VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Čížek: Obce CHKO určitě chtějí. Pouze se diskutuje o podmínkách

Spálené Poříčí - Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) podle svého předsedy Jaroslava Perlíka osloví dopisem nové poslance Parlamentu, aby při projednávání zákona, který zruší Vojenský újezd Brdy, prosazovali stanovisko Plzeňského kraje. Ten ve shodě s ministerstvy vnitra, životního prostředí a obrany požaduje návrat k historickým hranicím, tedy rozdělení prostoru mezi obce Plzeňského a Středočeského kraje. Vláda tento návrh zákona schválila 20. listopadu, ale středočeský hejtman a 19 starostů chce, aby se újezd nerušil a nesouhlasí s převzetí části Brd Plzeňským krajem.

28.11.2013 1
SDÍLEJ:

Vojenský újezd Brdy.Foto: DENÍK/Markéta Jankovská

"V dopisu SMOPK uvede, že to, co vláda schválila, není náhlý návrh, ale že je to věc, která se vyvíjela a na níž pracovaly ministerstva vnitra, životního prostředí a obrany a po 2,5 letech dospěly ke konsenzu, kdy všechny obce souhlasily kromě jednoho rozporu (město Příbram, které dnes prostor spravuje). Obce měly původně katastry zasahující do vojenského újezdu a je logické, aby je dostaly zpět," uvedl starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek, který jedná s ministerstvy.

"Problém v Brdech je ten, že čtyři obce byly zrušeny a jejich katastry se musely přerozdělit. To provedlo ministerstvo vnitra a kromě jedné obce s tím všechny souhlasily," řekl. Při dělení katastrů zrušených vesnic vycházelo ministerstvo vnitra také z geomorfologie terénu a povodí toků. Hranice Plzeňska a Příbramska byly vždy po hřebenech Brd. "Z pohledu obcí je rozhodnutí vlády velmi rozumné. Obáváme se ale, jak dopadne zákon v Parlamentu. Pokud by měly zůstat Brdy ve Středočeském kraji, musely by se znárodnit původní historické katastry všech obcí na plzeňské straně a přidělit je obcím vzdáleným 15 až 20 kilometrů, což je zcela nelogické," řekl.

Ministerstvo vnitra podle Čížka připravilo správní rozdělení velmi odborně. "Jen jedna obec nesouhlasila, a to Příbram, která navíc neměla vůbec svůj historický katastr na území Brd. Takže my to bereme tak, že to je projednáno. A jestli někteří starostové, kteří v zastupitelstvech projednali návrh ministerstva vnitra, nyní říkají něco jiného, tak to vnímám spíše jako věc mediální," řekl.

Spálené Poříčí nepožaduje žádný katastr ze zrušených obcí, ale pouze ten historický. "Ale například Strašice mají kvůli zajištění vodních zdrojů zájem, aby zdroje spadaly do jejich katastru," uvedl Čížek. Po rozdělení újezdu získají brdské obce více peněz z rozpočtového určení daní, ale přibudou jim například starosti o cesty.

V pokročilé fázi už je zřízení chráněné krajinné oblasti (CHKO), která by měla vzniknout oproti původnímu plánu o rok později, tedy v roce 2015. Mírné zpoždění příprav je dáno delší diskuzí s obcemi a majiteli lesů o části CHKO vně vojenského újezdu. "Obce CHKO určitě chtějí. Pouze se diskutuje o podmínkách, tedy o tom, co bude v prvních a druhých zónách. Příprava běží intenzivně," dodal Čížek.

Autor: ČTK

28.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Policie se koncem minulého týdne zaměřila na nákladní auta

Příbramsko - Dopravní policisté se koncem týdne společně s hlídkou cizinecké policie, s Generálním ředitelstvím cel a s Centrem služby pro silniční dopravu zaměřili na nákladní dopravu. Během dvou dnů zkontrolovali na Příbramsku celkem 21 nákladních aut a zjistili u nich 11 přestupků.

O voličský průkaz si můžete zažádat nejpozději ve středu

Příbram – Tento pátek a sobotu se konají parlamentní volby. Ti, kdo nemohou z nejrůznějších příčin volit doma, si mohou zažádat o voličský průkaz, aby svůj hlas mohli odevzdat jinde. 

Policisté rozbili další drogový gang na Příbramsku

Příbramsko – Další policejní zátah na drogový gang se uskutečnil minulý týden. Začátkem října již kriminalisté zahájili trestní stíhání skupiny deseti osob, které v Příbrami a na Berounsku prodávali zejména marihuanu. Nyní v síti uvízla větev dealerů omamných látek z Dobříšska a Sedlčanska.

Bývalý zaměstnanec kraje je podezřelý ze zpronevěry

Střední Čechy – Co vysvětlovat nejen bývalému zaměstnavateli, ale i kriminalistům má nyní dnes již propuštěný zaměstnanec středočeského hejtmanství, na kterého krajský úřad podal trestní oznámení kvůli podezření ze pronevěry peněz. Vnitřní šetření napovídá, že muž, jenž na úřadě pracoval devátým rokem, zneužil ve svůj prospěch dřívějších znalostí mechanismů peněžních operací v rámci účtárny. Způsobenou škodu úřad vyčíslil na 1,9 milionu korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení