho nedostatečná sociální vybavenost. Pokud není zvyklý na společnost jiných dětí, je plachý a bojácný, není prý dobré s nástupem do školy chvátat.
„Rok v životě člověka v tomto případě nic neznamená a na druhou stranu zase může dítěti hodně dát. Maminky na své děti vůbec nijak netlačí a snaží se dobře rozhodnout,“ konstatovala ředitelka Základní školy Bratří Čapků v Příbrami Dagmar Kredbová.
K tomu, aby dítěti mohla být školní docházka odložena, je nezbytné psychologické vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně, případně doporučení dětského lékaře. Také by rodiče měli přihlédnout k názoru učitelky v mateřské škole a pedagogů při zápisu.
„Jestliže se u zápisu objeví nezralost, odklad rodičům doporučíme. V posledních letech jsou rodiče velmi dobře informovaní a nikdo děti nezná lépe, než oni sami. Za své rozhodnutí jsou zodpovědní jen oni a na rozhodování mají čas až do konce srpna,“ řekla ředitelka Základní školy 28. října v Příbrami Iva Palánová. Doplnila ještě, že stejně jako ostatní příbramské školy, i tato úzce spolupracuje s Pedagogicko – psychologickou poradnou v Příbrami, kam všechny školy hromadně žádosti o odklad odevzdávají a poradna si potom s rodiči a jejich dětmi sama domlouvá termín schůzky.
Psychologové radí rodičům, aby v případě jakýchkoli pochybností neváhali třeba ještě o letních prázdninách navštívit poradnu. Konečné rozhodnutí o tom, zda o odložení školní docházky skutečně budou rodiče žádat, je však vždy jen na nich.
Při rozhodování rodičů by mohla pomoci rada příbramské dětské psycholožky Lindy Maršíkové.
„Posouzení školní zralosti je komplexní záležitostí. Hrají v něm roli nejen dosažené vědomosti, rozvoj řeči a grafomotoriky, ale také osobnostní a neurofyziologická zralost dítěte, a to například schopnost překonávat zátěž. Rodiče by měli počítat s tím, že zaškolení potomka může mít drobná úskalí, jako v jejich dětství. Těmi jsou například poruchy učení, strach ze známek a podobně.“

Autor: Markéta Lišková

3.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Podvodníci zkoušejí na seniory nový trik s dveřmi

Příbram – Policie varuje především starší lidi, aby si dali pozor na podvodníky. Ti přišli s novým trikem. Policii jsou známy už dva případy ze srpna, kdy v Příbrami navštívili seniory muži, kteří uvedli, že jdou vyměnit staré dveře za nové bezpečnostní.

Hledáme redaktora/ku sportu pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o sportovní dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení