VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V červnu přijedou do Příbrami potomci italských vysídlenců

Příbram - Skoro sto let uplynulo od první světové války, kdy byli Italové z oblasti města Valle di Ledro přesídleni do Čech, mimo jiné na Příbramsko. Jejich přímí potomci se zajímají o svou minulost, a tak početná skupina přijede ke konci letošního června do Příbrami. „Bude jich asi tři sta. Zúčastní se také oslav výročí Korunovace na Svaté Hoře,“ řekl místostarosta Příbrami Václav Černý.

26.3.2009
SDÍLEJ:

Hřbitov.Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková

Tisíce Italů žily kdysi na Milínsku, Novoknínsku i v Příbrami. „V roce 1915 žili v pohraničí Rakousko-Uherska a v předvečer vytvoření fronty byli vysídleni do vnitrozemí, hlavně do Čech. Češi je i přes těžkou válečnou situaci vlídně přijali a Italové na to dodnes poukazují,“ sdělil starosta Nového Knína Tomáš Havlíček.

V budoucím Československu jich během války mnoho zemřelo. Narodily se ale také děti a právě jejich potomci se o tuto etapu své historie zajímají. Proto navázali partnerství s českými obcemi a městy Buštěhrad, Doksy, Chyňava, Milín, Nový Knín, Ptice, Všeň a Příbram. Zástupci měst připravují na červen vzpomínkové akce.

„Všechno je v režii Italů, požádali nás jenom o pomoc se zabezpečením policie, hasičů a technických služeb a o pomoc s hledáním hrobů jejich předků,“ sdělil Černý. „Na jejich přání teď pátráme na hřbitovech. Je to o mnoho snazší, než jsem čekal, správa hřbitova má přesné seznamy. Na Březových Horách jsme našli asi dvaadvacet hrobů, předpokládáme, že další identifikujeme i na hřbitově v Příbrami,“ doplnil místostarosta. Hroby Italů chtějí dát před červnovou návštěvou trochu do pořádku, nezůstaly na nich totiž kříže a náhrobky.

Zástupci měst stále diskutují o programu návštěvy. Už teď je ale jasné, že si s sebou hosté přivezou monument připomínající osudy jejich předků, který bude vysvěcen a umístěn na Svaté Hoře. Navštíví také Milín a Nový Knín.
„U příležitosti italské návštěvy chceme v Kníně odhalit desku se jmény zde zemřelých, zatím pátráme po jménech,“ dodal Havlíček. V Příbrami se Italové zúčastní průvodu a oslav výročí Korunovace na Svaté Hoře. Následuje koncert italského pěveckého sboru a orchestru na Mariánském náměstí a recepce pro šest set lidí.

„Italové mají zájem s námi spolupracovat v oblastech podnikání, kultury, sportu a cestování,“ uzavřel místostarosta Černý. Prvního května pojede například žákovské mužstvo z Příbrami na fotbalový turnaj do Itálie.

LUCIE NEKOLNÁ

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Konvent plný loutek a dětí.
3

Březnický konvent opět ožije loutkami a hudbou

Vítěz turnaje Hospoda Cup 2017.

Hospoda Cup vyhrál tým CJ Izolace

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Kamýk byl při povodni nejvíce postiženou obcí

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Solenice a Kamýk byly před 15 roky při katastrofální povodni nejpostiženější obcí regionu. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitl i Kamýk nad Vltavou. Zaplaveno bylo 60 objektů, z toho 37 rodinných domů.  

Uživatelé skateparku se těší na "bazén"

Příbram /FOTOGALERIE/ - Nad tratí u bývalého Junior klubu se rozevírá křoví a po písčité vyježděné cestě z něho vyjíždí na kole s nízko nastaveným sedlem zhruba sedmnáctiletý kluk v kšiltovce, s batohem na zádech a tetováním na krku. Je trochu zklamaný, nikdo tam není.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení