Během týdne je zámek otevřen pro hromadné zájezdy. Školy a školky si mohou objednat speciální prohlídku uzpůsobenou pro děti a výtvarnou dílnu, kdy si ze zámku odnesou pěknou památku, jež si sami vyrobí pod vedením výtvarné pedagožky. Informovala o tom kastelánka Jana Digrinová.

Na 21. listopadu od 10 hodin pak chystá zámek křtiny. Během léta a podzimu se na zámku konala soutěž Pojmenuj čerta ze zámecké pověsti. Loutku v životní velikosti věnovala zámku Dagmar Renertová a bude to právě ona, kdo nakonec vybere čertovi jméno. „Sešlo se více než 300 návrhů, tak to nebude jednoduché. Čert bude slavnostně pokřtěn v Zimní jídelně a program pro děti si při této příležitosti připravila základní umělecká škola z Řevnic,“ uvedla kastelánka.

Podle pověsti s čertem uzavřel smlouvu Servác Engel z Engelsflussu - pražský měšťan povýšený do šlechtického stavu, původně koželuh pocházející z Flander. Podepsal ji vlastní krví. Čert měl pomoci dostavět Engelovi zámek, a to do ranního kuropění. Engel se měl rád, a proto si schoval doma kohouta. Když nad ránem viděl čerta, jak přináší čtvrtou věž, tak kohouta vypustil. Kohout zakokrhal a čert upustil čtvrtou věž. Od té doby má zámek jen tři věže. Autor vítězného jména získá zdarma večeři v zámecké restauraci U Saturnina a stráví jednu noc na zámku.

Zámek v Mníšku pod Brdy byl poprvé pro veřejnost otevřen 1. července 2007 a v loňském roce si jej přišlo prohlédnout asi 19 500 návštěvníků.

Expozice na mníšeckém zámku navozuje atmosféru bydlení drobné šlechty na přelomu 19. a 20. století. Kromě vstupní haly ji tvoří 11 pokojů, z nichž vyniká zámecká kaple, velká jídelna, velký společenský salón, dámský pokoj, knihovna a pracovna. Zámecké komnaty jsou dekorovány nástěnnými malbami z doby baroka, rokoka a z počátku 20. století. Zařízení je mimořádně bohaté a kromě nábytku a obrazů je doplňuje obrovské množství nejrůznějších doplňkových předmětů, které připomínají každodenní potřeby bývalých obyvatelů zámku. Například v zámecké přípravně je umístěna rozsáhlá kolekce kuchyňských potřeb, v níž nechybí například historický kávovar nebo lis na citrony.