VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Živočichy ochrání dvě nové přírodní památky

Příbramsko – Žáby, čolky, netopýry a další ohrožené živočichy na Příbramsku ochrání dvě nové přírodní památky. Rada Středočeského kraje totiž schválila návrh na vyhlášení přírodní památky Štola Jarnice u Týnčan a mokřad u Jablonné.

28.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Redakce

Pro představu. Území Štola Jarnice leží na západně orientovaném svahu návrší Křemenice, přibližně 500 metrů východně od Týnčan v obci Petrovice.

„V lokalitě se vyskytuje nenápadný druh netopýra - vrápenec malý, pro jehož přežití se musí vytvořit vhodné podmínky. Dalším důvodem ke zřízení přírodní památky jsou vlastní podzemní prostory a krasová výzdoba jeskyně,“ vysvětluje náměstek pro životní prostředí Miloš Petera.

Kromě pomoci administrativního rázu se ochrana tohoto území bude týkat také praktických opatření. Půjde především o kontrolu a údržbu vstupních objektů a vletových otvorů, kosení trávy a prostříhání porostů borovic.

Na území se rozkládá svah a navazující plošina v místní poloze Jarnice s travními porosty a skupinou náletových, většinou jehličnatých dřevin. Celková rozloha činí 0,3 ha. Sousední pozemky jsou využívány jako orná půda. V západní části svahu se nachází vstup do průzkumné štoly, při severní hranici jsou pak dva svislé vstupy do Velikonoční jeskyně.

Další území vyhlášené jako přírodní památka je oblast Jablonná – mokřad s vodní plochou a navazujícími lučními a lesními porosty o celkové výměře 13,2 ha v katastrálním území Horní Hbity v okrese Příbram.

„Navržená lokalita představuje jednu z nejcennějších lokalit z pohledu obojživelníků ve středních Čechách. Hlavním cílem ochrany území je udržení početné a perspektivní populace kuňky obecné, jejího biotopu a populace dalších druhů ohrožených obojživelníků, například čolka velkého, čolka obecného, blatnice skvrnité, skokana štíhlého, skokana zeleného a ropuchy obecné,“ dodává Petera.

Je to místo, která přispívá k udržení příznivého stavu evropsky významných druhů, i proto byla tímto územím vymezena evropsky významná lokalita Jablonná – mokřad zařazená do národního seznamu evropsky významných lokalit.

Autor: Markéta Lišková

28.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímky sprejerství v Praze.

Příbramská policie dopadla sprejery

Okoř 2017. Eddie Stoilow
11

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Rady do zahrady: něco pro zdraví

Příbram - Přečtěte si další rady od pěstitele Petra Kumšty.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení