VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páter: V Polsku všichni na Štědrý den lámou posvěcený oplatek

Příbram – O duchovní atmosféře Vánoc a o adventu pohovořil páter Svaté Hory Jan Sokulski v rozhovoru pro Příbramský deník.

29.11.2015 AKTUALIZOVÁNO 30.11.2015
SDÍLEJ:

Kněz Svaté Hory Jan Sokulski.Foto: Deník/Kateřina Chourová

Je čas adventu. Jak toto období prožíváte?
Čas adventní je vždy pro mě časem spojeným se značkou stop! Jedná se o zvláštní čas, který nám nabízí Bůh, abychom se připravili na největší událost v dějinách lidstva, kde Bůh se stává člověkem i přichází na zemi. Snažím se tento čas prožívat a hledat hlouběji tajemnou Boží přítomnost, která nás činí radostnými a šťastnými, a také nás osvobozuje. Advent pochází z latinského slova adventus, a znamená to příchod – myslí se na příchod Vykupitele Ježíše Krista, a to je smysl adventní doby, očekávání a příprava na příchod Ježíše Krista.

Proč se zapalují čtyři svíce. A proč právě měsíc před Štědrým dnem je stanovený jako adventní čas?
Adventní věnec, na kterém se postupně zapalují čtyři svíce, je symbolem Ježíše Krista jako Světla, které osvěcuje náš všední život, a čtyři svíce znamenají čtyři adventní týdny. Datum první adventní neděle je pohyblivé. Pravě proto, že poslední adventní neděle – čtvrtá – připadá vždy na neděli před 25. prosincem, který je hlavním vánočním svátkem. A protože 25. prosinec je každý rok v jiném dnu v týdnu, tak i první adventní neděle má každý rok jiné datum. Advent vždy trvá do půlnoci dne 24. prosince, což je Štědrý večer – vigilie – předvečer hlavního vánočního svátku. Někdy se proto stává, že poslední adventní neděle může připadnout i na Štědrý den. V takovém roce trvá advent vlastně jen tři týdny, i když má čtyři adventní neděle.

Jaké tradice o adventu dodržovali naši předkové, zapomíná se v dnešní době na nějakou z nich?
Kněz Svaté Hory Jan Sokulski.Symbolem adventní doby, doby očekávání, je adventní věnec, ale také staré české adventní písně – „roráty", sestavené podle biblických textů, převážně prorockých. (Název roráty pochází z nejznámější latinské adventní písně pocházející z 16. stol z Francie: „Rorate coeli de super…" – „Rosu nám dejte nebesa, dejte nám spasitele…). Připomínají očekávání spásy, vyvedení ze zajetí a uvedení do Boží blízkosti. Také tuto tradici pěstujeme na Svaté Hoře a rorátní mše budou v 6 hodin ráno, potom se setkáváme na kratičkém pohoštěni ve farním sálu. Je to čas radostného očekávání.

Které tradice dodržujete vy?
Snažím se dodržovat všechny, je to věc také kultury každého národa, ale česká tradice je v tom velmi blízká polské tradici.

Jaké byly Vánoce vašeho dětství v Polsku? Liší se od těch českých Vánoc?
Jsme velmi blízko jak kulturou, tak i tradici, tak ten rozdíl až tak veliký není. Samozřejmě je rozdíl v počtu lidí v kostele, ale zbytek je prakticky stejný. Tak jak v Česku, tak v Polsku základní symbol je adventní věnec, a roráty. To tvoří atmosféru a kouzlo adventní doby, radost očekávaní, Vánoce to je především půlnoční mše svatá a koledy. A také budovaní betlému – szopek v Polsku, co je také stejné v Česku, je to znázornění této události v té umělecké podobě. Řeknu to tak, radost člověka z příchodu Boha na svět je stejná v Česku i Polsku, tím se nelišíme, a zbytek to jsou maličkosti.

Jak si v období adventu počínáte, máte speciální „režim"?
Každý chce být dokonalejší a lepší, to je touha člověka, kterou nám vložil do srdce Bůh. Je to krásné, a tento Bůh se stává člověkem, a pěkně to pojal sv. Augustin – tím, že Ježíš přišel na svět, zbožštil člověčenství, a to také po nás vyžaduje, abychom tu důstojnost dodržovali. Proto se snažím o tom rozjímat, přemýšlet, a také připravit své srdce na přijetí Pana Ježíše do svých jeslí – srdce, a prožít Vánoce naplno.

Odsloužíte letos na Svaté Hoře Půlnoční?
Letos na Svaté Hoře bude Půlnoční, a myslím, že to bude veliká radost. Především s Narození Ježíše Krista, ale také s toho, že jsme v bazilice po rekonstrukci. Ta radost bude také spojena z vděčnosti Panu Bohu i Panně Marii za všechny dary a milosti.

Pamatuji si, že jako dítě jsem měla na Štědrý den k obědu maximálně černého kubu – kroupy s houbami. Jinak nic víc, a to proto, abych večer viděla „zlaté prasátko". Znáte tuto pověru a už jste zlaté prasátko někdy viděl?
Tak tuto pověru neznám, a štědrá večeře v Polsku a Česku se trošku liší. Především atmosférou, kde na začátek večeře v Polsku všichni lámou posvěcený oplatek, přejí si a také prosí o odpuštění všeho, čím se provinili v minulém roce.To je opravdu dojemná chvíle, která vnáší úžasnou a nepopsanou atmosféru, ale myslím, že tak trošičku i ovzduší nebe. Dále je v Polsku tradice dvanácti druhů potravin, a potom po večeři je společná modlitba a zpívaní koled. Je to opravdu svatý a krásný čas.

Co říkáte na to, že Vánoce se v posledních letech často nesou v konzumním duchu?
Vánoce mého dětství byly krásné, je to kapitola sama pro sebe. Ale od této doby uplynulo trochu času a teď pro mě Vánoce mnoho ztratily, protože je mi protivný konzumní způsob života, který je obklopuje.Hlavně to hektické shánění dárků, kdy lidé jak zmateni běhají v obchodech a předhánějí se v tom, co velkolepějšího dají svému dítěti pod stromeček. Právě tyto věci mi oslavu vánočních svátků deklasovaly, a vánoční radost odešla. Osobně je vždy beru jako niternou záležitost a vnější projevy zcela ignoruji. To je základním bodem Vánoc, abychom prožili a zakusili radost opravdovou.

Autor: Kateřina Chourová

29.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

Příbram - V lidském životě je řada krásných chvil. Tou nejkrásnější a nejšťastnější je jistě narození zdravého miminka. A stojí za to zaznamenat.

Okresní fotbal na Příbramsku ožívá pohárem

Příbramsko - O víkendu 19. a 20. srpna vstupuje do nového ročníku okresní fotbalová sezona na Příbramsku. První soutěžní zápasy budou tradičně odehrány v úvodním kole poháru.  

Povodeň 2002: V Sedlčanech se škody vyšplhaly na desítky milionů

Sedlčany - Vzpomínky na události před patnácti lety pro Sedlčanské nejsou vůbec příjemné. Povodeň v roce 2002 zaplavila část města. V tom roce byly tenisové kurty těsně před dokončením a před předáním. Naráz se ocitly úplně pod vodou. Na povodeň doplatila celá údolní niva od zahradnictví v Nádražní ulici, které bylo úplně vyplavené. Stejně tak tristní pohled byl na areál chovatelů, objekt stavební firmy, na uhelné sklady. Zatopený byl Kovošrot, u něhož se utrhla a odplavala lávka přes Mastník.   

Předzahrádky restaurací jsou terčem kritiky

Příbram /FOTOGALERIE/ -  Třetí měsíc platí zákaz kouření v prostorách restaurací. Zapálit si cigaretu u piva či po jídle je možné jen venku. Předzahrádky snad nikdy nebyly tak obsazené jako letos.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení