Nakupování kvalitních vánočních dárků není jednoduchá záležitost. Příbramské hračkárny se naplnily maminkami s malými dětmi, které si ukazují na vytoužený dárek. „Teď nevím, co je závadné a co ne. Když byly děti malé, kupovala jsem značkové a testované hračky. I nadále si raději připlatím za kvalitu. Alespoň doufám, že dražší znamená kvalitnější,“ odpověděla zákaznice hračkárny v Příbrami Kateřina Kulhánková ze Suchodola.
V posledních dnech se opět mezi veřejností rozvířily obavy z výrobků obsahujících ftaláty. Z médií se na občany sypou různá varování o nebezpečných účincích toxických látek obsažených ve školních potřebách, hračkách pro kojence a dalších výrobcích z PVC.
 
Před začátkem školního roku rodiče nakupují pro své děti spoustu nezbytností, téměř všechny jsou z plastu. Málokoho napadne pochybovat o kvalitě školních potřeb. „Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že kupuji něco nevhodného nebo závadného pro děti, prostě jsem koupila, co bylo třeba. Asi je to tím, že jsem o ničem nevěděla. Příště si dám záležet na výběru školních potřeb, nerada bych děti vystavovala zbytečným jedům,“ řekla maminka z Radětic Vendula Beranová.
 
 
Škodlivé jsou ftaláty především pro kojence a děti, protože vážně ovlivňují jejich vývoj a způsobují nevratné změny v orgánech. Na otázku, zda hračky nabízené zákazníkovi podléhají pravidelným kontrolám, odpověděla prodavačka příbramské hračkárny: „Zrovna v těchto dnech stahovali z prodeje korálky, údajně kvůli obsahu toxických látek. Jejich závada zatím není potvrzená. V minulém týdnu si zde pražská hygiena opět odebrala vzorky. Výsledky většinou bývají dobré.“
 
Může se člověk vůbec ftalátům vyhnout? Jsou to látky, které potkáváme takřka všude. Školáci nosí ve svých umělých aktovkách umělá pravítka, mazací gumy, desky. Jsou totiž použité jako přísady při výrobě plastových výrobků z polyvinylchloridu. Název ftaláty je obecné označení pro skupinu látek esterů kyseliny ftalové, které se používají ke změkčení PVC a zlepšení plastických hmot. Mnoho z těchto látek je podle odborných výzkumů pro člověka a životní prostředí velice nebezpečné. Chtějí-li se rodiče u svých dětí vyhnout výrobkům, u nichž hrozí nebezpečí obsahu ftalátů, měli by volit školní pomůcky a hračky z jiných materiálů než z polyvinylchloridu.