Proč jste se do tohoto projektu pustili?
„Důvodem zahájení příprav je především dlouhodobý zájem o zlepšení a v jeho blízkém okolí a samozřejmě rovněž zpříjemnění tohoto prostředí pro obyvatele. Vzhledem k unikátní možnosti získání dotace na tuto akci ze Strukturálních fondů EU přichází právě v tuto dobu nejvhodnější příležitost uskutečnit kroky, které povedou k celkovému zlepšení vzhledu a funkčnosti této lokality.“

V čem jsou břehy rybníka nevyhovující, co by se mělo zlepšit?
„Okolí rybníka se potýká s dlouhodobě nevyhovujícím stavem zeleně. Břehové porosty jsou v současné době tvořeny převážně vrbou, což je krátkověká a rychle rostoucí dřevina. Porosty jsou přestárlé, ve stádiu rozpadu a často v havarijním stavu. Na problém havarijních dřevin upozorňovali občané i hasiči a již dříve byl řešen bezpečnostní radou města i odborem životního prostředí. Stromy představující větší nebezpečí byly odstraněny a v návaznosti na jejich likvidaci je prioritou výsadba a ozelenění tohoto území. V případě, že by se tento problém nezačal řešit v nejbližší době, v horizontu několika málo let hrozí úplné vymizení břehových porostů kolem rybníka.“

V jakém stádiu je příprava kultivace břehů Papeže?
„Záměr jsme konzultovali s odborníky z oblasti krajinotvorby a byla vytvořena rámcová studie úprav okolí rybníka. Poté byli na radnici pozváni vlastníci dotčených i okolních pozemků, aby se seznámili se studií a mohli diskutovat s odborníky. Připomínky účastníků setkání byly zapracovány a budeme s nimi v rámci přípravy projektu samozřejmě pracovat. Colloredo-Mannsfeld, který je vlastníkem několika rozlehlých pozemků v okolí rybníka a zároveň i rybníka, projekt podporuje a aktivně s městem spolupracuje. Setkání s vlastníky a obyvateli města plánujeme ještě několik, neboť je naší snahou co nejvíce reagovat na jejich náměty, připomínky a potřeby. V dohledné době se budeme zabývat přípravou projektové dokumentace řešící revitalizaci okolí rybníka a samotnou žádostí o dotaci.“

Kdy by se s úpravami mohlo začít?
„Pokud uspějeme se žádostí o dotaci, mohli bychom začít v polovině příštího roku. Zahájení je samozřejmě závislé i na klimatických podmínkách.“

Už víte, kolik budou stát a kdo se bude na financování podílet?
„Náklady jsou odvislé od projektové dokumentace a dalších podkladů, které se budou v dohledné době zpracovávat. Předpokládáme ale, že se náklady budou pohybovat kolem 20 milionů korun. Záleží ovšem na rozsáhlosti projektu, respektive jaká část území bude do 1. fáze projektu zahrnuta. Je možné, že ve výsledku bude částka mnohem nižší. Budeme se samozřejmě ucházet o finanční dotaci ze Strukturálních fondů EU, konkrétně z Operačního programu Životního prostředí, z něhož je možné získat 90 procent nákladů.“

KAREL SOUČEK