VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladý příbramský historik František Bártík se podílí na námětech pro Českou televizi

Příbram - Štáb ostravského studia České televize natáčel v Památníku Vojna záběry pro dokumentární pořad Tajné akce StB.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Historik moderních dějin František Bártík.Foto: archiv autorky

Památník Vojna v Lešeticích u Příbrami je otevřen již pátým rokem. Od doby, kdy byl zpřístupněn široké veřejnosti, připomíná ve své expozici jedno z nejsmutnějších období našich moderních dějin. Za dobu svého otevření se bývalý lágr Vojna stal mnohokrát cílem filmařů, a to jak dokumentaristů, tak štábů hraných snímků. Šlo o filmaře zabývající se érou padesátých let, tak i dobou II. světové války či dokonce i nedávných událostí. Vedle neutuchající obliby ze strany filmařů se Památník Vojna těší také rostoucímu zájmu veřejnosti. „Jsme opravdu rádi, že ruku v ruce se zájmem televizí jde také stále se zvyšující zájem veřejnosti. Můžeme říci, že od otevření památníku v roce 2005 návštěvnost stoupá a v loňském roce dosáhla 25 tisíc návštěvníků, což je třináctiprocentní nárůst oproti předchozímu roku, a doufáme, že v letošním roce bude toto číslo překonáno,“ říká ředitel Památníku Vojna Václav Trantina.

Minulý týden navštívil Vojnu štáb ostravského studia České televize, aby v areálu památníku natočil několik záběrů pro dokumentární pořad Tajné akce StB. „Budeme zde točit celkem tři díly cyklu. Toto místo jsme využili, protože se jedná o hodně magické místo, a tak jsme ho využili, abychom tu natočili s průvodcem pořadu Ondřejem Vetchým jeho úvodní slovo,“ vysvětluje režisérka cyklu Tajné akce StB Petra Všelichová. Bývalý lágr Vojna silně zapůsobil i na herce Ondřeje Vetchého, který celým cyklem diváky provází. „Tady jsem poprvé. Viděl jsem to samozřejmě už v několika filmech, teď si to uvědomuji, ale tady jsem poprvé… Je to příšerné místo. První, co mě napadá, je, že to dělali český lidi Čechům, a to je pro mě úplně nepřijatelné a je to zavrženíhodné,“ popsal své pocity Ondřej Vetchý.

Jeden z dílů, který na Vojně televize natáčela, nese název Budování. Jedná se o operaci Státní bezpečnosti, při níž byli zatčeni v říjnu 1949 vysocí představitelé podniku Jáchymovské doly. Celkem bylo zatčeno 24 lidí, z nichž bylo k vysokým trestům odsouzeno 16 zatčených. Autorem námětu tohoto dílu je František Bártík, který v památníku pracuje jako historik moderních dějin. „Tato akce sice nemá s Příbramí ani s vězeňstvím příliš společného. Sem na Vojnu televize přijela natáčet z toho důvodu, že zde máme novou expozici Těžba uranu v českých zemích a v této expozici se nachází originální uniforma jednoho ze zatčených, inženýra Bohuslava Hegnera z doby, kdy byl ředitelem jáchymovských dolů,“ vysvětluje František Bártík. O tom, jak Bohuslav Hegner nakonec dopadl, svědčí zápis z vězeňského posudku věznice v Opavě, kdy si odpykával svůj trest: „Hegner Bohuslav, nar. 22.8.1892 v Plzni, odsouzen bývalým státním soudem v Praze…. K trestu odnětí svobody na doživotí. Amnestií z roku 1955 mu byl trest snížen na 25 roků… Do zdejšího NPT byl přemístěn dne 19.3.1953 a je pracovně zařazen na tech. oddělení. Přidělenou práci vykonává svědomitě a zodpovědně, zapojil se do pracovního soutěžení a svoje závazky vždy do důsledku splní. Značnou měrou se podílel na zlepšovacích námětech, kterými bylo našemu hospodářství ušetřeno značných úspor. I přes svoji těžkou vleklou chorobu, snaží se pracovat i v době svého volna. Rovněž po stránce kázně a pořádku na něho nebylo za celou dobu výkonu trestu žádných stížností a nemá záznam o kázeňském potrestání. Svým správným postojem ukazuje, že trest na něho patřičnou měrou zapůsobil a že nebude třeba, aby si trest odpykal celý, tak jak mu byl rozsudkem vysloven… náčelník NPT“

Nejednalo se o první spolupráci s Českou televizí. František Bártík je autorem již několika námětů k dokumentům s tématikou 50. let v naší historii, jako byly např. tajné přechody hranic a mnohé další.

„Co se týče spolupráce na Tajných akcích StB, byl jsem osloven scénáristkou Šárkou Horákovou, zda bych nevěděl o nějaké tajné akci, která probíhala v uranovém průmyslu, takže jsem začal pracovat právě na akci Budování,“ dodává mladý historik.

Možná již na podzim se autoři cyklu na Vojnu vrátí, aby v prostorách lágru natočili záběry pro další díl o akci Svatopluk. Mělo by se jednat o akci, kdy se do zorného pole StB dostal Svatopluk Rada, další významný představitel jáchymovských dolů a uranového průmyslu v Československu vůbec. „K zatčení Svatopluka Rady nakonec nedošlo, protože dostal echo od spolupracovníka Státní bezpečnosti, že bude zatčen a údajně, což není zcela jasně prokázáno, měl spáchat sebevraždu. Ovšem možná to byla vražda,“ přibližuje František Bártík námět pro chystaný další díl pořadu.

Díl o akci Budování, který štáb České televize na Vojně minulý týden natáčel, by se měl na televizní obrazovce objevit v pondělí 25. května večer na ČT 1.

VLAĎKA KNĚZOVÁ

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání 5. kola FNL: Příbram - Varnsdorf (3:1).
19

Fotbalisté Příbrami porazili Varnsdorf, dvakrát se trefil Matoušek

Sníh na Monínci. Srpnová teplota byla spíš na plavky, ale „Sněhurky“ si rády zapózovaly u hromad umělého sněhu.
3

OBRAZEM: Sníh v srpnu na Příbramsku? Nic nemožného!

KrimiMix: Příbramák vyhrožoval ženě podpálením domu

Příbram – Čtyřiapadesátiletého muže z Příbrami policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Příbramák úmyslně vyhledával svou bývalou přítelkyni v jejím bydlišti v jakoukoli denní či noční hodinu. Vyhrožoval jí zabitím, vypálením domu nebo poškozením auta. Ženu také obtěžoval telefonem, kdy volal z různých telefonních čísel. V pěti případech jí dokonce kámen do okna. Jeho hrozby a agresivita se neustále stupňovaly a tak zasáhla policie. Za to může jít agresor až na rok do vězení, protože již v minulosti byl za to souzen.  

Marie Krejčová oslavila 101. narozeniny

Dobříš - První narozeniny v druhém století svého života oslavila v neděli klientka Domova seniorů Dobříš paní Marie Krejčová. K velkému životnímu jubileu přijela oslavenkyni popřát Jaroslava Němcová, radní pro oblast sociálních věcí. Ke gratulantům se připojila ředitelka domova Marie Doležalová, personál s klienty a v neposlední řadě rodina oslavenkyně. 

Hledáme redaktora/ku zpravodajství pro Příbramský deník

Příbram  - Zajímáte se o regionální dění? Baví vás psát, fotit či natáčet krátká videa? Přidejte se k nám! 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení