Stará kauza s krajem nesouvisí

Informaci o tom, že jemu blízký spolupracovník za mřížemi, potvrdil ve čtvrtek sám Rath. Odmítl ale upřesnit, o koho se jedná. Vyloučil pouze, že by šlo o někoho z jeho nejužšího týmu – tedy členy krajské rady. „Jde o člena ČSSD, který pracuje pro organizace Středočeského kraje jako součást profesního managementu,“ konstatoval Rath s dodatkem, že má obavy z možného zneužití policejního vyšetřování v předvolebním boji. Proto si hejtman pospíšil s upozorněním, že kauza se týká čistě soukromých záležitostí starých několik let, kdy dotyčný ještě nespolupracoval s orgány Středočeského kraje ani s Rathem osobně – a také tehdy nebyl členem sociální demokracie.
Třebaže hejtman na přímou otázku Deníku nepřímo popřel, že by daná osoba měla souvislost se zdravotnictvím, podle dostupných informací by se mělo jednat o Filipa Bušinu, náměstka oblastních nemocnic Středočeského kraje pro investice. Jeho jméno nepotvrdil ani policejní mluvčí Roman Skřepek, jenž se odmítl vyjadřovat ke konkrétním jménům. Vyloučil ale, že by současné vyšetřování jakkoli souviselo se středočeskými nemocnicemi. Potvrzení jména se Deník nedočkal ani na středočeském krajském úřadu, kde se senzační zpráva, s níž jako první přišel internetový deník Euro.cz, roznesla rychlostí blesku. „My o tom máme zakázáno mluvit. Pod trestem vyhazovu,“ vysvětlila Deníku jistá úřednická síla.

Vyhazov z práce nehrozí, z partaje ano

Z pohledu úřadu se ostatně nic nemění ani po uvěznění dotyčného. „V pracovně právním vztahu musí být respektována zákonná presumpce neviny,“ naznačil Rath, že v tomto případě neuplatní svůj postup pro případy, když o některém pracovníkovi získá pochybnosti: neprodlené odvolání z funkce a následný odchod. Jiné to bude s jeho členstvím ve straně. Místní organizace ČSSD mu nejspíš v souladu se stanovami nabídne pozastavení členství. To by se mělo stát nejpozději do tři měsíců, pokud příslušná místní organizace nebude cítit potřebu svolat své členy k jednání dřív.

Hejtman vidí politické souvislosti

Rath se nicméně domnívá, že vše nebude tak horké jak se nyní zdá. „Často se stane, že policie někoho strčí za mříže – a po ročním vyšetřování se ukáže, že to bylo trochu jinak,“ připomněl také jeho náměstek Zdeněk Seidl. Rath v té souvislosti zdůraznil, že vidí podobnost s někdejší kauzou biolíh, jež vzrušila veřejnost před minulými parlamentními volbami. „Nejprve bylo zatčeno několik členů ČSSD, následovalo zatčení a tříměsíční věznění náměstkyně ministra Věry Jourové – a vše vygradovalo v tzv. Kubiceho zprávu. Všechny zúčastněné po několika letech zcela očistil soud. A celá tehdejší policejní šikana, která politicky pomohla ODS, se ukázala jako nechutné zneužívání policie k politickému boji,“ zdůraznil středočeský hejtman svůj pohled na věc.
Podezření, že i nyní by mohlo docházet k něčemu podobnému, má prý také v souvislosti s čerstvou kauzou. „Metody Langerovy policie jsou stále živé,“ konstatoval Rath ve čtvrtek během narychlo svolané tiskové konference s tím, že zatýkání kvůli kauze staré dva až tři roky bylo naprosto ideálně načasováno před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny. Tedy – ideálně z pohledu ODS. Až příliš nápadnou náhodou je podle středočeského hejtmana také fakt, že zákrok připravil jeden z „celostátních policejních útvarů, kam si Langer nacpal kamarády“. Rath pro tyto složky použil označení „Langerstasi“. „Čekám, kdy Langerstasi vybere nás všechny,“ snažil se před zástupci médií postavit špičky ČSSD do role mučedníků a prezentovat je jako potenciální oběti policejní zvůle a šikany ze strany jednotek věrných bývalému vedení ministerstva vnitra.

Vazebně stíhaného muže předcházela skvělá doporučení
Bylo to pro nás velké překvapení, komentoval středočeský hejtman David Rath (ČSSD) informaci o uvěznění blízkého spolupracovníka z managementu krajských organizací, jenž se v posledních měsících významně podílel na přípravě koncepčních materiálů pro vedení kraje. Připustil nicméně, že dobu, kdy se dotyčný podle policie podílel na páchaní závažné trestné činnosti, nemůže nijak hodnotit – onoho muže tehdy ani neznal. „Poznal jsem ho asi před rokem a půl, tedy necelý rok před krajskými volbami; tehdy s ním šla pověst úspěšného podnikatele,“ řekl Rath novinářům. „Dobrým doporučením byla také vysoká míra vzdělání a jeho zkušenosti v oblasti řízení, ekonomie, financí, investic, stavebnictví – a také manažerské tituly. I ze zahraničí. Když nabídl své služby pro Středočeský kraj, byli jsme rádi. A teď jsme poněkud zaraženi,“ konstatoval. „Věřím ale, že se ukáže, že současné vyšetřování bylo jen plácnutím do vody – a že se ukáže, že byl prošetřován neoprávněně,“ odmítá Rath připustit, že by si hřál hada na prsou.