VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpůrci nových pořádků v ústavech nechtějí Ratha

Praha /FOTO/ - S klecí pro hejtmana Davida Ratha (ČSSD) aktivisté protestující proti probíhajícím změnám ve vedení ústavů sociální péče ve středních Čechách a plánům na změny v projektu takzvaného chráněného bydlení mimo zdi ústavů neuspěli – během úterního jednání krajského zastupitelstva ale na chodníku před krajským úřadem na pražském Smíchově dali hlasitě najevo svoji nelibost.

14.7.2009
SDÍLEJ:

Demonstraci proti krokům hejtmana Davida Ratha (ČSSD) chtěli v úterý uspořádat před Krajským úřadem Středočeského kraje, kde se právě konalo zasedání krajského zastupitelstva, odpůrci změn ve středočeských ústavech sociální péče.Foto: Milan Holakovský

Podle slov Dušana Dvořáka z Ateliéru ALF se organizátoři protestu teprve ráno dozvěděli, je plánovanou demonstraci před úřadem pražský magistrát nepovolil. „Vůbec netuším, proč, řekl Dvořák novinářům. „Hejtman Rath je oranžový, magistrát modrý – opravdu nechápu,“ konstatoval. Organizátoři ale poslušně zrušili plánovaný happening, jemuž mělo vévodit klecové lůžko, odvolali pouliční divadlo a omezili na zveřejnění otevřeného dopisu, jehož text za přítomnosti policistů Dvořák před budovou krajského úřadu přečetl do televizních kamer. Během jednání zastupitelů pak pronikl do jednacího sálu – a Rathově mluvčí Berill Maschekové, jež ho promptně směrovala do prostor určených veřejnosti sledující jednání zastupitelů, vtiskl dopis do ruky.

Dokument podepsaný nikoli jmény, ale pouze názvy organizací, vytýká Rathovi odvolání ředitelů podnikajících aktivní kroky k transformaci svých ústavů, a odmítli snahu „navrátit lidi s postižením, kteří byli díky transformačním krokům ubytováni v přirozeném prostředí ve městech, zpátky do ústavů, kde docházelo k ponižujícímu, krutému a nelidskému zacházení, do budov izolovaných od majoritní veřejnosti“. Organizace jako Liga lidských práv, Česká asociace pro psychické zdraví, sdružení Autistik, Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví či například Český svaz hemofiliků veřejně vyzvaly hejtmana k naplnění sociálně-demokratických hodnot, ke kterým se ČSSD hlásí, jako jsou rovnost všech lidí v důstojnosti, svobodě a právech, solidarity a sociální spravedlnosti. „Pokud své jednání v tomto směru nechcete změnit, vyzýváme vás, abyste z funkce hejtmana Středočeského kraje odstoupil,“ stojí v dopise podepsaném 24 organizacemi ze středních Čech, z Prahy, ale i z Ústí nad Labem.

Rath se k námitkám signatářů vyjádřil odmítavě. „Myslím, že se ti lidé stali dezinterpretace nebo manipulace – možná i ze strany ODS – protože my jsme nikdy neříkali, že bychom ty lidi, kteří už jsou v chráněném bydlení, stěhovali zpět do ústavů. Z našich úst jasně zaznělo, že prověřovat budeme projekt nových chráněných bydlení, což jsme činili a činíme – dnes jsme kupříkladu schválili dalších sedm objektů, které mají sloužit chráněnému bydlení,“ zdůraznil Rath. Projekt tedy podle jeho slov dále postupuje. „Ale nepostupuje bezhlavě jako za našich předchůdců,“ neopustil si rýpnutí do minulého vedení kraje. „A také aby ekonomicky nepoškozoval klienty ani kraj – a aby to bylo vyvážené,“ našel vlastní pojmenování pro to, co mu oponenti vytýkají.

„V žádném případě nechceme a nikdy jsme nechtěli někoho stěhovat z chráněného bytu zpět do ústavu,“ ujistil Rath opakovaně – jedním dechem ovšem zdůraznil, že ne každý, kdo žije v ústavu, je zdravotně způsobilý využívat chráněného bydlení. „To znamená, že bezhlavé rušení ústavů, které připravil můj předchůdce Petr Bendl, u nás zastání nenašlo,“ konstatoval, že rozruch kolem změn v ústavech není podle něj ani tak problém odborný, jako problém politický.

Autor: Milan Holakovský

14.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto

Fotbalisté Dobříše vybojovali v Roudném všechny body

Na ruční česání přijela posila z Moravy

Přílepy – Mezi prvními letos opět padly v sobotu štoky na chmelnici u Kutílků při dalším mistrovství v ručním česání chmele. Začátek letos odstartoval výstřel z pistole na návsi. Odtud se česáči chvatně vydali na chmelnici. Museli bojovat s pěkným bahnem, protože se tu v noci přehnala pořádná bouřka. Ale to nikoho neodradilo.

OBRAZEM: O víkendu Dobříš patřila psím sportům

Dobříš - Již 12. ročník Mezinárodního kynologického festivalu CACIT se uskutečnil o víkendu v Dobříši. Jde o jednu z největších sportovně kynologických akcí ve střední Evropě. Soutěžilo se až do nedělního odpoledne v pěti kynologických disciplínách.

V příbramském letním kině si prvně zahráli The Tap Tap

Příbram /FOTOGALERIE/ – Šest hodin dobré zábavy a hudby si mohli diváci užívat v sobotu odpoledne a večer v Letním kině Příbram na společném koncertu Jaroslava Uhlíře a skupin The Tap Tap a Keks.

Na Karlštejn se vrátila kopie císařské koruny

Karlštejn /FOTOGALERIE/ – I o víkendu mířili návštěvníci na hrad Karlštejn, kde je od začátku srpna kopie císařské koruny, která je vystavena spolu s českou Svatováclavskou korunou až do 14. října v Klenotnici hradu na konci I. prohlídkové trasy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení